Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Anglia w epoce wiktoriańskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Anglia w epoce wiktoriańskiej"— Zapis prezentacji:

1 Anglia w epoce wiktoriańskiej

2 The House of Hanover Niemiecka dynastia królewska, rządząca Księstwem Brunswick- Luneburg, Królestwem Hanoveru, Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii.

3 Wiktoriańska moda

4 Bicykl James Starly w 1870r wynalazł bicykl z wielkim przednim kołem i małym drugim

5 Maszyna Parowa James Watt wynalazł maszynę parową w 1769r. Zaprowadziło to rewolucję przemysłową

6 Lokomotywa George Stephens jako pierwszy zaprojektował lokomotywę parową nazwaną Rocket (Rakieta), uważany jest za "ojca brytyjskich kolei parowych".

7 Kobieta wiktoriańska Idealna kobieta wiktoriańska to model "anioła w domu" – kobieta zarówno piękna, jak i zaradna, pracowita, odpowiedzialna, będąca strażniczką domowego ciepła i moralności. Panował też model kobiety upadłej (fallen woman), pozbawionej poczucia moralności. To kobieta, która zatraciła się w zbytkach i zgorszeniu cielesnym.

8 Guwernantka Nauczycielka domowa, czasem pełniąca również rolę ochmistrzyni. Nauczały podstaw języka francuskiego. Stanowisko guwernantki było często jedynym sposobem zarobkowania dla niezamożnych a wykształconych niezamężnych kobiet.

9 Szkoła niedzielna Dzieci nie chodziły do szkoły tylko pracowały zarobkowo. W niedzielę kiedy miały jedyny dzień wolny od pracy bawiąc się hałasowały i nie pozwalały dorosłym odpocząć, dlatego utworzono szkoły niedzielne dla młodych obywateli by nie przeszkadzały i odpoczywały duchowo

10 Architektura wiktoriańska
Architektura Wiktoriańska była tworzona w okresie od 1824 do 1900 roku, w którym królowa Wiktoria rządziła Imperium Brytyjskim. Lata te przypadały na rewolucję przemysłową i wielki boom budowlany. Miliony wiktoriańskich domów, które powstało w tamtym okresie są charakterystycznym elementem ówczesnych miast i miasteczek w Wielkiej Brytanii.

11 Luddyści Uczestnicy wystąpień robotniczych w Anglii w końcu XVIII i naDziałalność luddystów polegała na niszczeniu maszyn, podpalaniu budynków fabrycznych i niszczeniu gotowych już towarów. Kres działalności luddystów nastąpił w latach 30. XIX w

12 Koniec 4PL454&q=budowle%20epoki%20wiktoria%C5%84skie j&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv ,d.bGE&biw= 1360&bih=643&um=1&hl=pl&ie=UTF- 8&sa=N&tab=iw&ei=LnOsUab9M- WB4ASGg4G4CQ#rlz=1C1AVSA_enPL454PL454&hl=pl &sclient=psy- ab&q=budowle+epoki+wiktoria%C5%84skiej+anglia+ &oq=budowle+epoki+wiktoria%C5%84skiej+anglia+ &gs_l=serp j2j2j c.1.15.psy- ab.XcaTZEreU04&pbx=1&fp=1&biw=1360&bih=643 &bav=on.2,or.r_qf.&cad=b&sei=RXSsUaffH8vOswbem IDADw


Pobierz ppt "Anglia w epoce wiktoriańskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google