Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OBRAZ MATKI W FILMIE POLSKIM

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OBRAZ MATKI W FILMIE POLSKIM"— Zapis prezentacji:

1 OBRAZ MATKI W FILMIE POLSKIM

2 „Matka królów” Warszawa, rok Po śmierci męża zubożała Łucja Król przeprowadza się wraz z trzema synami - Klemensem, Zenonem i Romanem do sutereny na Solcu. Tam na świat przychodzi czwarty syn, Stanisław. Wdowa nie ma środków do życia, zmuszona jest zarabiać praniem bielizny. Po jakimś czasie zdobywa zaufanie sąsiada komunisty dr. Wiktora Lewena, który powierza jej sprzątanie swego mieszkania.

3 Policja obiecuje Łucji wynagrodzenie za składanie informacji o Lewenie
Policja obiecuje Łucji wynagrodzenie za składanie informacji o Lewenie. Łucja zgadza się, ale uprzedza sąsiada. Wkrótce Lewen i tak zostaje aresztowany i skazany na siedem lat więzienia. Wybucha wojna. Zenek zostaje wywieziony na roboty do Rzeszy. W domu Łucji niespodziewanie zjawia się Lewen. Wdowa udziela mu schronienia. Wiktor szybko zyskuje sympatię chłopców, dokształca Klemensa i jego dziewczynę Martę oraz ich kolegę Koguta - członka podziemnej organizacji. W czasie akcji w niemieckiej kawiarni Kogut ginie, a Klemens zostaje zatrzymany przez Niemców.

4 Rok 1945. Łucja wraz z najmłodszym synem wraca do wyzwolonej Warszawy
Rok Łucja wraz z najmłodszym synem wraca do wyzwolonej Warszawy. W domu zjawią się także Zenon i Klemens, teraz oficer LWP. Lewen jest członkiem partii. Towarzysz Grzegorz informuje go, iż podejrzewa się, że Koguta nie zastrzelili Niemcy. Klemens zostaje aresztowany. Łucja wraz z Martą, teraz już jej synową, zwracają się o pomoc do Lewena. Wiktor ręczy osobiście za uczciwość Klemensa. Bez skutku. Na naradzie partyjnej padają słowa krytyki pod jego adresem. Łucja wezwana do szkoły dowiaduje się, że Stasio wyparł się Klemensa, skoro jest on wrogiem państwa. Biegnie do domu i policzkuje syna. Od Klemensa odwraca się także jego żona Marta. W czasie śledztwa Klemens przyznaje się do tego, że jest winny śmierci Koguta. Odwołuje swe zeznania, gdy umiera Stalin, wyraża wdzięczność Lewenowi, ale wycieńczony głodówką umiera.

5 „Matka Joanna od aniołów”
Scenariusz filmu jest adaptacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Akcja filmu toczy się w XVII wieku w klasztorze na Smoleńszczyżnie. Jego przeorysza, matka Joanna od Aniołów (Lucyna Winnicka), wydaje się być opętana przez diabła. Do klasztoru zostaje sprowadzony egzorcysta, ksiądz Suryn (Mieczysław Voit). Ale jego zabiegi nie skutkują, co więcej on także zaczyna się czuć coraz bardziej niepewnie. Przyczyną nie jest jednak opętanie, ale fizyczna miłość, jaką zaczyna czuć do pięknej matki Joanny.

6 „Matka swojej matki” "Opowieść o podkradaniu uczuć" - takim mianem określił "Matkę swojej matki" reżyser Robert Gliński. Owo "podkradanie" staje się udziałem trzech kobiet, powiązanych ze sobą rodzinnie i emocjonalnie. Jedna jest młodą, wchodzącą w dorosłe życie dziewczyną; druga jej przybraną matką; trzecia - matką rzeczywistą.

7 Scenariusz do filmu napisała znana aktorka Joanna Żółkowska
Scenariusz do filmu napisała znana aktorka Joanna Żółkowska. Zagrała też jedną z głównych ról. Jej Barbara to osoba tolerancyjna i inteligentna, która wiele pracy włożyła w to, by zapewnić swej wychowanicy szczęśliwe i bezpieczne życie. Ukryła wszakże przed Alicją, że nie jest jej prawdziwą matką. Gdyby nie przypadek, dziewczyna nigdy by się o tym nie dowiedziała. Dowiedziawszy się jednak, postanawia za wszelką cenę odnaleźć faktyczną rodzicielkę.

8 Dla tego celu gotowa jest poświęcić nawet życiową harmonię i muzyczny talent. Kiedy odnajduje Ewę - jest zszokowana. Dociera do niej, że jest córką nie spełnionej piosenkarki o nieco dwuznacznej reputacji i zwichrowanej osobowości. Widząc, w jak nędznych warunkach żyje Ewa, postanawia jej pomóc. Staje się dla zagubionej kobiety opiekunką i powiernicą. Tymczasem Barbara nie może się pogodzić z rosnącą obojętnością ze strony Alicji. Choć czuje rozgoryczenie i żal do swej wychowanicy, podejmuje próbę "odzyskania" dziewczyny... Rozdarta pomiędzy dwoma matkami, Alicja poznaje uczucia, których dotychczas nie znała - gorycz porażki, nienawiść, bezsilność, zazdrość. Już wie, że świat nie jest taki prosty, a na wiele pytań nie ma odpowiedzi.

9 „Matka Teresa od kotów”
Polski film "Matka Teresa od kotów" - historia dwóch chłopców, którzy zamordowali własną matkę - będzie walczył w lipcu o główną nagrodę, Kryształowy Glob, na 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w czeskich Karlowych Warach. "Matka Teresa od kotów" to - jak informują twórcy - "obraz rodzącej się nienawiści i gniewu w na wskroś zwyczajnej i skromnej rodzinie". Ojciec, zawodowy żołnierz, wraca z misji w Afganistanie. Matka, o imieniu Teresa, właśnie dostała nową pracę - jako agentka ubezpieczeniowa. Rodzina sprawia wrażenie szczęśliwej, kochającej się. To jednak tylko pozory. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie aresztowania braci. Następnie przedstawiane są dni poprzedzające tragiczne wydarzenia. Widz odkrywa motywy okrutnej zbrodni.

10 „Jak to być moją matką” Monika (Izabela Kuna), od czasu wypadku, któremu uległa trzy lata wcześniej, jest skazana na wózek inwalidzki. Kobieta nie poddaje się i walczy o pełnoprawne życie.  Jej córka, Julia (Olga Frycz) nagrywa kamerą każdą wspólnie spędzoną chwilę. Film, który powstaje, wyzwala w nich skrywane dotąd emocje.  Film powstał w ramach programu „30 minut”. Jest laureatem Wyróżnienia Honorowego jury 33. FPFF Gdynia 2008 oraz nagrody w Wiesbaden (Festiwal Filmów z Europy Środkowej i Wschodniej go East 2008). 

11 Portret idealnej mamy

12 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "OBRAZ MATKI W FILMIE POLSKIM"

Podobne prezentacje


Reklamy Google