Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DROGA KRZYŻOWA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DROGA KRZYŻOWA."— Zapis prezentacji:

1 DROGA KRZYŻOWA

2 Jezus skazany na śmierć !
Pomiędzy wyrokiem śmierci na Chrystusa Pana a moim życiem istnieją tajemne powiązania. W jakiś sposób i ja jestem winien. Mój grzech jest winien … Przez odległą przestrzeń czasu idzie ku mnie z Piłatowego dziedzińca Twoje spojrzenie pełne miłości, a przez nie nawiązuje się węzeł wspólnoty: Jestem Twoim uczniem – uczniem Boga-Człowieka skazanego na śmierć. I chcę pozostać z Tobą, osądzanym dzisiaj! Chcę być wierny Tobie – Bogu, który za mnie przyjął wyrok śmierci.

3 Jezus bierze krzyż … Krzyż Twój, Panie, nie był
dla Ciebie niespodzianką. Sam go Sobie przeznaczyłeś i zapowiedziałeś. Wybrałeś go z troski o moje zbawienie. Również mój krzyż nie jest niespodzianką, przewidziałeś i zapowiedziałeś mi go sam: „kto chce iść za mną, niech weźmie krzyż swój …” Dlatego krzyż nie jest wyrokiem śmierci. Jest w nim zamknięta łaska życia… bo zawsze razem z krzyżem przychodzisz TY, Ty, który jesteś życiem !

4 Jezus upada pierwszy raz
Twój krzyż jest ciężki. Tak ciężki, że upadasz pod jego ciężarem, choć jesteś Najdoskonalszym z ludzi. I mój krzyż jest ciężki, ale patrząc na Twój upadek, przygotowuję moją duszę. Ty znasz moje siły i wiesz, na co mnie stać. Ufam, że w godzinę najcięższej próby przyjdziesz, by mnie podnieść i umocnić do dalszej drogi.

5 Jezus ze swoją Matką Nie możesz odjąć rąk od krzyża, by dotknąć Matki, człowieka najbliższego Ci na ziemi… Krzyż jest ciężki i trzeba go dźwigać oburącz, a utrzymać go trzeba, bo wielkie sprawy od tego krzyża zależą. Naucz mnie tej mądrości i daj mi moc, bym zdołał utrzymać w rękach mój krzyż, choć serdeczne sprawy i dobra wołają, by je zabrać ze sobą na drogę życia… Matka, z którą spotkałeś się tylko spojrzeniem, przyszła za Tobą pod krzyż. Choć wiele rzeczy i spraw trzeba będzie w życiu opuścić na czas jakiś, to spotkamy je u kresu drogi.

6 Jezus i Cyrenejczyk … Czy wówczas, gdy dotknął się
Krzyża, zrozumiał, że niesie na barkach swój wieczny los, swe Zbawienie ? Przemień moją duszę, Panie, by stała się chętna ku pomocy, bym stał się Twoim Cyrenejczykiem z dobrej woli. Istnieje ostatecznie jeden tylko Krzyż – ten Twój. Komukolwiek pomagam, zawsze pomagam Tobie, a światło wiary pomaga mi dostrzec i tę prawdę, że pomagający więcej bierze, niż daje. Szymon więcej otrzymał, niż ofiarował. Ludzie dają ze swego, to zaś jest małe i ubogie; Otrzymują z Twojego – z bogactwa Bożego bezmiaru.

7 Jezus i Weronika Weronika otarła z Twojej świętej Twarzy
ślady złości, nienawiści, szyderstwa i grzechu! Każdy grzech pada cieniem na Twoje Oblicze w duszy człowieka - i w mojej duszy… Każde - Ojcze nasz - z westchnieniem - odpuść nam nasze winy – jest otarciem Twojej Twarzy, jest aktem zadośćuczynienia miłości względem Twojego znieważonego Oblicza. Pozwól mi, Panie, pojąć, że mogę ocierać Twoją Twarz z moich win.

8 Jezus upada drugi raz … Mówi się nieraz, że ciężar życia
nie bywa ponad siły człowieka… Kiedy jednak patrzę na Twój upadek, zaczynam rozumieć, że może być ciężar ponad siły… Zaczynam też pojmować, że trzeba było Twojego upadku, by dostrzec, iż chwile ostatecznego wyczerpania i niemocy również prowadzą do celu. Tam, gdzie umęczony człowiek nic już nie może, działa łaska. Uświęć, Panie, chwile mojej niemocy. Niech się staną odkupieniem za winy.

9 Jezus i płaczące niewiasty
Nie płaczcie nade mną … Te łzy stanowią nieliczne na drodze krzyżowej oznaki ludzkiego współczucia. Takie łzy krzepią, choć są wyrazem bezsilności człowieka wobec cudzego cierpienia. Przynoszą pomoc, choć pomóc nie mogą. Poślij mi, Panie, na godzinę samotnej udręki, samotnego cierpienia, człowieka z dobrym słowem. Niech przyjdzie ono do mnie, jako posłaniec od Ciebie, posłaniec bratniej miłości, którą przyniosłeś na świat i z której sądzić świat będziesz w dzień ostatni.

