Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"— Zapis prezentacji:

1

2 Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)
Nazwa szkoły: Gimnazjum Publiczne im. Ireny Sendler w Lamkach ID grupy: 98/45_mf_G1 Kompetencja: Matematyczno-fizyczna Temat projektowy: Gęstość materii Semestr/rok szkolny: Semestr II/2009/2010

3 I dzień na projekcie Drużyna Pierścienia ;)
Najpierw obejrzeliśmy prezentację multimedialną przygotowaną przez organizatorów. Poznaliśmy cel oraz główne założenia, działania oraz zadania, jakie musimy wykonać. Jak się okazało będziemy zgłębiać tajniki materii, a dokładniej mówiąc jej gęstość. Drużyna Pierścienia ;)

4 II dzień Nasze drugie już spotkanie poświęciliśmy zadaniom integracyjnym. Naszym zadaniem było „ratowanie” z tonącego statku grupy ludzi różnego pokroju. Musieliśmy podejmować trudne decyzje, kogo w pierwszej kolejności powinniśmy uratować. Jak się później okazało decyzje podejmowaliśmy tak długo – zbyt długo i niestety wszyscy „zginęli”.

5 Czy damy radę??? Tak, damy radę!!! Chyba…
W następnym zadaniu zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, z których każda miała zbudować jak najwyższą wieżę, a następnie w stanie możliwie nienaruszonym przenieść w wyznaczone miejsce. Dowiedzieliśmy się, że mamy do dyspozycji tylko papier. A nożyczki, a klej…??? Może chociaż taśma samoprzylepna…??? Niestety, to były tylko nasze pobożne życzenia:( Czy damy radę??? Tak, damy radę!!! Chyba…

6 Ostatnią niespodzianką, jaka nas czekała tego dnia, była zabawa w bezludną wyspę. „Jako rozbitkowie statku znaleźliśmy się na bezludnej wyspie, mając do dyspozycji wszystko to, co znajdziemy wokół siebie (w klasie). Wyjęliśmy kartki papieru, przybory piśmiennicze i zaczęliśmy planować. Na końcu okazało się, że nikt nie przetrwał, ponieważ zamiast wyciągnąć z torby śniadanie albo po prostu coś robić zaczęliśmy myśleć. KOLEJNY HACZYK!!!

7 III dzień + sprawdzian = 
Opiekunowie przygotowali dla nas niespodziankę – niekoniecznie bardzo miłą. Ku naszemu zaskoczeniu czekał na nas test kompetencji. Myśleliśmy, że to żart jednak tak nie było. Test oczywiście dotyczył gęstości materii. Wraz z nią gęstniała atmosfera na sali.

8 Po napisaniu sprawdzianu byliśmy „rozliczani” z zadania domowego, które mieliśmy na dzisiaj przygotować. Poszczególne grupy miały przynieść informacje na temat fizyków zajmujących się gęstością, zebrać wiadomości dotyczące gęstości oraz opracować tabele gęstości różnych substancji . ALE JA NIE MAM ZADANIA DOMOWEGO!

9 Pojęcie Gęstości Gęstość – jest to stosunek masy pewnej porcji substancji do zajmowanej przez nią objętości.

10 Wyznaczanie Gęstości Ciał Stałych
Gęstość ciał stałych można wyznaczyć korzystając z prawa Archimedesa. Prawo to pozwala na wyznaczenie objętości ciała zanurzonego w cieczy.

11 Ciekawostki Gęstość większości substancji zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury (jednym z wyjątków jest woda w temperaturze poniżej 4 °C). Zjawisko to wynika z rozszerzalności cieplnej ciał.

12 Fizycy, którzy zajmowali się gęstością

13 Archimedes

14 Archimedes (ok r. p.n.e.) najwybitniejszy fizyk i matematyk starożytnej Grecji, jeden z największych uczonych starożytności, pochodzący z Syrakuz na Sycylii. Opracował wzory na pole powierzchni i objętość walca, kuli i czaszy kulistej oraz rozważał objętości paraboloidy, hiperboloidy i elipsoidy obrotowej. Poprawnie oszacował wartość liczby π, którą oznaczył pierwszą literą greckiego wyrazu "perímetros" - obwód koła.

15 Twórczość Wprowadził pojęcie siły, podał zasadę dźwigni. Zginął po zdobyciu miasta, zabity przez rzymskiego żołnierza. Zachowane prace Archimedesa: O ciałach pływających, Elementy mechaniki, O kuli i walcu, O figurach obrotowych, O kwadraturze odcinka paraboli, O metodzie.

16 Benoit paul emile clapeyron
Benoit Paul Emile Clapeyron (ur. 26 lutego 1799r. w Paryżu, zm. 28 stycznia 1864r. również w Paryżu) – fizyk i matematyk francuski. Jeden z twórców podstaw współczesnej termodynamiki, profesor uczelni inżynieryjnych, projektant urządzeń kolejowych oraz członek Francuskiej Akademii Nauk.

