Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."— Zapis prezentacji:

1 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

2 DANE INFORMACYJNE (DO UZUPEŁNIENIA) Nazwa szkoły: Gimnazjum Publiczne im. Ireny Sendler w Lamkach ID grupy: 98/45_mf_G1 Kompetencja: Matematyczno-fizyczna Temat projektowy: Gęstość materii Semestr/rok szkolny: Semestr II/2009/2010

3 I DZIEŃ NA PROJEKCIE Najpierw obejrzeliśmy prezentację multimedialną przygotowaną przez organizatorów. Poznaliśmy cel oraz główne założenia, działania oraz zadania, jakie musimy wykonać. Jak się okazało będziemy zgłębiać tajniki materii, a dokładniej mówiąc jej gęstość. Drużyna Pierścienia ;)

4 II DZIEŃ Nasze drugie już spotkanie poświęciliśmy zadaniom integracyjnym. Naszym zadaniem było ratowanie z tonącego statku grupy ludzi różnego pokroju. Musieliśmy podejmować trudne decyzje, kogo w pierwszej kolejności powinniśmy uratować. Jak się później okazało decyzje podejmowaliśmy tak długo – zbyt długo i niestety wszyscy zginęli.

5 W następnym zadaniu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, z których każda miała zbudować jak najwyższą wieżę, a następnie w stanie możliwie nienaruszonym przenieść w wyznaczone miejsce. Dowiedzieliśmy się, że mamy do dyspozycji tylko papier. A nożyczki, a klej…??? Może chociaż taśma samoprzylepna…??? Niestety, to były tylko nasze pobożne życzenia:( Czy damy radę??? Tak, damy radę!!! Chyba…

6 Ostatnią niespodzianką, jaka nas czekała tego dnia, była zabawa w bezludną wyspę. Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. KOLEJNY HACZYK!!!

7 III DZIEŃ + SPRAWDZIAN = Opiekunowie przygotowali dla nas niespodziankę – niekoniecznie bardzo miłą. Ku naszemu zaskoczeniu czekał na nas test kompetencji. Myśleliśmy, że to żart jednak tak nie było. Test oczywiście dotyczył gęstości materii. Wraz z nią gęstniała atmosfera na sali.

8 Po napisaniu sprawdzianu byliśmy rozliczani z zadania domowego, które mieliśmy na dzisiaj przygotować. Poszczególne grupy miały przynieść informacje na temat fizyków zajmujących się gęstością, zebrać wiadomości dotyczące gęstości oraz opracować tabele gęstości różnych substancji. ALE JA NIE MAM ZADANIA DOMOWEGO!

9 Pojęcie Gęstości Gęstość – jest to stosunek masy pewnej porcji substancji do zajmowanej przez nią objętości.

10 Wyznaczanie Gęstości Ciał Stałych Gęstość ciał stałych można wyznaczyć korzystając z prawa Archimedesa. Prawo to pozwala na wyznaczenie objętości ciała zanurzonego w cieczy.

11 Ciekawostki Gęstość większości substancji zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury (jednym z wyjątków jest woda w temperaturze poniżej 4 °C). Zjawisko to wynika z rozszerzalności cieplnej ciał.

12

13 ARCHIMEDES

14 Archimedes (ok r. p.n.e.) najwybitniejszy fizyk i matematyk starożytnej Grecji, jeden z największych uczonych starożytności, pochodzący z Syrakuz na Sycylii. Opracował wzory na pole powierzchni i objętość walca, kuli i czaszy kulistej oraz rozważał objętości paraboloidy, hiperboloidy i elipsoidy obrotowej. Poprawnie oszacował wartość liczby π, którą oznaczył pierwszą literą greckiego wyrazu "perímetros" - obwód koła.

15 TWÓRCZOŚĆ Wprowadził pojęcie siły, podał zasadę dźwigni. Zginął po zdobyciu miasta, zabity przez rzymskiego żołnierza. Zachowane prace Archimedesa: O ciałach pływających, Elementy mechaniki, O kuli i walcu, O figurach obrotowych, O kwadraturze odcinka paraboli, O metodzie.

16 BENOIT PAUL EMILE CLAPEYRON Benoit Paul Emile Clapeyron (ur. 26 lutego 1799r. w Paryżu, zm. 28 stycznia 1864r. również w Paryżu) – fizyk i matematyk francuski. Jeden z twórców podstaw współczesnej termodynamiki, profesor uczelni inżynieryjnych, projektant urządzeń kolejowych oraz członek Francuskiej Akademii Nauk.

17 HENRI VICTOR REGNAULT Henri Victor Regnault ( ur. 21 lipca 1810r. w Akwizgranie, zm. 19 stycznia 1878r. w Auteuil), francuski chemik i fizyk. Prowadził badania z chemii organicznej, przemiany ciepła właściwego gazów, ciepła parowania cieczy, prędkości rozchodzenia się dźwięków w gazach.

