Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Śladami średniowiecza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Śladami średniowiecza"— Zapis prezentacji:

1 Śladami średniowiecza
Zuzanna

2 ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim- kraków
potocznie „Ołtarz Mariacki w Krakowie”, „Krakowski Ołtarz Wita Stwosza” itp. to nastawa ołtarzowa wykonana w latach 1477–1489 przez przybyłego z Norymbergi rzeźbiarza Wita Stwosza (ok. 1448–1533) i jego krakowski warsztat.

3 Katedra w Gnieźnie Gnieźnieńska archikatedra Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha stanowi pomnik kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Była ona miejscem koronacji pięciu pierwszych królów Polski, a do 1992 r arcybiskupom gnieźnieńskim przysługiwał tytuł prymasa Polski.

4 Krzyż matydly znany w literaturze jako "młodszy"– krzyż procesyjny wykonany na zlecenie opatki klasztoru kanoniczek w Essen, Teofano, ku czci Matyldy II. Datowany jest na około 1050 rok. Prezentowany jest obecnie w skarbcu katedralnym w Essen. Przykład sztuki przedromańskiej z czasów Ottonów.

5 Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie
Według starszych badań z fundacji Bolesława Chrobrego i z udziałem świętego Wojciecha powstało tu pierwsze w Polsce (założone prawdopodobnie w 997) opactwo benedyktynów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego.

6 Kościół św. Mikołaja w Cieszynie
Cieszyńska Rotunda, jako jeden z najstarszych zabytków budownictwa polskiego, została uwieczniona na obecnym banknocie polskim o nominale 20 zł. Wizerunek rotundy umieszczony jest na odwrocie banknotu, po lewej stronie monety i jest niejako w tle.


Pobierz ppt "Śladami średniowiecza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google