Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PIERWSZA POMOC Opracowała : Anna Kozak Malwina Wojtas - Wlaszczyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PIERWSZA POMOC Opracowała : Anna Kozak Malwina Wojtas - Wlaszczyk."— Zapis prezentacji:

1 PIERWSZA POMOC Opracowała : Anna Kozak Malwina Wojtas - Wlaszczyk

2 CELE: 1. Przypomnimy sobie numery alarmowe 2. Nauczymy się jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia lub oddychania: - Resustycytacja krążeniowo – oddechowa - Pozycja boczna – ustalona 3. W praktyce wykonamy masaż serca i sztuczne oddychanie na manekinie.

3 Każdy z nas może być uczestnikiem lub świadkiem tragicznego zdarzenia. Do wypadków dochodzi niespodziewanie i w rozmaitych okolicznościach – w domu, na wycieczce czy podczas podróży. Czas biegnie wówczas dramatycznie szybko i zmusza nas do natychmiastowego działania. Bierne oczekiwanie na profesjonalną pomoc ratowników może się źle skończyć dla poszkodowanego. Jeśli np. nie schłodzimy poparzonego miejsca, rana będzie większa i głębsza, a nieudrożnienie dróg oddechowych u osoby, która przestała oddychać, doprowadzi do jej śmierci. Od momentu zatrzymania krążenia i oddychania w ciągu czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w wyniku niedotlenienia w mózgu.

4 Kodeks karny Art.162 § 1 i 2 §1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu zagrożenia bezpieczeństwa, niebezpieczeństwa utraty życia, albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Nie popełnia przestępstwa ten, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

5 TELEFONY ALARMOWE

6 0-601-100-100 - Numer Ratunkowy na wodach (WOPR) 0-601-100-300 - Numer Ratunkowy w górach (GOPR)

7 CO POWINNO ZAWIERAĆ ZGŁOSZENIE GDY WZYWAMY POGOTOWIE dokładny adres z nazwą miejscowości dokładny adres z nazwą miejscowości co się stało co się stało ilość osób poszkodowanych ilość osób poszkodowanych stan poszkodowanego stan poszkodowanego nazwisko i telefon nazwisko i telefon

8 Resuscytacja krążeniowo- oddechowa Zespół zabiegów, których zadaniem jest podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych, tj. co najmniej krążenia krwi i ewentualnie oddychania. Nazywana jest także podstawowym podtrzymaniem życia. Nieodwracalne zmiany w mózgu u poszkodowanego przebywającego w normalnych warunkach termicznych zaczynają się już po 4-6 min. niedotlenienia, a zmiany w sercu po 15-30 min. A - airways - drogi oddechowe - zapewnij poszkodowanemu drożność dróg oddechowych i dostęp do powietrza B - breathing - oddech - zapewnij poszkodowanemu "oddech" - jeśli poszkodowany nie oddycha przystąp do sztucznego oddychania C - circulation - krążenie - zapewnij poszkodowanemu "krążenie" - jeśli nie wyczuwasz pulsu przystąp do masażu serca

9 Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego. 1. Upewnij się, czy poszkodowany i wszyscy świadkowie zdarzenia są bezpieczni. 2. Sprawdź reakcję poszkodowanego: delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj: "Czy wszystko w porządku?"

10 Jeśli poszkodowany reaguje: zostaw poszkodowanego w pozycji, w której go zastałeś, o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo zostaw poszkodowanego w pozycji, w której go zastałeś, o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo dowiedz się jak najwięcej o stanie poszkodowanego i wezwij pomoc, jeśli będzie potrzebna, l regularnie oceniaj jego stan. dowiedz się jak najwięcej o stanie poszkodowanego i wezwij pomoc, jeśli będzie potrzebna, l regularnie oceniaj jego stan.

11 Jeśli poszkodowany nie reaguje: głośno zawołaj o pomoc, głośno zawołaj o pomoc, odwróć poszkodowanego na plecy, a następnie udrożnij jego drogi oddechowe: odwróć poszkodowanego na plecy, a następnie udrożnij jego drogi oddechowe:

12 Utrzymując drożność dróg oddechowych wzrokiem, słuchem i dotykiem poszukaj prawidłowego oddechu oceń wzrokiem ruchy klatki piersiowej, oceń wzrokiem ruchy klatki piersiowej, nasłuchuj przy ustach poszkodowanego szmerów oddechowych, nasłuchuj przy ustach poszkodowanego szmerów oddechowych, staraj się wyczuć ruch powietrza na swoim policzku staraj się wyczuć ruch powietrza na swoim policzku W pierwszych minutach po zatrzymaniu krążenia poszkodowany może słabo oddychać lub wykonywać głośne, pojedyncze westchnięcia. Nie należy ich mylić z prawidłowym oddechem. Na ocenę wzrokiem, słuchem i dotykiem przeznacz nie więcej niż 10 sekund. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy oddech jest prawidłowy, działaj tak, jakby był nieprawidłowy.

13 Jeżeli oddech jest prawidłowy: ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej pozycji bezpiecznejpozycji bezpiecznej Pozycja bezpieczna – zabezpiecza ona przed zapadaniem się języka, zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądka podczas wymiotów czy zakrztuszenia się śliną. Obniża ona ryzyko dalszych uszkodzeń. Zapewnia utrzymanie drożności dróg oddechowych i brakiem ucisku na klatkę piersiową, co pozwala swobodnie oddychać.

14 Pozycja boczna ustalona

15 Jeżeli oddech nie jest prawidłowy Postępowanie: 1. Klęknij przy poszkodowanym, ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego, ułóż nadgarstek drugiej ręki na już położonym. 2. Spleć palce obu dłoni i nie uciskaj na żebra, nadbrzusze lub koniec mostka. 3. Ręce wyprostuj w łokciach i pochyl się nad poszkodowanym. Uciskaj klatkę piersiową rytmicznie i krótko ok.100 razy na minutę na głębokość ok. 4-5 centymetrów. Uciskaj klatę piersiową w cyklach 30:2 30 uciśnięć / 2 oddechy ratownicze

16 Połącz uciskanie klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi Postępowanie: 1. Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej udrożnij drogi oddechowe 2. Otwórz usta poszkodowanego, połóż dłoń na jego czole, ostrożnie odegnij głowę. Skrzydełka nosa zaciśnij palcem wskazującym i kciukiem. 3. Obejmij szczelnie usta poszkodowanego swoimi ustami wdmuchuj powoli powietrze do ust poszkodowanego przez około 1 sekundę, czynność powtórz dwukrotnie. Obserwuj jednocześnie czy klatka piersiowa się unosi.

17 Kontynuuj resuscytację do czasu gdy: przybędą wykwalifikowane służby medyczne i przejmą działania, przybędą wykwalifikowane służby medyczne i przejmą działania, poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać, poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać, ulegniesz wyczerpaniu. ulegniesz wyczerpaniu.


Pobierz ppt "PIERWSZA POMOC Opracowała : Anna Kozak Malwina Wojtas - Wlaszczyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google