Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BLASKI I CIENIE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI. SPIS TREŚCI : Co to jest promieniotwórczość ? Rodzaje promieniotwórczości Pozytywne zastosowanie promieniotwórczości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BLASKI I CIENIE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI. SPIS TREŚCI : Co to jest promieniotwórczość ? Rodzaje promieniotwórczości Pozytywne zastosowanie promieniotwórczości."— Zapis prezentacji:

1 BLASKI I CIENIE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI

2 SPIS TREŚCI : Co to jest promieniotwórczość ? Rodzaje promieniotwórczości Pozytywne zastosowanie promieniotwórczości Negatywne zastosowanie promieniotwórczości Napromieniowanie ciała Zastosowanie promieniotwórczości w życiu

3 PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ : Zdolność jąder atomowych do rozpadu promieniotwórczego, który najczęściej jest związany z emisją cząstek alfa, cząstek beta oraz promieniowania gamma.

4

5 RODZAJE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI

6

7 PROMIENIOWANIE ALFA Strumień cząstek wyrzucany dużymi prędkościami z jąder izotopów promieniotwórczych ulegających rozpadowi alfa. Cząstki alfa są jądrami atomów helu, składającymi się z dwóch neutronów i dwóch protonów, mają ładunek dwudodatni i odchylają się w polu magnetycznym w przeciwnym kierunku niż promieniowanie β.

8 PROMIENIOWANIE BETA Strumień szybko poruszających się cząstek beta (elektronów) wysyłanych przez izotopy promieniotwórcze ulęgające przemianie beta. Liczba masowa jądra nie zmienia się podczas przemiany beta.

9 PROMIENIOWANIE GAMMA Promieniowanie gamma ma własności zbliżone do promieniowania rentgenowskiego, jednak wobec mniejszej długości fali jest bardziej przenikliwe.

10 POZYTYWNE ZASTOSOWANIA PROMIENIOTWÓRCZOŚCI Wykorzystanie radioaktywne 146C do datowania zabytków archeologicznych. Badanie mechanizmów złożonych reakcji organicznych. Pluto-238, emiter a o okresie połowicznego rozpadu 86 lat, jest stosowany w długotrwałych bateriach do zasilania regulatora rytmu serca. Wskaźniki izotopowe wprowadzone do krwioobiegu pozwalają śledzić przemieszczanie się substancji biochemicznych w organizmie ludzkim. Sztucznie otrzymane promieniotwórcze izotopy jodu stosuje się w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy.

11 NEGATYWNE ZASTOSOWANIA PROMIENIOTWÓRCZOŚCI Awaria elektrowni jądrowej – taka awaria powoduje skażenie terenu na bardzo dużej powierzchni ziemi. Broń jądrowa - dawniej zwana bronią atomową, jest to jeden z rodzajów broni masowej zagłady, o działaniu wybuchowym o wielkiej sile. Eksplozja bomby jądrowej może być dokonana w powietrzu, na powierzchni ziemi lub wody oraz pod ziemią i pod wodą. Stosowany podczas różnego rodzaju medycznych zabiegów diagnostycznych, np. prześwietlenia płuc, lub zabiegów leczniczych, głównie w terapii przeciwnowotworowej.

12 NAPROMIENIOWANIE CIAŁA Najbardziej czułymi komórkami są komórki szpiku kostnego, węzłów chłonnych, śluzówki ust i jelit, organów rodnych, torebek włosowych i skóry. Tkanki wątroby i nerki są średnio wrażliwe, podczas gdy tkanki nerwów, mózgu i mięśni są najmniej czułe.

13 ZASTOSOWANIA PROMIENIUTWÓRCZOŚCI W ŻYCIU Medycyna Geologia i archeologia Koszulki lamp gazowych Aparatura kontrolna Technika Znaki świecące Chemia Rolnictwo i hodowla Przemysł Znaczniki Napromieniowanie żywności

14 PREZENTACJĘ WYKONAŁA MONIKA KALINIAK DZIĘKUJĘ ZA UWAGE !!!


Pobierz ppt "BLASKI I CIENIE PROMIENIOTWÓRCZOŚCI. SPIS TREŚCI : Co to jest promieniotwórczość ? Rodzaje promieniotwórczości Pozytywne zastosowanie promieniotwórczości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google