Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYSYTEM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W SZKOLE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYSYTEM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W SZKOLE"— Zapis prezentacji:

1 SYSYTEM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W SZKOLE
Dr Elżbieta Zubrzycka Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne Program Bezpieczne dziecko SYSYTEM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W SZKOLE

2 2.Kiedy dochodzi do tragedii…
Kiedy dochodzi do tragedii, i jakieś dziecko popełnia samobójstwo, dręczone oraz poniżane przez kolegów i koleżanki, wszyscy zadają sobie pytania: Dlaczego dzieci to robią? Dlaczego nikt nic nie powiedział? Dlaczego ofiara nie szukała pomocy? W dalszej części wystąpienia będę się starała odpowiedzieć na te pytania i zaproponuję co robić, żeby zapobiegać takim sytuacjom w przyszłości.

3 3. Najpierw nauczyć, potem wymagać – najważniejsze treści
Książki dydaktyczne, przekazują niezbędne informacje wprost. Kompendium wiedzy dla dzieci.

4 4. Po czym dzieci mają rozpoznać, że skończyła się zabawa, a zaczęło krzywdzenie drugiej osoby?
Jaka jest różnica pomiędzy: Uczciwą bójką a biciem ? ………………………………. Kiedy dziecko jest skarżypytą, a kiedy rozsądnym informatorem? Żartem, a wyśmiewaniem się, szydzeniem, poniżaniem? Zwracaniem uwagi a nieustannym, poniżającym krytykowaniem: Zabawą a dręczeniem fizycznym i psychicznym? Kiedy nie wolno dotrzymywać tajemnicy? ………………………………. Co to są dobre i złe sekrety Do czego prowadzi zmowa milczenia? Na czym polega czynne wspieraniem dręczyciela? Co wynika z biernej postawy wobec przemocy? Skąd się bierze siła dręczyciela?

5 5. Opowiadania, które dzieci chętnie czytają i uczą się pomiędzy wierszami

6 6. Jak rozmawiać, żeby się porozumieć i uniknąć konfliktu Seria: komunikacja dla dzieci Opowiadanie + krótka część dydaktyczna

7 7. Działania prewencyjne – czego nauczyć już w przedszkolu:
Określenie zasady szacunku, jako wyznaczającej stosunki pomiędzy porządnymi ludźmi; Wyznaczenie granic dopuszczalnych zachowań, tak ze strony dzieci jak i dorosłych; Budowanie poczucia własnej wartości dziecka; Prawo dziecka do mówienia NIE

8 8. Korygowanie błędnych przekonań
Mam prawo (trzeba pamiętać, że inni też je mają): cenić się i szanować, nie wiedzieć i nie rozumieć, mieć swoje zdanie i wyrażać je, sięgać po to, czego chcę, nie krzywdząc innych, popełniać błędy, odmawiać, bronić siebie przed innymi ludźmi, odnosić sukcesy, zwracać się o pomoc, do prywatności, do korzystania ze swoich praw.

9 9. Przeciwdziałanie zmowie milczenia
Uzmysłowienie dzieciom mechanizmu przemocy: zastraszania przez dręczyciela, strachu sterującego grupą, wspierającej dręczyciela bierności, uzmysłowienie skutków dla ofiary, obserwatorów i dręczyciela, ukazanie niesprawiedliwości, jaką jest bezkarność dręczyciela, uwrażliwienie na krzywdę i cierpienie, rozwój empatii pokazanie prawa i obowiązku szukania pomocy u dorosłych, w przypadku krzywdy lub zagrożenia.

10 10. Perspektywa ofiary, biernych obserwatorów i dręczyciela
Co może zrobić ofiara przemocy? Ćwiczenie zachowań i komunikacji; Co może zrobić grupa? Kto jest w większości? Konsekwencje bierności; Perspektywa dręczyciela

11 11. Dręczyciel i ofiara potrzebują pomocy
Zazwyczaj dręczyciel wywołuje złość i represje; Łatwo źle ocenić człowieka; Dręczyciel potrzebuje pomocy; Wszyscy zapominają o ofierze – więc jak pomóc dręczonemu dziecku?

12 12.Jak się porozumiewać, żeby nie doprowadzać do konfliktów?
Podstawy komunikacji: Obrona własnych granic; Wstęp do asertywności; Konkretne wypowiedzi, które zapobiegają konfliktom (np. Po kolei, Jak skończę, Przyłącz się i wiele innych…).

13 13. Sztuka skutecznego porozumiewania się dla wszystkich: dręczycieli, ofiar i biernych obserwatorów
Podstawy komunikacji: Myślenie – uczucia – zachowania; Kontrola nad własnymi myślami i wyobraźnią; Jak zapanować nad złością? Jak rozmawiać w złości?

14 14. Można zapanować nad myślami …i warto
Głębokie przekonania, nastawienie i myślenie; Przewidywanie przyszłości; Przypuszczenia; Emocjonalna reakcja na myśli; Zachowania pod wpływem emocji; Budowanie poczucia własnej wartości.

15 15. Kiedy już doszło do przemocy …
Społeczeństwo po stronie sprawcy – dlaczego??? Do kogo się zwrócić po pomoc? Skąd czerpać informacje? Jak mówić o krzywdzie? Podejmowanie decyzji.

16 16. Wszystkim nam zależy ! Więcej jest ludzi przeciwnych przemocy, niż tych, którzy ją popierają. NAS JEST WIĘCEJ! Wspólnymi siłami możemy wprowadzić zmiany na lepsze. Dziękuję bardzo i zapraszam do dyskusji.


Pobierz ppt "SYSYTEM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W SZKOLE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google