Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Savoir vivre sztuka życia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Savoir vivre sztuka życia"— Zapis prezentacji:

1 Savoir vivre sztuka życia

2 Zasady savoir vivre'u dotyczą przede wszystkim kilku głównych dziedzin życia:
Nakrywanie, podawanie do stołu i jedzenie Wyglądu, prezentacji i właściwego ubioru Form towarzyskich ( np. w szkole, pracy, na przyjęciach) Komunikacji: telefonicznej, internetowej Zachowania się w szczególnych sytuacjach

3 O czym można rozmawiać przy stole

4 Po pierwsze nie poruszamy tematów, które mogłyby nas od siebie oddalić, spowodować konflikt, wywołać w kimkolwiek jakieś negatywne reakcje. Z tego powodu nie rozmawiamy o polityce, kwestiach światopoglądowych i RELIGIJNYCH. Po drugie, z tego względu, że jest to spotkanie towarzyskie, można powiedzieć rekreacyjne, nie poruszamy tematów zawodowych. Po trzecie, nie rozmawiamy o kwestiach zdrowia swojego ani cudzego ani „w ogóle” ani „w szczególe”.

5 Po czwarte, nie opowiadamy o sobie ani nie wypytujemy nikogo o jego sprawy osobiste. Po piąte, nie poruszamy tematów, które mogą kogoś nie zainteresować (nie rozmawiamy zatem np. o sporcie). Po szóste, nie podejmujemy tematów błahych, takich, które podejmuje się tylko „aby zbyć” czy podtrzymać rozmowę.

6 Jakie tematy i problemy poruszamy
Wszystkie podręczniki savoir vivre są tu zgodne- podejmujemy problematykę szeroko rozumianej kultury: sztuka, literatura, muzyka, teatr, historia, filozofia itd.

7 Czego nie wolno robić przy usadzaniu gości przy stole?
Kobieta nie może siedzieć koło kobiety Kobieta nie może siedzieć na końcu stołu Mężczyzna nie powinien siedzieć koło mężczyzny ( w ostateczności, gdy już inaczej się nie da możemy ich posadzić obok siebie - powinniśmy jednak tego unikać zapraszając odpowiednią liczbę gości obojga płci) Żona nie może siedzieć koło męża (żona powinna siedzieć naprzeciwko męża)  Nie można sadzać obok siebie osób ze sobą w jakikolwiek sposób bezpośrednio skonfliktowanych   Nie można sadzać obok siebie osób, co do których należy przypuszczać, że wejdą w konflikt, a więc np.: Kibiców dwóch rywalizujących ze sobą drużyn piłkarskich itp.

8 Jak Nakryć Stół? -

9 O czym informuje ułożenie sztućców :
Jeszcze nie skończyłem jedzenia Jestem jeszcze głodny i proszę o ponowne nałożenie Skończyłem jedzenie. Proszę sprzątnąć nakrycie

10 Przykłady nakryć do stołu według savoir vivre'u

11

12

13

14

15

16 Prezentację przygotowały: Monika kiersztyn Barbara Cisło

17 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Savoir vivre sztuka życia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google