Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PIERWSZA POMOC Dominika Bogucka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PIERWSZA POMOC Dominika Bogucka."— Zapis prezentacji:

1 PIERWSZA POMOC Dominika Bogucka

2 PIERWSZY KONTAKT Z POSZKODOWANYM
Gdy spotkamy osobę leżącą na ziemi nieruchomo, powinniśmy podejść do niej i zapytać się co się stało. Jeżeli odpowie należy sprawdzić czy osoba ta nie potrzebuje pomocy medycznej, jeśli jednak nie odpowie sprawdzamy czy oddycha. Patrzymy na klatkę piersiową poszkodowanego i obserwujemy czy się unosi. Jeżeli nie zaobserwowaliśmy takiego ruchu siadamy obok poszkodowanego z lewej strony i zaciskamy mu nos palcami prawej ręki, a palcami lewej ręki odchylamy brodę, przykładamy policzek do ust poszkodowanego i nasłuchujemy czy oddycha.

3 POZYCJA BEZPIECZNA Lewą rękę poszkodowanego zginamy i układamy na klatce piersiowej. Przeciwną do niej nogę uginamy w kolanie. Łapiąc za zgiętą rękę i lewą nogę przyciągamy poszkodowanego w swoją stronę. Lewą rękę podkładamy pod policzek poszkodowanego, a prawą opieramy za jego plecy.

4 REANIMACJA Czynności te powtarzamy do przyjazdu pogotowia!!!!
Jeżeli poszkodowany nie oddycha wzywamy pogotowie dzwoniąc pod numer 999 lub 112. Zanim jednak przyjedzie pogotowie wykonujemy poniższe polecenia: Nakładamy rękę na rękę i uciskamy 30 razy w klatkę piersiową poszkodowanego. Następnie łapiąc za nos i odchlając brode przystępujemy do sztucznego oddychania – dwa razy. Dla higieny osobistej należy na usta poszkodowanego położyć chusteczke lub maseczke do sztucznego oddychania. Czynności te powtarzamy do przyjazdu pogotowia!!!!

5 OMDLENIA Jeżeli osoba utraciła przytomność w zamkniętym pomieszczeniu należy wynieść ją na zewnątrz lub zapewnić dopływ świeżego powietrza. Podnosimy jej nogi i ręce do góry. Jeżeli jesteśmy sami lub zmęczyliśmy się trzymaniem rąk i nóg poszkodowanego w górze możemy jego nogi oprzeć np. o krzesło, a ręce ułożyć wzdłuż ciała. Jeśli osoba ta nie odzyskała przytomności należy zawiadomić pogotowie i ułożyć ją w pozycji bezpiecznej.

6 ZŁAMANIA ZAMKNIĘTE Przy złamaniu zamkniętym należy wezwać pogotowie. Jednak do tego czasu usztywniamy złamane miejsce: W przypadku ręki należy usztywnić ją trójkątną chustą tak jak to jest przedstawione na rysunku 1. Jeśli nie posiadamy takiej chusty można usztywnić ja zapinając sweter za inny guzik – rysunek 2. Jeżeli mamy do czynienia z nogą najlepiej przywiązać ją do zdrowej nogi, gałęzi czy też innej, sztywnej rzeczy. Można również wykorzystać mocno zrolowany materiał lub gazetę – rysunek 3.

7 DZIĘKUJE ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "PIERWSZA POMOC Dominika Bogucka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google