Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stephen William Hawking człowiek niezwyczajny

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stephen William Hawking człowiek niezwyczajny"— Zapis prezentacji:

1 Stephen William Hawking człowiek niezwyczajny
Przemek Laszczak kl. VIb

2

3 Notka biograficzna Stephen William Hawking - brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk i teoretyk. Urodził się stycznia 1942 roku w Oxfordzie. Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery zajmował się głównie grawitacją kwantową i czarnymi dziurami. Opracował wspólnie z Rogerem Penrose’em twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności, oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga. Profesor matematyki i fizyki teoretycznej na jednym z najbardziej znanych na świecie uczelni - Uniwersytecie Cambridge. Odznaczony wieloma ważnymi tytułami i odznaczeniami, m.in. Orderem Imperium Brytyjskiego, oraz Medalem Wolności - najwyższym cywilnym odznaczeniem USA. Jest dożywotnim członkiem Papieskiej Akademii Nauk, oraz honorowym członkiem Royal Society of Arts. Wydał wiele książek popularno-naukowych o kosmosie. Jedna z nich była bestsellerem przez rekordowo długi czas TYGODNI.

4 Ciekawostki z aktywnego życia
Stephen William Hawking jest synem Franka Hawkinga i Isobel Hawking. Dziwi to, że w dzieciństwie Stephen był dobrym, ale nie wyróżniającym się uczniem. W pewnej szkole do której uczęszczał, jeden budynek został nazwany jego imieniem. Choć chciał studiować matematykę, zgodnie z wolą ojca zaczął studiować medycynę w Oxfordzie. Hawking na lekcji nie robił notatek. Po zrobieniu licencjatu obliczył, że w ciągu dnia pracował średnio 1 godzinę !!! Wtedy też pozostał na Uniwersytecie w Oxfordzie studiując astronomię. Zdecydował się odejść, kiedy okazało się, że bardziej interesuje go teoria niż obserwacja. Przeniósł się do Uniwersytetu w Cambridge, gdzie spokojnie mógł uczyć się kosmologii i astronomii teoretycznej, z której niedługo później zrobił doktorat. W młodości Hawking był bardzo aktywny fizycznie. Jeździł konno i uprawiał kajakarstwo na Uniwersytecie w Oxfordzie-co, jak wspomina było poważną ulgą w przytłaczającej nudzie, jaką były studia.

5 Choroba nie wybiera Po przeniesieniu do Cambridge wystąpiły pierwsze symptomy choroby. Stephen stracił równowagę i spadł ze schodów. Niedługo później zrobił test, który zidentyfikował chorobę stwardnienie zanikowe boczne (ALS). Choroba mogąca doprowadzić do całkowitego paraliżu ciała, pojawiła się kiedy student miał 21 lat. Lekarze dawali mu szanse na przeżycie 2-3 lat. Ta diagnoza wywołała u niego depresję i szukanie pocieszenia w piciu alkoholu. Punktem zwrotnym było małżeństwo z Jane Wilde w 1965 roku. Stephen stopniowo tracił władzę nad kończynami i głosem. Do dziś jest prawie kompletnie sparaliżowany. W 1974 nie był w stanie samodzielnie wstać z łóżka. Wtedy już jego mowa stała się tak niewyraźna, że zrozumieć go mogli tylko ci, których najbardziej znał. 11 lat później w Genewie po przebyciu zapalenia płuc (które w jego warunkach mogło zabić) stracił całkowicie mowę. Niedługo potem poruszał się już tylko na wózku, a głos zastąpił syntezatorem mowy, do którego dane wprowadza ruchami policzka !!! Mimo choroby Hawking jest bardzo aktywnym naukowcem – fizykiem. Pomimo inwalidztwa jest również aktywny w życiu publicznym. Twierdzi, że jest szczęśliwy. Kiedy zapytano jego żonę, dlaczego zdecydowała się poślubić człowieka mającego przed sobą 3 lata życia, odparła żartobliwie - ”Były to czasy w cieniu broni atomowej, więc i tak wszyscy mieli raczej niewielką oczekiwaną długość życia”.

6 Osiągnięcia publiczne
W swojej karierze Hawking zajmował się głównie powstaniem wszechświata i „czarnymi dziurami”. Jest pierwszym sparaliżowanym człowiekiem, który znajdował się w stanie nieważkości. Po 40 latach choroby naukowiec mógł poruszać się bez wózka !!! Hawking pytany, dlaczego chce lecieć w kosmos, odpowiedział- „Jest wiele przyczyn. Przede wszystkim jestem przekonany, że życie na Ziemi jest podejmowaniem wciąż rosnącego ryzyka zostania zmiecionym przez kataklizm w rodzaju nagłej wojny nuklearnej, genetycznie zmodyfikowanego wirusa, lub innego niebezpieczeństwa. Jestem przekonany, że ludzkość nie ma przyszłości jeśli nie uda się w przestrzeń kosmiczną. To dlatego chcę zwiększyć zainteresowanie eksploracją kosmosu”. Użyczył głosu w wielu serialach animowanych takich jak „Simpsonowie”. O naukowcu powstał serial „Stephen Hawking, Master of Universe”. Hawking słynie z pasji do zakładów. Zakłada się głównie o wynik danego eksperymentu, czy teorii.

7 Najważniejsze Nagrody i wyróżnienia
1974 został jednym z najmłodszych członków Royal Society 1975 Medal Eddingtona 1976 Medal Hughesa 1979 Medal Alberta Einsteina 1981 Medal Franklina 1982 został komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego 1985 Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego 1989 Nagroda Księcia Austrii 1986 został członkiem Papieskiej Akademii Nauk 2006 Medal Copleya 2009 Medal Wolności- największe cywilne odznaczenie w USA

8 Wnioski Warto wierzyć w siebie. Nawet gdy dopadnie nas choroba nie wolno się poddawać. Nie trzeba być pełnosprawnym fizycznie i psychicznie, żeby odnosić sukcesy na skalę światową. Nawet jeśli choroba trwa pięciokrotnie dłużej niż zwykle, można nie tracić sensu życia, zaskakując wszystkich swoimi osiągnięciami i humorem. Rozwój nauki zmniejsza życiowe ograniczenia osób niepełnosprawnych. Nawet osoby dotknięte nieuleczalną chorobą mają szanse na miłość i szacunek. Stephen William Hawking jest tego świetnym przykładem.

9 Dziękuję za uwagę !!! Informacje źródłowe i cytaty zaczerpnąłem z internetu, w tym z Wikipedii


Pobierz ppt "Stephen William Hawking człowiek niezwyczajny"

Podobne prezentacje


Reklamy Google