10 Jezus upada trzeci raz Niesiesz krzyż swój wytrwale.
I ta wytrwałość z jaką idziesz krzyżową drogą więcej mi mówi o Twej miłości, niż mogłyby powiedzieć słowa. Muszę wydobyć z siebie wszystkie siły, by dochować wiary tej miłości z taką samą wytrwałością, z jaką Ty podejmujesz na nowo Swój krzyż. Gdybym jednak w słabości mojej zawiódł, poślij mi łaskę Twoją, niech mnie prześladuje wspomnieniem Twego krzyża… Niech mnie niepokoi dniem i nocą, aż wrócę do Ciebie.

11 Jezus odarty z szat… Zdarto z Ciebie szaty, lecz w moich oczach
nadal jesteś odziany. Odziany w godność człowieczeństwa. W Twoim obnażeniu objawia się dostojeństwo człowieka. Stwarzając go, zamknąłeś w nim Twoje podobieństwo, Twoją myśl i Twoją miłość. Naucz mnie szanować człowieka, a nie szaty. Stwórz we mnie na nowo oczy czyste, czystą myśl i serce, i ręce godne dotykać Ciebie w człowieku i jego sprawach.

12 Jezus przybity do krzyża
Z Chrystusem jestem przybity do krzyża. Krzyżowanie trwało minuty i w nich musiałeś, Panie, znieść cały ogrom bólu i okrucieństwa. Lecz swój ból pokryłeś milczeniem. Moje ukrzyżowanie rozkłada się na całe życie, jakoby rozcieńczone czasem, a jego ból przychodzi do mnie w innej postaci. Przychodzi do mnie co dzień – kropla po kropli… czasem tylko jedna, a czasem jest ich wiele… Gdy przyjdzie dzień, że będzie ich bardzo wiele, zamknij cierpliwością moje usta, niech się nie skarżą. Ukrzyżowanie jest wspólną sprawą: Twoją i moją. Cierpliwe milczenie niech będzie również wspólną sprawą:

13 Jezus umiera na krzyżu Ojcze, w ręce Twoje, oddaję ducha mego.
Śmierć przestaje być klęską, zatratą, rozpaczą, kiedy za jej progiem czekają ramiona Ojca. Z Twojej śmierci przemawia do mnie prawda, która na świecie będzie głupstwem się wydawać. Tam głosi się, iż śmierć jest wrogiem życia aż do zniszczenia. Tu odsłania się prawda trudna, lecz wielka: śmierć jest posłańcem nowego życia. Prawdy tej uczę się pod krzyżem w obliczu Twojego konania. Ono odejmie mojej śmierci rys ponurej beznadziejności… Niech moja pamięć zachowa to wiernie aż do mojej ostatniej godziny i niech mi pozwoli dostrzec przez wiarę Ojca oczekującego na swe dzieci powracające do domu po mozolnej ziemskiej wędrówce.

14 Jezus zdjęty z krzyża Wykonało się. Wykonało się wszystko do końca,
do zgonu. Na krzyżu pozostało Twoje martwe ciało. Przed śmiercią wołano do Ciebie z szyderstwem: jeśli jesteś Synem Bożym, zstąp z krzyża, a uwierzymy Ci. My dziękujemy Ci za to, że pozostałeś na krzyżu do końca Ludzie ulitowali się nad Tobą i przyszli zdjąć Twoje Ciało i oddać Matce Bolesnej. To przez Jej ręce zanoszę prośbę o wytrwanie na krzyżu do końca, o doczekanie - aż przyjdziesz Ty sam i zdejmiesz mnie z niego.

15 Jezus złożony w grobie wierzy, nie umrze na wieki …
Matka i najwierniejsi przyjaciele złożyli Twoje ciało do grobu. Tylko na trzy dni… Twój pogrzeb był tylko przejściem przez grób; Przejściem, którym wytyczyłeś ostatni odcinek drogi człowieka ku życiu wiecznemu. Nadzieję promieniującą z tej prawdy pragnę zachować do dnia ostatniego… Zabiorę ją z sobą w mój grób. Na czas niedługi… jakoby na trzy dni… wszak u Ciebie – dni są jako lata, a lata jako dni. Mogiły Twoich uczniów są cichym oczekiwaniem na cud wielkiej niedzieli, aż spełni się słowo Twojej obietnicy: kto we mnie wierzy, nie umrze na wieki … Ja go wskrzeszę w ostatni dzień.

16 Alleluja! Zbawienie przyszło przez KRZYŻ - ogromna to tajemnica;
Każde cierpienie ma sens, prowadzi do pełni życia; Jeżeli chcesz mnie naśladować, to weź swój krzyż na każdy dzień, i chodź ze Mną zbawiać świat – kolejny już wiek!

17 Rozważania - oparte na tekstach
ks. bpa Jana Pietraszki. Stacje Drogi krzyżowej - kaplica Sióstr urszulanek we Wrocławiu.


Pobierz ppt "DROGA KRZYŻOWA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google