Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowali: Krzysztof Bera, Bartłomiej Szczepaniak, Michał Stępień

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowali: Krzysztof Bera, Bartłomiej Szczepaniak, Michał Stępień"— Zapis prezentacji:

1 Opracowali: Krzysztof Bera, Bartłomiej Szczepaniak, Michał Stępień
WYNALAZEK DRUKU Opracowali: Krzysztof Bera, Bartłomiej Szczepaniak, Michał Stępień

2 Początek Drukarstwa

3 Jan Gutenberg – twórca pierwszej przemysłowej metody druku na świecie.
Jan Gutenberg,  (ur. ok. 1399, zm. 3 lutego 1468)– złotnik i drukarz Moguncki, niemiecki rzemieślnik. Działalność Gutenberga przypada na okres rozwoju drukarstwa w zachodniej Europie. Początkowo Gutenberg stosował znane już wcześniej w Europie czcionki drewniane, z czasem opracował własną wersję czcionek metalowych (również znanych już w Europie), posługiwał się także czcionkami glinianymi. Skonstruował specjalny aparat do ich odlewania, w którym nowością było używanie wymiennych matryc. Zaprojektował również własną wersję prasy drukarskiej na wzór znanych już pras introligatorskich. W 1448 r. założył w Moguncji drukarnię. W 1455 r. ukazała się drukiem tzw. Biblia Gutenberga, której jeden egzemplarz można oglądać w muzeum diecezjalnym w Pelplinie. Zmarł w biedzie.

4 Jan Gutenberg - Drukowana Biblia Jana Gutenberga

5 Rzwój drukarstwa drukarstwo rozwijało się bardzo szybko w innych państwach : Francji, Angoli, Polsce(1473r),Hiszpani i Szwecji. poza produkcją rękopiśmienną, produkcja wydawnicza zaczęła dominować. Drukowano to, na co było największe zapotrzebowanie- książki liturgiczne. Ale z biegiem czasu jakość książek była bardzo niska

6 Inkunabuły Druki do 1500r nazywa się inkunabułami - są to najwcześniejsze druki powstałe przed 1501r, których wygląd zewnętrzny przypominał rękopisy. (od starodruki). Dzięki drukarstwu rozszerza się krąg sięgających po książki. Za początek powstawania inkunabułów przyjęto datę ukazania się pierwszego inkunabułu: Biblii Jana Gutenberga w roku 1455. W wielu krajach przyjęto zasadę, że przełom XV i XVI w., ściślej mówiąc dzień 31 grudnia 1500 r., stanowi umowną granicę pomiędzy inkunabułami a innymi starymi drukami.

7 Dzieje Drukarstwa

8 Druki w XVI wieku

9 Mikołaj Kopernik „ O obrotach sfer niebieskich”

10 Międzynarodowy Handel Księgarski
Rozwijający się wiek handlowy rodzi potrzebę wymiany. Stąd powstają TARGI KSIĘGARSKIE we Frankfurcie nad Menem. W 1473 w XVIw targi lipskie,praskie,weneckie. Nadal nieuregulowane jest prawo i ceny, zyski mają drukarze, księgarze, introligatorzy ale nie autorzy. Najwyżej otrzymywali gratis kilka egzemplarzy. Pierwsze honoraria pojawiły się w XVIIIw. Egzemplarz obowiązkowy biblioteki Król Francji Franciszek I ustanawia w 1537r pierwszy w dziejach egzemplarz obowiązkowy który ma stale pomnażać zbiory jego bibliotek. Zmienia się dekoracje i wyposażenie wnętrz bibliotek. W XVIw powstaje szereg bibliotek prywatnych przedstawicieli szlachty i możnowładców i patrycjatu miejskiego. Jednak wraz z nieszczęśliwymi wydarzeniami wieku XVII, następuje spadek kultury i obniżenie poziomu drukarstwa.

11 XVI- drukarnia


Pobierz ppt "Opracowali: Krzysztof Bera, Bartłomiej Szczepaniak, Michał Stępień"

Podobne prezentacje


Reklamy Google