17 Henri victor regnault Henri Victor Regnault ( ur. 21 lipca 1810r. w Akwizgranie, zm. 19 stycznia 1878r. w Auteuil), francuski chemik i fizyk. Prowadził badania z chemii organicznej, przemiany ciepła właściwego gazów, ciepła parowania cieczy, prędkości rozchodzenia się dźwięków w gazach.

18 Karl friedrich mohr Karl Friedrich Mohr (ur. 4 listopada 1806r. w Koblencji - zm. 28 września 1879r. w Bonnie) - niemiecki farmaceuta i chemik. Wynalazł sól zwaną solą Mohra. Twórca i konstruktor wagi do oznaczania ciężaru właściwego cieczy noszącej od jego nazwiska nazwę wagi Mohra. Za pomocą tej wagi można wyznaczyć gęstość cieczy.

19 TaBELA GĘSTOŚCI Nazwa materiału Stan skupienia g/cm3 kg/m3 złoto stały
19,3 19300 ołów 10,14 10140 srebro 10,8 10800 aluminium 2,7 2700 rtęć ciecz 13,5 13500 woda 1 1000 nafta 0,81 810 azot 0,808 808 tlen gaz 0,00143 1,43 powietrze 0,00129 1,29 hel 0,000179 0,179 wodór 0,00009 0,09

20 IV dzień – obliczanie gęstości
Dzisiaj całe spotkanie poświęciliśmy doświadczeniom badania gęstości substancji, z których zostały wykonane obiekty badań. Każda grupa dostała 4 klocki, które mieliśmy za zadanie zbadać ich masę i objętość co przydało nam się później do obliczenia gęstości substancji.

21 V dzień – na luzie Dzisiaj przenieśliśmy się do innej klasy, a mianowicie do klasy komputerowej. Tam dostaliśmy od p. Ławrynowicz adres oficjalnej strony projektu, własny login wraz z hasłem oraz stworzony na potrzeby projektu. JOOŁŁ KOLO !!!

22 VI dzień – zabawa w excelu
Dziś również pracowaliśmy na komputerach. Niektórzy zapoznali się z programem Microsoft Excel już w szkole podstawowej, ale sporo z nas pierwszy raz pracowało z tym programem. Opiekun wytłumaczył nam podstawowe funkcje tego programu i dał pierwsze wskazówki jak z niego korzystać. NIESTETY KOT ZMIENIŁ NAM WITRYNĘ!!!

23 VII dzień - c.d. Excela Ale osioł!! O niee, komp mi się zaciął!!!
Poniedziałek. "Nie lubię poniedziałków". Weekend się skończył, jednak umysły uczniów jeszcze odpoczywają, ale szkoła czeka  - trzeba skończyć leniuchowanie. Ale osioł!! O niee, komp mi się zaciął!!!

24 VIII dzień - szare komórki w ruch
Naszym dzisiejszym zadaniem było przygotowanie projektu dźwigni, jednak na lekcji wystarczyło nam czasu tylko na wytłumaczenie co to jest i jak to działa. W domu mamy pomyśleć i wykonać próbne szkice, które mamy zaprezentować na lekcji no i oczywiście poprawić prezentacje:)

25 IX dzień - dźwignia Dzisiaj, pierwsze spotkanie po długim weekendzie, wznowiło projektowanie dźwigni. Teraz przyszła kolej, aby przelać swoje pomysły na dużą kartkę i zaprezentować całej klasie. Nasze grupy pracowały nad tym więcej niż połowę lekcji, ale udało nam się zmieścić w czasie i zaprezentować pomysły. Każda grupa wybrała przedstawiciela, żeby omówił szkice.

26 Z grupy I Daniel zaprezentował dźwignię, która uruchamia się pod wpływem wody z topiącego się lodu. Karol z grupy II przedstawił pomysł swojego zespołu. Woda wypływa z pojemnika uruchamiając dźwignię. Prosty pomysł, ale bardzo skuteczny. Grupa III pod wodzą naszego lidera - Wioli – miała skomplikowaną dźwignię. Sypiące się z woreczka kamyki spychają kulkę z dźwigni w skutek czego przeciwne ramię z klockiem opada w dół i włącza żarówkę.

27 X dzień – trudny wybór Kolejny czwartek i kolejne spotkanie tego projektu. Opiekun zlecił nam dzisiaj, abyśmy wszystkie nasze projekty złożyli w jeden. Oczywiście każda grupa chciała, aby jej pomysł był wybrany no ale trzeba było się w końcu zdecydować. Poszliśmy na kompromis i z każdego pomysłu coś wybraliśmy.

28 Następnie przyjechał do nas wykładowca z Uczelni im
Następnie przyjechał do nas wykładowca z Uczelni im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby dać nam wykład na temat komputerów. Wykład był bardzo ciekawy i nikomu się nie nudziło. WYKŁAD

29 W rolach głównych… Nam nie wolno podskoczyć!!!
Liderzy: Wiolka & Kinia E-kronikarze: Daniel & Szymek Sprawozdawcy: Kaśka & Kinia Nam nie wolno podskoczyć!!!

30


Pobierz ppt "Dane INFORMACYJNE (do uzupełnienia)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google