Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W służbie Małego Sabotażu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W służbie Małego Sabotażu"— Zapis prezentacji:

1 W służbie Małego Sabotażu

2 Cel małego sabotażu Działalność organizacji Mały Sabotaż polega ciągłym sygnalizowaniem Niemcom, ze Polacy będą walczyć, że nie będą tolerować w swoim kraju najeźdźcy. Starano się uprzykrzyć życie Niemcom w Warszawie.

3 Fotografie Na wystawach warszawskich fotografów wystawione były zdjęcia niemieckich żołnierzy. Mali sabotażyści rzucali kamieniami w szyby. W końcu właściciele tych salonów fotograficznych, nie chcąc ponosić tylu kosztów wstawiania nowych szyb, usunęli fotografie z widoku. W tej akcji najlepszym okazał się Alek.

4 Kino Akcja miała na celu zaprzestanie chodzenia polskiej publiczności do kin. Mali sabotażyści wypisywali na murach obraźliwe napisy o ludziach chodzących do kina, rozlepiali plakaty, gazowali sale kinowe, powodowano w nich smrody, wybuchy i pożary.

5 Akcja przeciw Paprockiemu
Paprocki był to restaurator , który regularnie w każdą sobotę ogłaszał się w „Nowym Kurierze Warszawskim” komunikując, że pośredniczy w prenumeracie „DER STÜRMER” i innych niemieckich pism. Rudy i Alek postanowili „wykończyć” go „na szaro”.

6 Najpierw wysłano mu parę perswadujących listów
Najpierw wysłano mu parę perswadujących listów. Później wytłuczono mu szyby. Następnie rozlepiano ogłoszenia, że ma on na sprzedaż słoninę. Potem zaczęli go nękać i dręczyć kilkoma dziennie telefonami. Na koniec nalepiono na drzwiach restauracji klepsydrę żałobną o zgonie Paprockiego. Po dwóch tygodniach zrezygnował on z pośrednictwa w niemieckich pismach.

7 Rysowanie na murach żółwi
Rysowanie żółwi miało propagować powolną robotę w zakładach, pracujących na rzecz okupanta. Rekordzistą żółwiowym okazał się Rudy. Przydały się tu jego zdolności rysunkowe oraz wymyślony przez niego schemat żółwia. Jednego wieczoru narysował ponad 80 żółwi !

8 „ Victory ” - zwycięstwo
Była to znana na całym świecie wojna z Goebbelsem, przeprowadzana za pomocą litery V. Inicjatywę podjęła propaganda angielska, nawołując drogą radiową wszystkie kraje okupowane do pisania na murach litery V.

9 ZRYWANIE NIEMIECKICH FLAG
Akcja ta polegała na zrywaniu niemieckich flag przez bohaterów książki. Podczas świąt narodowych chłopcy pozbywali się ich, a następnie zastępowali je polskimi. Wymagało to wielkiej uwagi i skupienia ponieważ w każdej chwili mógł ich przyłapać niemiecki żołnierz.

10 RYSOWANIE KOTWIC Bohaterowie książki rysowali na murach symbol Polski Walczącej w postaci kotwicy.

11 Rysowano go na murach, pomnikach, sklepach, szkołach i innych budynkach w widocznych miejscach.

12 OŚMIESZANIE HITLERA

13 Chłopcy rozlepiali afisze na temat Hitlera aby go ośmieszyć i skompromitować.
„FÜHRER POWIEDZIAŁ…”

14 AFERA KOPERNIKOWSKA Niemcy zasłonili część podstawy pomnika Kopernika, na której widniał wyryty napis: „Mikołajowi Kopernikowi - Rodacy”. Pewnego dnia Alek postanowił zdjąć ten napis, aby uczcić dzień wielkiego polskiego astronoma.

15 11 lutego o wczesnej godzinie Alek udał się pod pomnik i bez trudności zdjął tablicę i zakopał ją w śniegu.

16 SKLEPY wędliniarskie W drugim roku okupacji uruchomili hitlerowcy w Warszawie szereg sklepów wędliniarskich , sprzedających wędliny tylko Niemcom. Zośka razem z Rudym zdecydowali się na przeprowadzenie akcji przeciwko kilku sklepom.

17 Zośka zapalił zwisający u probówki lont wrzucił go do sklepu pełnego Niemców, zamknął szybko drzwi i zatrzasnął kłódkę.


Pobierz ppt "W służbie Małego Sabotażu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google