Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ziemia we Wszechświecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ziemia we Wszechświecie"— Zapis prezentacji:

1 Ziemia we Wszechświecie
„Ziemia jest świetlistą oazą w nieskończonej przestrzeni kosmicznej.”

2 Wszechświat WSZECHŚWIAT, po grecku kosmos, określić można najkrócej słowem: wszystko. Wszechświat stanowi całą przestrzeń i to, co się w niej znajduje: nasza planeta Ziemia, Słońce, gwiazdy świecące na niebie i te odległe niewidoczne i promieniowanie emitowane przez ciała niebieskie – to po prostu wszystko. We Wszechświecie występują olbrzymie skupiska materii zwane galaktykami; są to zbiorowiska miliardów gwiazd. Można powiedzieć, że wszechświat składa się z niezliczonej ilości galaktyk, a gwiazdy wchodzące w ich skład to „słońca” podobne do naszego.

3 Wyobrażenie Wszechświata
Najłatwiej wyobrazić sobie, że Wszechświat jest ciągle rozszerzającą się kulą, skutkiem czego wszystkie jego punkty oddalają się od siebie. Nie istnieje nic poza Wszechświatem, ponieważ zawiera on w sobie całość czasu i przestrzeni. Ciekawostka We Wszechświecie znajduje się ok. 100 miliardów galaktyk, każda składa się z ok. 1 miliarda gwiazd.

4 Co to jest galaktyka? GALAKTYKA jest olbrzymiej wielkości zbiorowiskiem gwiazd. Wielka Galaktyka może zawierać biliony, a mała galaktyka zaledwie setki tysięcy gwiazd. Nawet małe galaktyki są tak wielki, że światło zużywa tysiące lat aby je przebyć. Galaktyki tworzą się z ogromnych wirujących chmur gazowych, a ich obrót trwa do dzisiaj. Kształt galaktyk zależy od szybkości obracania.

5 Droga Mleczna DROGA MLECZNA jest widzianym z Ziemi obrazem naszej Galaktyki. Nasza Galaktyka, tak jak inne składa się z milionów gwiazd.

6 Co to jest gwiazda? GWIAZDA jest olbrzymią, obracającą się kulą gorącego jasno świecącego gazu. Dominującym składnikiem większości gwiazd jest wodór i hel. Gazy te związane są siłami grawitacji, a ich gęstość w jądrze gwiazdy jest ogromna. Wewnątrz jądra produkowane są ogromne ilości energii.

7 Czym jest Układ Słoneczny?
UKŁAD SŁONECZNY składa się ze Słońca i wielu obiektów, które krążą wokół niego, 9 planet, ponad 60 księżyców oraz niezliczonych planetoid i komet. System ten ma kształt dysku i zajmuje obszar przestrzeni o rozmiarach ponad 12 miliardów kilometrów. W jego centrum położone jest Słońce, które zawiera ponad 99% masy Układu Słonecznego.

8 Co to jest planeta? PLANETA - ciało niebieskie, które krąży po orbicie wokół swojej gwiazdy np. Ziemia dookoła Słońca. Planety nie świecą własnym światłem lecz odbitym od swojej gwiazdy. Planety Układu Słonecznego: MERKURY, WENUS, ZIEMIA, MARS, JOWISZ, SATURN, URAN, NEPTUN, PLUTON.

9 Ziemia Ziemia – dane o planecie
Średnia odległość od Słońca ,6 mln km Okres obiegu wokół Słońca ,25 dnia Prędkość ruchu obrotowego ,8 km/s Okres obrotu ,93 godzin Średnica równikowa km Temperatura na powierzchni od -70 C do +55 C Grawitacja (Ziemia = 1) Liczba księżyców 1

10 Ziemia – klejnot w kosmosie
ZIEMIA jest wyjątkowa w Układzie Słonecznym i przypuszczalnie jest unikalną w całym Wszechświecie. Tylko Ziemia ma taki zakres temperatur, który pozwala istnieć skroplonej wodzie, jedynie Ziemia jest otoczona atmosferą bogatą w tlen. Te dwa czynniki spowodowały, że na skalistej planecie Ziemia pojawiły się miliardy odmian życia.

11 Bibliografia [1] „Atlas świata”, Wydawnictwo Klub Dla Ciebie
[2] Błaszczyk E., Kłos E., Malański B., Sygniewicz J., Zajdler B., „Przyroda 6” WSiP, Warszawa 2001 [3] Hoppe L., Jasiński M., Lewiński W., Sternicka A., „Przyroda 6”, Wydawnictwo Operon, Rumia 2001 [4] Królikowska – Sołtan M., Kwast T., Sołtan A., Sroczyńska – Kożuchowska M., „Astronomia – słownik szkolny”, WSiP, Warszawa 1994 [5] Stott C., Twist C., „Kosmos – mini encyklopedia”, Wydawnictwo Muza S. A., Warszawa 1996 [6] „Świat – atlas geograficzny z częścią encyklopedyczną”, Wydawnictwo Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. E. Romera, S.A., Warszawa – Wrocław 1997


Pobierz ppt "Ziemia we Wszechświecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google