Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiosna  21 marca – 21 czerwca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiosna  21 marca – 21 czerwca."— Zapis prezentacji:

1 Wiosna  21 marca – 21 czerwca

2 Jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego.
Charakteryzuje się umiarkowanymi  temperaturami powietrza. Świat zwierząt przechodzi okres budzenia się do życia, a następnie rozpoczyna się pierwsza faza okresu rozmnażania. Ptaki przylatują z ciepłych krajów. U roślin rozpoczyna się kwitnienie i zawiązywanie zalążków. Na drzewach pojawiają się liście. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie. Wiosenna pogoda bywa bardzo różna. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze. Słońce coraz mocniej grzeje. Czasem pada ciepły, wiosenny deszcz.

3 Powroty ptaków Już w lutym zaczynają wracać z południa do nas ptaki, które odleciały jesienią.

4 Skowronek Jeden z pierwszych powraca na wiosnę. Pięknie śpiewa, zamieszkuje pola i łąki. Buduje gniazdo na ziemi, wśród traw i liści. Występuje w całym kraju na polach, łąkach, pastwiskach. Zachwyca swoim donośnym i melodyjnym śpiewem.

5

6 Żuraw Żyje na śródleśnych bagnach, porośniętych olchami lub wierzbami, w pobliżu zbiorników wodnych. Żywi się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami.

7

8 Bocian Bocian biały – można go spotkać na terenach bagnistych, łąkach i pastwiskach. Zakłada gniazda na budynkach, drzewach i słupach - powraca do swego gniazda przez wiele lat. Jego głównym pożywieniem są owady.

9

10 Jaskółka Jaskółka dymówka - buduje gniazdo blisko zwierząt hodowlanych, w oborach i stajniach.

11

12 Jaskółka brzegówka Zamieszkuje otwarte przestrzenie poprzecinane jarami, stromymi brzegami rzek i ziemnymi urwiskami. Żywi się muchami i komarami chwytanymi w powietrzu.

13

14 Szpak Ptak towarzyski - dziuple, w których się gnieździ, są często położone blisko innych. Jego śpiew jest podobny do gwizdów - potrafi naśladować różne dźwięki. Zjada owady.

15

16 Pliszka - pliszka siwa Niewiele większa od wróbla, drepcze małymi kroczkami w poszukiwaniu owadów. Porusza przy tym swoim długim ogonem i schyla głowę. Gnieździ się między kamieniami nad brzegami strumieni, czasem też bardzo daleko od wody.

17

18 Charakteryzuje się bardzo melodyjnym śpiewem.
Słowik rdzawy  Zamieszkuje w parkach, ogrodach, na łąkach, polach oraz w zaroślach nad wodami. Odżywia się owadami. Charakteryzuje się bardzo melodyjnym śpiewem.

19

20 Rudzik  Żyje w lasach i parkach. Gniazdo ścieli w gęstwinie, wśród mchu, przy samej ziemi. Żywi się owadami.

21 Kukułka Swoje jajo podrzuca różnym drobnym ptaszkom. Żywi się owadami. Kuka tylko samiec.

22

23 W prezentacji wykorzystano:
grafika – Google Antonio Vivaldi ,,Cztery pory roku – Wiosna”

24 Dziękujemy za uwagę  Uczniowie klasy I ,,a” , realizujący projekt
,,Wiosenne przebudzenie” w ramach programu Szkoła z klasą, w roku szkolnym 2011/2012


Pobierz ppt "Wiosna  21 marca – 21 czerwca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google