Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRĘTE DROGI DO EKOLOGII

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRĘTE DROGI DO EKOLOGII"— Zapis prezentacji:

1 KRĘTE DROGI DO EKOLOGII
CZYLI EKOLOGIA W TRANSPORCIE

2 Technologia hybrydowa :
Napęd hybrydowy to najczęściej połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Silniki te mogą pracować na przemian lub naraz, w zależności od potrzeb, np.: w mieście elektryczny, za miastem spalinowy. Silnik elektryczny może być prądnicą i ładować akumulatory lub kondensator w wyniku napędzania silnikiem spalinowym lub w wyniku hamowania silnikiem. W układach takich montowany silnik spalinowy ma moc wystarczającą do jazdy przy optymalnych parametrach pracy przy przewidywanej prędkości podróżnej. Jest to około ćwierci mocy silników obecnie stosowanych. Całość sterowana jest przez układ elektroniczny zapewniający optymalne wykorzystanie energii.

3 Toyota Prius Toyota Prius – pierwszy masowo produkowany i sprzedawany na całym świecie samochód osobowy marki Toyota z napędem hybrydowym.

4 Solaris Urbino 18 Hybryd rodzina niskopodłogowych przegubowych autobusów hybrydowych z serii Solaris Urbino przeznaczona dla komunikacji miejskiej. Produkowana od roku przez polską firmę Solaris Bus & Coach S.A. z Bolechowa koło Poznania. Od roku produkowane są modele drugiej generacji.

5 Fragment wypowiedzi pana Bolesława Dopierały :
Plany dotyczące wprowadzenia autobusów hybrydowych : (…) Jest to hybrydowy autobus polegający na połączeniu zasilania gazowego z silnikami elektrycznymi. W związku z powyższym jest tak drogi .Dotychczas takie autobusy jeżdżą tylko w Madrycie i w Malmö w Szwecji,więc jest to wielka niewiadoma ,w Polsce narazie nikt ich nie produkuje. (…)

6 Lokomotywa Traxx to nowoczesne, dwusystemowe konstrukcje. Spółka PKP Cargo użytkuje obecnie 6 sztuk takich lokomotyw, przeważnie do prowadzenia pociągów towarowych w ruchu Polska- Niemcy.

7 Fragment wypowiedzi pana Krzysztofa Czarnoty :
„realizacja planu „tiry na tory” pozwoli na zmniejszenie ryzyka wypadków z udziałem tych samochodów ,nastąpi zmniejszenie zanieczyszczenia spalinami oraz zostanie ułatwione poruszanie się na drogach”

8 Czym dla nas jest „ekologia” ?

9 Fragment wypowiedzi pana Ryszarda Sowy :
„(…)Ekologia w ujęciu potocznym dotyczy wszystkiego. Począwszy od tego, że jest transport ekologiczny po ekologiczne pożywienie. W ujęciu potocznym rozumiemy ,że ekologiczny tzn. bezpieczny dla środowiska(…)”

10 Technologia aut elektrycznych
Tesla Roadster – samochód sportowy o napędzie elektrycznym, produkowany przez firmę Tesla Motors. Według producenta pojazd jest w stanie przyspieszyć od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 4 sekund, a jego prędkość maksymalna wynosi 210 km/h. Na w pełni naładowanych bateriach litowo-jądrowych zasięg samochodu wynosi 354 km. Tesla Roadster zużywa energię na poziomie 133 Wh/km co jest odpowiednikiem 1,74 l/100 km.

11 A może wziąć przykład z Duńczyków?

12 Fragment wypowiedzi pana Romana Wojcieszka :
„zapomnieliśmy o rzeczy podstawowej,że powinniśmy chodzić !,że powinniśmy jeździć rowerami !”

13 „Weźmy rowery i zwiedźmy skarżyskie plenery „

14 Zapraszamy na wspólny rajd rowerowy
Już 4 kwietnia chcemy przemierzyć nowo wytyczoną trasę rowerową. Zapraszamy do wspólnej wyprawy. Startujemy o godzinie 9.00 Zbiórka pod szkołą o 8.50 Zabierz ze sobą coś do picia Pamiętaj też aby wziąć rower( bez tego ani rusz)


Pobierz ppt "KRĘTE DROGI DO EKOLOGII"

Podobne prezentacje


Reklamy Google