Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KIM BYŁA ? Z wykształcenia polonistka. Z wykształcenia polonistka. Przez wiele lat mieszkała w Namysłowie. Przez wiele lat mieszkała w Namysłowie. Tutaj.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KIM BYŁA ? Z wykształcenia polonistka. Z wykształcenia polonistka. Przez wiele lat mieszkała w Namysłowie. Przez wiele lat mieszkała w Namysłowie. Tutaj."— Zapis prezentacji:

1

2 KIM BYŁA ? Z wykształcenia polonistka. Z wykształcenia polonistka. Przez wiele lat mieszkała w Namysłowie. Przez wiele lat mieszkała w Namysłowie. Tutaj uczyła języka polskiego w Zespole Szkół Rolniczych, gdzie prowadziła także zespół żywego słowa Tutaj uczyła języka polskiego w Zespole Szkół Rolniczych, gdzie prowadziła także zespół żywego słowa oraz zajmowała się i opiekowała Teatrem Amatorskim PULS. Później przygarnęła pod swoje skrzydła młodych Namysłowian piszących do szuflady i razem z nimi, z inicjatywy kierownik biblioteki pani Teresy Hruby, stworzyła Klub Młodych Twórców WENA. Należała do Związku Literatów Polskich w Opolu. Należała do Związku Literatów Polskich w Opolu. To właśnie w Opolu spędziła ostatnie lata swojego życia.

3 TEATR PULS BYŁ WIELKĄ DUMĄ KAROLINY

4 SPOTKANIA AUTORSKIE Karolina – bo tak nazywali ją przyjaciele – nie lubiła mówić o sobie, dlatego nie łatwo było namówić ją na spotkania autorskie. Chyba, że w między czasie wynikła promocja jej kolejnego tomiku lub powieści.

5 TWÓRCZOŚĆ Całe swoje życie Karolina Turkiewicz – Suchanowska poświęciła pisaniu. Wiersze, proza - wiele gatunków literackich było efektem jej twórczej pracy. Debiutowała w Kulturze, potem swoje wiersze drukowała w Tygodniku Kulturalnym, Życiu Literackim, Radarze, Głosie Nauczycielskim, Literatach i jeszcze wielu innych czasopismach, których nie sposób jest tu wymienić.

6 Wydała kilkanaście pozycji książkowych, m. in. : Moja jest cisza, Z cienia, Przesłanie, Mój widnokrąg, Poza swój lęk, Wyprzedaż lęków, Cień lustra – to są Wyprzedaż lęków, Cień lustra – to są zbiory wierszy. Ponadto ukazał się też zbiór opowiadań Będą palić się słowa zbiór opowiadań Będą palić się słowa i Samotność w zaułku psów, powieści Gdzie palą bzy, Nie zdradziłam, Opowiem Ci miłość i Nadzieja. Ostatni zbiór poezji zatytułowany Naucz mnie chodzić po wodzie wydała w 2006 roku.

7

8 Forte, forte Ma na imię Samotność Niedawno czekała na Pierwszy zielony liść A już kłosi się zboże I przejrzały czereśnie Kiedy rozpłatano jej brzuch Jak zwierzęciu Urodził się ból który Nazwała Córką i Synem (…)

9 Karolina i WENA W roku 1995 zaczął się W roku 1995 zaczął się nowy rozdział w życiu Karoliny Turkiewicz – Suchanowskiej. Postanowiła założyć Klub Młodych Twórców Klub Młodych TwórcówWENA. Jak się później okazało Jak się później okazało był to strzał w dziesiątkę.

10

11 Działalność klubu zdobywała popularność z dnia na dzień. Powiększało się też grono członków klubu. W krótkim czasie Wenianie zaczęli zdobywać nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach literackich. W niedługim czasie spotkania zaowocowały pierwszym almanachem, z którego Karolina była bardzo dumna. Dalej już było coraz lepiej. Kolejne laury, kolejne almanachy. Nawet poszczególni członkowie WENY zaczęli wydawać swoje własne tomiki. Osiągnięć było coraz więcej i to wszystko dzięki Karolinie.

12 ALMANACHY WENY

13 ALMANACHY WENY c. d.

14 JUBILEUSZ WENY Kiedy WENA obchodziła swoje dziesięciolecie nie mogło oczywiście zabraknąć Karoliny. Nikt z nas nie wyobrażał sobie tego święta bez niej.

15 Karolina darzyła niesamowitym uczuciem swoich podopiecznych. Nawet, gdy wyjechała do Opola, zawsze o nich mówiła, a będąc w Namysłowie nie mogła się z nimi nie spotkać. nie spotkać.

16 Karolina miała również swoje zasługi w redakcji Gazety Ziemi Namysłowskiej – czytała w skupieniu teksty przygotowane do druku, korygowała wszelkiego rodzaju błędy, zabiegała o prostotę myśli wyrażanych przez piszących…

17 Kogo by nie zapytać każdy wspomina Karolinę z wielkim sentymentem: jako przyjaciółkę, koleżankę, powierniczkę, nauczycielkę, pracownika…

18 …instruktora.

19 Dla Karoliny najważniejsze były najważniejsze były zawsze dzieci. W rozmowach ciągle padały stwierdzenia: padały stwierdzenia: mój Kordian, moja Beatka.

20 Przyjaciół również nie brakowało Karolinie !

21

22 Pamiętamy o Tobie Karolinko! Tu w Namysłowie zawsze będziesz wśród nas. Zostaniesz w naszych sercach taka, jaka byłaś na co dzień: uśmiechnięta, zadowolona, pełna energii i wiary w lepsze jutro.

23 (…) Ma na imię Samotność niech zaświadczą jej oczy i roje kolibrów sfruwających z warg trzepoczącą chmurą żeby wytłumaczyć milczenie między nią a tym Bólem który nie zacicha nawet nad ranem

24 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ NAMYSŁÓW 10.10.2008 rok PREZENTACJĘ WYKONAŁA AGNIESZKA TABAK AGNIESZKA TABAK


Pobierz ppt "KIM BYŁA ? Z wykształcenia polonistka. Z wykształcenia polonistka. Przez wiele lat mieszkała w Namysłowie. Przez wiele lat mieszkała w Namysłowie. Tutaj."

Podobne prezentacje


Reklamy Google