Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."— Zapis prezentacji:

1 Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt Z FIZYKĄ, MATEMATYKĄ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCIĄ ZDOBYWAMY ŚWIAT !!! jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 CZŁOWIEK – NAJLEPSZA INWESTYCJA

2 DANE INFORMACYJNE Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Polanowie 98_49_mf_g1 Opiekun Wiesław Hendel Kompetencja: Fizyka i matematyka Temat projektowy: ZFMiP_TP25 Przez co płynie prąd elektryczny? Semestr/rok szkolny: 1semestr / 2010/11

3 PRĄD ELEKTRYCZNY

4 CIAŁA STAŁE Przewodniki: Przewodnikami nazywamy ciała, których ładunki mogą poruszać sie z miejsca na miejsce. W metalach są nimi elektrony swobodne. Izolatory: Izolatory izolują ładunek zgromadzony w pewnym miejscu na swej powierzchni i nie dopuszczają do rozprzestrzeniania się. W izolatorze elektryzuje sie tylko jego część zewnętrzna, która w danej chwili elektryzowania ( pocierania) styka sie z drugim ciałem. Do izolatorów zaliczamy : szkło, papier, porcelanę, tworzywo sztuczne PCV.

5 A tak badaliśmy przepływ prądu w przewodnikach

6 CIECZE W normalnych warunkach pojedyncze cząsteczki są obojętne elektrycznie, dlatego np. woda destylowana jest izolatorem. Jednakże po rozpuszczeniu w niej soli, kwasu lub zasady zaczynają przewodzić prąd (stają się elektrolitami). Przewodnictwo elektrolitów wynika z tego, że cząsteczki rozpuszczone w wodzie ulegają rozbiciu na jony swobodne (atomy) lub cząsteczki naładowane (np. Na +, H +, Cl - ), czyli na takie które mają nadmiar lub niedobór elektronów. Proces rozdzielania cząsteczek rozpuszczonej substancji na jony swobodne pod wpływem rozpuszczalnika nazywamy dysocjacją elektrolityczną.

7 A tak badaliśmy przepływ prądu w cieczach

8 A TAK WYKORZYSTYWALIŚMY ZDOBYTĄ WIEDZĘ DO OCZYSZCZENIA STAREGO BAGNETU Z RDZY

9 GAZY Z przepływ prądu elektrycznego w środowisku gazowym wiąże się cały zespół zjawisk zależnych od parametrów gazu (jego ciśnienia, rodzaju, składu domieszek itp), oraz przyłożonego napięcia.

10 Niestety w warunkach szkolnych musieliśmy odwołać się do wspomnień burzy, kolorowych neonów i internetu.

11


Pobierz ppt "Publikacja jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Prezentacja jest dystrybuowana bezpłatnie Projekt."

Podobne prezentacje


Reklamy Google