Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RZEŹBY GRECKIE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RZEŹBY GRECKIE."— Zapis prezentacji:

1 RZEŹBY GRECKIE

2 Kolumny greckie W starożytności stosowane były kolumny następujących porządków architektonicznych: doryckiego – o wysokości od 8 do 12 modułów w starożytnej Grecji i 16 modułów w starożytnym Rzymie jońskiego – o wysokości od 16 do 20 modułów korynckiego – o wysokości jak w porządku jońskim

3 Wenus z Milo Wenus z Milo, Afrodyta z Melos, to najsłynniejsza rzeźba bogini Afrodyty. Została znaleziona przez greckiego wieśniaka Jorgosa w 1820 r. w okolicach teatru na terenie akropolu w Adamas, głównym porcie greckiej wyspy Milos, leżącej w archipelagu Cyklad na Morzu Egejskim. Figura wykonana jest z marmuru paryjskiego . Ma 2,04 metra wysokości. Półnaga bogini ma szatę opuszczoną poniżej bioder.

4 Nike z Samotraki Nike z Samotraki – marmurowa rzeźba z okresu hellenistycznego z III lub II wieku p.n.e.. Postać Nike ma 2,40 m wysokości, a ze skrzydłami 3,28 m. Nike z Samotraki od 1884 można oglądać w Luwrze w Paryżu.

5 Dyskobol Dyskobol – rzeźba Myrona, wykonana została w V w. p.n.e. przedstawiająca atletę. Rzeźbiarz stworzył ją najprawdopodobniej we wczesnym okresie swojej twórczości. Uwzględnił w niej grecki kanon piękna. Postać jest wyidealizowana, ciało przedstawione w pełnej syntezie. Autor ukazał ruch i wewnętrzny dynamizm postaci w sposób zrównoważony i opanowany.

6 Grupa Laokoona Grupa Laokoona – starożytna rzeźba, będąca według części badaczy dziełem greckim z okresu hellenistycznego, według innych – rzymską kopią hellenistycznego oryginału. W związku z tymi wątpliwościami datowanie dzieła jest różne i rozciąga się między II wiekiem p.n.e. a I wiekiem n.e. Istnieje także hipoteza, uznająca Grupę Laokoona za fałszerstwo autorstwa Michała Anioła. Obecnie rzeźba znajduje się w Muzeach Watykańskich.

7 Doryforos Włócznik ma idealne proporcje człowieka obowiązujące w okresie klasycznym sztuki greckiej. Głowa stanowi 8 część, stopa 6, dłoń i twarz 10 część wysokości całego ciała.

8 Widok Akropolu Na szczycie wzgórza słynna świątynia Ateny. Partenon wzniesiono w latach p.n.e w porządku doryckim.

9 Teatr Apollina Teatry greckie budowane na wolnym powietrzu, mają kształt półkolisty z miejscami dla widzów w formie schodów wykutych w kamieniu.

10 Atena Partenons Jedenaście metrów wysokości miała statua wielkiej bogini Ateny wykonana przez Fidiasza. Posąg stał w Partenonie. Niestety nie dotrwała do naszych czasów.

11 Kuros z Anavysos W tej ponad dwu metrowej rzeźbie z VI wieku p.n.e młody atleta został przedstawiony w postawie spokojnej, trochę nawet sztywnej, z opuszczonymi rękami.

12 Herakles i Ceber Herakles – syn Zeusa, najsławniejszy siłacz w greckiej mitologii. Niecne czyny młodości miał odkupić bardzo trudnymi pracami, m.in. Sprowadzić ze świata zmarłych straszliwego psa – Cerbera. Tę scenę przedstawia malowidło na wazie.

13 PRZYGOTOWAŁA: Izabela Michalska z kl. V a
Dziękuje za uwagę !  PRZYGOTOWAŁA: Izabela Michalska z kl. V a


Pobierz ppt "RZEŹBY GRECKIE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google