Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ziemia - planeta ludzi Ziemia wraz z Układem Słonecznym powstała około 4,6 mld lat temu. Narodziny życia na Ziemi poprzedziła ewolucja biochemiczna, podczas.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ziemia - planeta ludzi Ziemia wraz z Układem Słonecznym powstała około 4,6 mld lat temu. Narodziny życia na Ziemi poprzedziła ewolucja biochemiczna, podczas."— Zapis prezentacji:

1 Ziemia - planeta ludzi Ziemia wraz z Układem Słonecznym powstała około 4,6 mld lat temu. Narodziny życia na Ziemi poprzedziła ewolucja biochemiczna, podczas której tworzyły się związki organiczne. Ich nagromadzenie umożliwiło tworzenie samo powielających się struktur. Dały one początek pierwotnym prakomórkom.

2 W początkowej fazie istnienia Ziemia, podobnie jak inne planety, przeszła fazę "wielkiego bombardowania" - liczne pozostałości dysku protoplanetarnego (niektóre o rozmiarach rzędu setek kilometrów) zderzały się z Ziemią. Powodowało to zwiększanie masy Ziemi, a ogromna energia kinetyczna ulegała przemianie w ciepło. Nasza planeta zaczęła się dosłownie topić od zewnątrz, aż wreszcie przekształciła się w żarzącą się kulę stopionej materii. Gdy Ziemia była w stanie płynnym, oddzieliły się różne minerały: cięższe pierwiastki ( np. żelazo i nikiel) spłynęły do środka, gdzie utworzyły jądro Ziemi. Lżejsze minerały (np. krzemiany i tlenki) utworzyły warstwy zewnętrzne: płaszcz i skorupę ziemską. Po zakończeniu okresu "wielkiego bombardowania" Ziemia zaczęła powoli stygnąć - powstała stała skorupa ziemska.

3 Pierwsze organizmy jednokomórkowe (sprzed 3,5 mld lat) były heterotrofami wykorzystującymi zawarte w praoceanie substancje organiczne lub przeprowadzały chemosyntezę. Zdolność do fotoautotrofizmu uzyskały później, najpierw dzięki wykorzystaniu bakteriochlorofilu, a następnie – około 2,8 mld lat temu – chlorofilu. W efekcie fotosyntezy przeprowadzanej przez sinice stopniowo zmieniał się skład atmosfery ziemskiej wzbogacanej w tlen. Spowodowało to wymarcie pierwotnych komórek beztlenowych, ale przyczyniło się do powstania pierwszych komórek eukariotycznych. W komórkach tych na skutek fałdowania się błony komórkowej nastąpiło oddzielenie od cytoplazmy materiału genetycznego oraz wyodrębnienie obszarów o różnej aktywności enzymatycznej. Ponadto na drodze endosymbiozy z pochłoniętych pierwotnych organizmów prokariotycznych powstały mitochondria i chloroplasty.

4 Praludzie pojawili się prawdopodobnie ok. 3,5 mln lat temu w Afryce
Praludzie pojawili się prawdopodobnie ok. 3,5 mln lat temu w Afryce. Należeli do wielkiej rodziny australopiteków (południowy małpolud z Afryki). Na skutek zmian klimatu w Afryce, krajobraz zmienił się z zadrzewionej dżungli w sawannę, a pożywienie pozostało wysoko na drzewach. Przez to musiał zejść z drzewa w poszukiwaniu innego miejsca zamieszkania, a po pożywienie z drzew musiał wysoko sięgać. W Afryce znaleziono kości szkieletu należącej do istoty nazwanej Lucy. Miała prawdopodobnie 20 lat. Niektórzy uczeni twierdzą, że była to daleka krewna ludzi.

