Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ś LADAMI Ś REDNIOWIECZA Zuzanna. OŁTARZ WITA STWOSZA W KOŚCIELE MARIACKIM- KRAKÓW potocznie Ołtarz Mariacki w Krakowie, Krakowski Ołtarz Wita Stwosza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ś LADAMI Ś REDNIOWIECZA Zuzanna. OŁTARZ WITA STWOSZA W KOŚCIELE MARIACKIM- KRAKÓW potocznie Ołtarz Mariacki w Krakowie, Krakowski Ołtarz Wita Stwosza."— Zapis prezentacji:

1 Ś LADAMI Ś REDNIOWIECZA Zuzanna

2 OŁTARZ WITA STWOSZA W KOŚCIELE MARIACKIM- KRAKÓW potocznie Ołtarz Mariacki w Krakowie, Krakowski Ołtarz Wita Stwosza itp. to nastawa ołtarzowa wykonana w latach 1477–1489 przez przybyłego z Norymbergi rzeźbiarza Wita Stwosza (ok. 1448–1533) i jego krakowski warsztat.

3 KATEDRA W GNIEŹNIE Gnieźnieńska archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha stanowi pomnik kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Była ona miejscem koronacji pięciu pierwszych królów Polski, a do 1992 r arcybiskupom gnieźnieńskim przysługiwał tytuł prymasa Polski.

4 KRZYŻ MATYDLY znany w literaturze jako "młodszy"– krzyż procesyjny wykonany na zlecenie opatki klasztoru kanoniczek w Essen, Teofano, ku czci Matyldy II. Datowany jest na około 1050 rok. Prezentowany jest obecnie w skarbcu katedralnym w Essen. Przykład sztuki przedromańskiej z czasów Ottonów.

5 ARCHIKOLEGIATA NMP I ŚW. ALEKSEGO W TUMIE Według starszych badań z fundacji Bolesława Chrobrego i z udziałem świętego Wojciecha powstało tu pierwsze w Polsce (założone prawdopodobnie w 997) opactwo benedyktynów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego.

6 Cieszyńska Rotunda, jako jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, została uwieczniona na obecnym banknocie polskim o nominale 20 zł. Wizerunek rotundy umieszczony jest na odwrocie banknotu, po lewej stronie monety i jest niejako w tle. KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA W CIESZYNIE


Pobierz ppt "Ś LADAMI Ś REDNIOWIECZA Zuzanna. OŁTARZ WITA STWOSZA W KOŚCIELE MARIACKIM- KRAKÓW potocznie Ołtarz Mariacki w Krakowie, Krakowski Ołtarz Wita Stwosza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google