Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZAWODOWIEC DAWNE RZEMIOSŁA AGNIESZKA SOWIŃSKA KL.6B.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZAWODOWIEC DAWNE RZEMIOSŁA AGNIESZKA SOWIŃSKA KL.6B."— Zapis prezentacji:

1 ZAWODOWIEC DAWNE RZEMIOSŁA AGNIESZKA SOWIŃSKA KL.6B

2 Kowal Człowiek trudniący się kowalstwem rzemieślnik. Jego zajęcie polega na pracy w kuźni, gdzie wykonuje różnego rodzaju przedmioty poprzez ręczną pracę.

3 Bednarstwo Zawód rzemieślniczy zajmujący się wytwarzaniem beczek, kadzi, balii oraz innych tego rodzaju naczyń przy użyciu techniki klepkowej.

4 Bednarstwo Do wyrobu wykorzystywano drewno dębowe, świerkowe, lipowe, olszowe i sosnowe. Bednarstwo cechowało się indywidualnym dla każdego bednarza sposobem wytwarzania, który trzymał w tajemnicy.

5 Ludwisarz Osoba będąca rzemieślnikiem, zajmująca się odlewaniem dzwonów z brązu, miedzi, spiżu i mosiądzu, a także lufy do dział, posągi, świeczniki. Współcześnie ludwisarstwo jest rzemiosłem artystycznym.

6 Introligator Osoba będąca rzemieślnikiem, zajmująca się ręczną oprawą wydawnictw, przy użyciu niezbędnych urządzeń i narzędzi. Obecnie introligatorzy zajmują się głównie oprawą wydawnictw zabytkowych.

7 Klikon Osoba zajmująca się ogłaszaniem różnego rodzaju informacji w mieście, najczęściej okolicznościowych, za pomocą donośnego krzyku. Klikon posiada specjalny rozpoznawczy, reprezentatywny strój. Klikon jest zatrudniany przez miasto, za swoją pracę dostaje wynagrodzenie.

8 Klikon Jedynym w Polsce oficjalnie zatrudnionym klikonem jest Pan Władysław Stefan Grzyb, mieszkający i pracującym w Lublinie. W Europie są również inni klikoni, którzy organizują się i spotykają na konwencie.

9 Kołodziej Kołodziej - dawniej zwany również stelmachem (z niem. Stellmacher).  Dawniej rzemieślnik, wytwarzający drewniane wozy, sanie oraz podzespoły wozów (głównie koła).

10 Cyrulik Cyrulik (balwierz, golarz) - nazwa obecnie już niewykonywanego zawodu, cyrulicy zajmowali się między innymi goleniem, rwaniem zębów, czyszczeniem uszu i puszczaniem krwi. 

11 SZKOŁA PODSTAWOWA 46 ŁÓDŹ 90-531
UL.WÓLCZAŃSKA 202 AGNIESZKA SOWIŃSKA KLASA 6b OPIEKUN mgr DOROTA PEŁA-MATUSIAK


Pobierz ppt "ZAWODOWIEC DAWNE RZEMIOSŁA AGNIESZKA SOWIŃSKA KL.6B."

Podobne prezentacje


Reklamy Google