Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 RADZENIE SOBIE ZE STRESEM
III etap edukacyjny BIOLOGIA RADZENIE SOBIE ZE STRESEM

3 RADZENIE SOBIE ZE STRESEM
Stres jest reakcją organizmu na różnorodne bodźce zewnętrzne lub wewnętrzne. Pozwala organizmowi przystosować się do czynników stresowych, takich jak np. zmieniająca się temperatura, infekcja, uraz, silne emocje.

4 RADZENIE SOBIE ZE STRESEM
Poziom stresu zwiększa się szczególnie w trudnych sytuacjach, gdy człowiek ma poczucie zagrożenia fizycznego, społecznego lub psychicznego.

5 SPOSOBY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM
RADZENIE SOBIE ZE STRESEM SPOSOBY RADZENIA SOBIE ZE STRESEM

6 RELAKSACJA POPRZEZ ODDECH
RADZENIE SOBIE ZE STRESEM RELAKSACJA POPRZEZ ODDECH Zamknij oczy, weź głęboki wdech i powoli wypuszczaj powietrze licząc w myślach jak najdłużej.

7 RELAKSACJA POPRZEZ JOGĘ I ĆWICZENIA ROZLUŹNIAJĄCE NAPIĘCIE MIĘŚNI
RADZENIE SOBIE ZE STRESEM RELAKSACJA POPRZEZ JOGĘ I ĆWICZENIA ROZLUŹNIAJĄCE NAPIĘCIE MIĘŚNI Napinaj i rozluźniaj poszczególne partie mięśni. Najpierw napinamy i rozluźniamy mięśnie nóg, potem mięśnie brzucha, następnie grzbietu.

8 RELAKSACJA POPRZEZ SŁUCHANIE MUZYKI LUB ODGŁOSÓW NATURY
RADZENIE SOBIE ZE STRESEM RELAKSACJA POPRZEZ SŁUCHANIE MUZYKI LUB ODGŁOSÓW NATURY Słuchanie ulubionej muzyki lub odgłosów natury (szumu morza, śpiewu ptaków, odgłosów delfinów) prowadzi do uspokojenia się, oderwania myśli od sytuacji stresującej i zrelaksowania się.

9 RADZENIE SOBIE ZE STRESEM
WIZUALIZACJA Zamykasz oczy, widzisz błękitne niebo po którym powoli przesuwają się białe obłoki. Idziesz po zielonej łące. Oddychasz świeżym powietrzem. Czujesz na skórze ciepłe promienie słońca. Jesteś bezpieczny i spokojny.

10 RADZENIE SOBIE ZE STRESEM
WIZUALIZACJA W stresującej sytuacji możesz także wyobrazić sobie, jak niewidzialną tarczą lub kokonem odgradzasz się od czynnika lub osoby, która wywołuje negatywne emocje.

11 ROZWIJANIE SWOICH ZAINTERESOWAŃ, UPRAWIANIE SPORTU
RADZENIE SOBIE ZE STRESEM ROZWIJANIE SWOICH ZAINTERESOWAŃ, UPRAWIANIE SPORTU Czas spędzony na robieniu tego, co daje przyjemność, pozwala rozładować negatywne emocje i oderwać myśli od stresujących sytuacji lub zadań.

12 RADZENIE SOBIE ZE STRESEM
MASAŻ Masaż jest doskonałym sposobem usunięcia fizycznych, a także psychicznych objawów stresu.

13 RADZENIE SOBIE ZE STRESEM
TANIEC Według najnowszych badań regularne tańczenie pozwala na pokonanie stresu oraz zmęczenia. Taniec skutecznie przeciwdziała także bólom głowy, ramion i pleców.

14 RADZENIE SOBIE ZE STRESEM
UŚMIECH Uśmiechanie się (nawet to wymuszone) możne złagodzić skutki stresu – obniża bowiem ciśnienie krwi i przyczynia się do spadku tętna.

15 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google