18 KARL FRIEDRICH MOHR Karl Friedrich Mohr (ur. 4 listopada 1806r. w Koblencji - zm. 28 września 1879r. w Bonnie) - niemiecki farmaceuta i chemik. Wynalazł sól zwaną solą Mohra. Twórca i konstruktor wagi do oznaczania ciężaru właściwego cieczy noszącej od jego nazwiska nazwę wagi Mohra. Za pomocą tej wagi można wyznaczyć gęstość cieczy.

19 TABELA GĘSTOŚCI Nazwa materiałuStan skupienia g/cm3kg/m3 złotostały19, ołówstały10, srebrostały10, aluminiumstały2,72700 rtęćciecz13, wodaciecz11000 naftaciecz0,81810 azotciecz0, tlengaz0,001431,43 powietrzegaz0,001291,29 helgaz0, ,179 wodórgaz0,000090,09

20 IV DZIEŃ – OBLICZANIE GĘSTOŚCI Dzisiaj całe spotkanie poświęciliśmy doświadczeniom badania gęstości substancji, z których zostały wykonane obiekty badań. Każda grupa dostała 4 klocki, które mieliśmy za zadanie zbadać ich masę i objętość co przydało nam się później do obliczenia gęstości substancji.

21 V DZIEŃ – NA LUZIE Dzisiaj przenieśliśmy się do innej klasy, a mianowicie do klasy komputerowej. Tam dostaliśmy od p. Ławrynowicz adres oficjalnej strony projektu, własny login wraz z hasłem oraz stworzony na potrzeby projektu. JOOŁŁ KOLO !!!

22 VI DZIEŃ – ZABAWA W EXCELU Dziś również pracowaliśmy na komputerach. Niektórzy zapoznali się z programem Microsoft Excel już w szkole podstawowej, ale sporo z nas pierwszy raz pracowało z tym programem. Opiekun wytłumaczył nam podstawowe funkcje tego programu i dał pierwsze wskazówki jak z niego korzystać. N I E S T E T Y K O T Z M I E N I Ł N A M W I T R Y N Ę ! ! !

23 VII DZIEŃ - C.D. EXCELA Poniedziałek. "Nie lubię poniedziałków". Weekend się skończył, jednak umysły uczniów jeszcze odpoczywają, ale szkoła czeka - trzeba skończyć leniuchowanie. O niee, komp mi się zaciął!!! Ale osioł!!

24 VIII DZIEŃ - SZARE KOMÓRKI W RUCH Naszym dzisiejszym zadaniem było przygotowanie projektu dźwigni, jednak na lekcji wystarczyło nam czasu tylko na wytłumaczenie co to jest i jak to działa. W domu mamy pomyśleć i wykonać próbne szkice, które mamy zaprezentować na lekcji no i oczywiście poprawić prezentacje:) …

25 IX DZIEŃ - DŹWIGNIA Dzisiaj, pierwsze spotkanie po długim weekendzie, wznowiło projektowanie dźwigni. Teraz przyszła kolej, aby przelać swoje pomysły na dużą kartkę i zaprezentować całej klasie. Nasze grupy pracowały nad tym więcej niż połowę lekcji, ale udało nam się zmieścić w czasie i zaprezentować pomysły. Każda grupa wybrała przedstawiciela, żeby omówił szkice.

26 Z grupy I Daniel zaprezentował dźwignię, która uruchamia się pod wpływem wody z topiącego się lodu. Karol z grupy II przedstawił pomysł swojego zespołu. Woda wypływa z pojemnika uruchamiając dźwignię. Prosty pomysł, ale bardzo skuteczny. Grupa III pod wodzą naszego lidera - Wioli – miała skomplikowaną dźwignię. Sypiące się z woreczka kamyki spychają kulkę z dźwigni w skutek czego przeciwne ramię z klockiem opada w dół i włącza żarówkę.

27 X DZIEŃ – TRUDNY WYBÓR Kolejny czwartek i kolejne spotkanie tego projektu. Opiekun zlecił nam dzisiaj, abyśmy wszystkie nasze projekty złożyli w jeden. Oczywiście każda grupa chciała, aby jej pomysł był wybrany no ale trzeba było się w końcu zdecydować. Poszliśmy na kompromis i z każdego pomysłu coś wybraliśmy.

28 Następnie przyjechał do nas wykładowca z Uczelni im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby dać nam wykład na temat komputerów. Wykład był bardzo ciekawy i nikomu się nie nudziło.

29 W ROLACH GŁÓWNYCH… Liderzy: Wiolka & Kinia E-kronikarze: Daniel & Szymek Sprawozdawcy: Kaśka & Kinia Nam nie wolno podskoczyć!!!

30 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA


Pobierz ppt "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google