5 Obecnie wyróżnia się dwa typy człowiekokształtnych istot: jedne miały silną budowę i około 165 cm wzrostu, drugie bardziej delikatne i mniejsze (130 cm). Ich masywne szczęki i duże zęby trzonowe pozwalają przypuszczać, że odżywiały się owocami, liśćmi, orzechami i korzeniami roślin. Życie australopiteków nie było łatwe. Do odpędzania groźnych zwierząt używały kamieni i zaostrzonych gałęzi. Australopiteki masywne żyły przez setki tysięcy lat obok australopiteków smuklejszych.

6 Ziemia planeta ludzi Z badań archeologów i antropologów wynika, że człowiek pierwotny nie mógł korzystać z pomocy dinozaurów. Pojawił się on na Ziemi ok. 4 miliony lat temu. Człowiek pierwotny prawdopodobnie pojawił się w Afryce. Teorii tej sprzyja ciepły klimat „Czarnego Lądu” i obfitość pożywienia, które łatwo można było tam zdobyć.

7 Życie jaskiniowców było bardzo trudne
Życie jaskiniowców było bardzo trudne. Jako ssaki stosunkowo niewielkie przegrywali konkurencję z dużymi drapieżnikami. Zdobycie pożywienia stanowiło dla nich nie lada problem. Żywili się więc wszystkim, co nadawało się do jedzenia: zbierali grzyby, jagody i leśne owoce. Podbierali jaja ptakom, żółwiom, gadom. Chwytali jaszczurki i drobne gryzonie. Duże porcje mięsa jadali rzadko, w stanie surowym (nie znali ognia) i bez przypraw. Polowania na duże zwierzęta wymagały wiele wysiłku i współpracy grupy, więc nie były często organizowane i rzadko kończyły się pomyślnie. Polowaniem zajmowali się silniejsi mężczyźni. Kobiety natomiast specjalizowały się w zbieractwie. Zajmowały się również opieką nad potomstwem i pracą w obejściu.

8 Narzędzia wyrabiano głównie z kości zabitych zwierząt, drewna i kamienia. Kamienne pięściaki, drewniane piki, dzidy i maczugi były pierwszymi narzędziami człowieka.

9 Obecnie na ziemi żyje ok. 7 mld ludzi
Obecnie na ziemi żyje ok. 7 mld ludzi. Opanowali oni ziemię , zwierzęta nie stanowią dziś dla nich zagrożenia , to ludzie mają władzę nad przyrodą. Tworzą oni własne środowisko.

10 Czy jest możliwe życie na innych planetach?
Życie pozaziemskie to mało prawdopodobne, ponieważ aby na jakiejś planecie rozwinęło się życie na takim poziome jak na Ziemi potrzebna jest kombinacja niezwykle sprzyjających warunków. Patrząc na to z drugiej strony to naukowcy wytypowali kilka planet w układzie słonecznym na których możliwe jest. Nie chodzi tu o takie rozwinięte życie jak na Ziemi, ale nawet o jego najprostszą formę. Mars jest jedną z planet na których możliwe jest istnienie życia. Innym przykładem może być Europa, która jest księżycem Jowisza. Kolejną planetą na której mało, ale prawdopodobne jest istnienie jakiejkolwiek formy życia jest Tytan. Jest on księżycem Saturna. Czwartą planetą w Układzie Słonecznym na której wg naukowców mogło rozwinąć się życie jest Wenus. Możliwe też jest, że życie mogło rozwinąć się na planetach pozasłonecznych , czyli na planetach krążących wokół innej gwiazdy niż Słońce.

11 bibliografia Wikipedia.pl Zapytaj.onet.pl Ściąga.pl Odkrywcy.pl
Bryk.pl Eufo.pl Ekumenizm.pl Infra.org.pl


Pobierz ppt "Ziemia - planeta ludzi Ziemia wraz z Układem Słonecznym powstała około 4,6 mld lat temu. Narodziny życia na Ziemi poprzedziła ewolucja biochemiczna, podczas."

Podobne prezentacje


Reklamy Google