Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Frida Kahlo (1907-1954) żyła 47 lat Uznanie jako malarka zdobyła dopiero 30 lat po swojej śmierci. Obecnie jej obrazy osiągają na aukcjach zawrotne ceny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Frida Kahlo (1907-1954) żyła 47 lat Uznanie jako malarka zdobyła dopiero 30 lat po swojej śmierci. Obecnie jej obrazy osiągają na aukcjach zawrotne ceny."— Zapis prezentacji:

1

2 Frida Kahlo (1907-1954) żyła 47 lat

3 Uznanie jako malarka zdobyła dopiero 30 lat po swojej śmierci. Obecnie jej obrazy osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Jest znana bardziej od swojego kiedyś sławnego męża, w którego cieniu żyła przez niemal 25 lat. Zmarła na kilka dni przed rocznicą ślubu.

4

5

6

7 Szeroką popularność zapewnił jej nakręcony w 2002 roku film Frida (z udziałem Salmy Hayek w roli tytułowej).

8

9 Zaczęła malować po wypadku, do którego doszło podczas jazdy tramwajem. Jej prace nawiązują w symboliczny sposób do tego wydarzenia i związanego z nim kalectwa.

10 Wyrażają one niepokój kobiety, w której życiu nagle pojawiło się cierpienie fizyczne i duchowe, spowodowane wieloma bolesnymi operacjami, dwukrotną utratą nienarodzonego dziecka i trudnym małżeństwem ze słynnym malarzem.

11 Doświadczyłam dwóch poważnych wypadków. Pierwszym było zderzenie z tramwajem. Drugim, znacznie gorszym, byłeś ty.

12

13 Na razie jestem ciężarem, ale zamierzam stać się samo wystarczalną kaleką.

14 Po co mi nogi, skoro mam skrzydła.

15 Jej prace są żrące i czułe. Jej prace są żrące i czułe. Twarde jak stal i delikatne jak skrzydło motyla. Urocze jak uśmiech i okrutne jak gorycz istnienia. Nie wierzę by dotąd jakakolwiek kobieta przelała na płótno poezję tak pełną cierpienia.

16 Mam nadzieję, że śmierć jest radosna i że nigdy tu nie powrócę


Pobierz ppt "Frida Kahlo (1907-1954) żyła 47 lat Uznanie jako malarka zdobyła dopiero 30 lat po swojej śmierci. Obecnie jej obrazy osiągają na aukcjach zawrotne ceny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google