Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Samobadanie piersi.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Samobadanie piersi."— Zapis prezentacji:

1 Samobadanie piersi

2 Samobadanie piersi Samobadanie piersi jest krótkie, łatwe
i nic nie kosztuje, Może spowodować wczesne wykrycie raka i łatwiejsze leczenie, Jest wykonywane przez własną osobę, Pozwala na rozróżnienie prawidłowej tkanki od zmian patologicznych.

3 Samobadanie piersi Jeśli miesiączkujesz, wykonuj samobadanie piersi w 7 do 10 dniu od pierwszego dnia okresu, kiedy pierś jest mniej wrażliwa. Jeśli już nie miesiączkujesz, wykonuj samobadanie tego samego dnia każdego miesiąca.

4 Samobadanie piersi 1. Oglądanie piersi:
Przyglądaj się swobodnie w lustrze, przybierając różne pozycje. W każdej z nich zwracamy uwagę na kształt i symetrię piersi. Dobrze byłoby, aby oglądać piersi np. po kąpieli w łazience gdzie bez skrępowania możemy poświęcić sobie czas.

5 Samobadanie piersi Warunkiem dobrze wykonanego badania jest przeglądnie się w lustrze odpowiedniej wielkości, takim, które obejmie nie tylko twarz, ale sylwetkę co najmniej do pasa, Lustro powinno być zainstalowane na stałe do ściany. Oglądanie piersi z lusterkiem w ręku nie ma sensu.

6 Samobadanie piersi Oglądanie piersi:
Najpierw stań przed lustrem z rękoma swobodnie opuszczonymi wzdłuż ciała, Dokładnie obejrzyj kształt i wielkość piersi. Porównaj obie piersi. Różnica w wielkości piersi jest rzeczą normalną.

7 Samobadanie piersi Oglądanie- ocena wzrokowa stanu piersi
1. Dłonie połóż na biodrach, 2. Dokładnie przyjrzyj się Twoim piersiom.

8 Samobadanie piersi Następnie spójrz na brodawki.
Przyjrzyj się skórze, zwracając szczególną uwagę na jej fakturę i kolor. Zmiany w kształcie i wielkości pojawiają się wraz z wiekiem.

9 Samobadanie piersi Podnieś ręce do góry. piersi, ale również doły
Oglądnij nie tylko piersi, ale również doły pachowe. Opuść ręce wzdłuż ciała.

10 Samobadanie piersi Ocena wzrokowa piersi Zmiany na skórze i brodawki
sutkowej

11 Samobadanie piersi 2. Badanie dotykowe:
Przeprowadzając badanie dotykowe należy pamiętać, że niektóre guzki są rzeczą normalną u wielu kobiet.

12 Samobadanie piersi Badanie należy przeprowadzać całą powierzchnią dłoni, a nie tylko opuszkami palców. Badanie prawej piersi wykonuje się trzema środkowymi palcami lewej dłoni.

13 Samobadanie piersi Badanie powinno objąć: badanie skóry piersi;
badanie otoczki i brodawki oraz miąższu piersi; badanie pachy.

14 Samobadanie piersi Powierzchnia gruczołu piersiowego pod skórą może być zupełnie gładka lub gruczołowo – ziarnista.

15 Samobadanie piersi 5. Przesuwaj palce wykonując małe koła.
W trakcie przeprowadzania badania należy przesuwać palce zataczając małe koła – wielkości dziesięciocentówki. Przesuwając palce po powierzchni piersi nie należy ich odrywać – można w ten sposób coś pominąć. Jeśli palce są zbyt szorstkie, użyj balsamu.

16 Samobadanie piersi 6. Zbadaj wszystkie warstwy tkanki piersi:
Przy każdym małym kółku, zmieniaj siłę nacisku na pierś tak, aby wyczuć wszystkie warstwy tkanki piersi. Zanim przejdziesz do następnego fragmentu, każde kółko powtarzaj trzy razy – raz przy lekkim ucisku, raz przy średnim i raz przy mocnym.

17 Samobadanie piersi 7. Badanie za pomocą ruchów góra – dół wzdłuż pasków. Rozpocznij badanie od pachy i przesuwaj się w dół do linii zaraz poniżej piersi. Następnie przesuń dłoń o szerokość jednego palca i znowu kieruj się do góry. Powtarzaj ruchy ręki przesuwając ją do góry, a następnie w dół, do chwili aż zbadasz cały obszar piersi; od obojczyka do linii zaraz pod piersią.

18 Samobadanie piersi

19 Samobadanie piersi 8. Zbadaj pachy.
Pamiętajmy, że są tam trzy piętra węzłów chłonnych- dolne, środkowe i górne, a więc powinniśmy dotykać dokładnie cały tzw. dół pachowy. W razie niepewności zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem.

20 Samobadanie piersi 8. Zbadaj pachy.
Część piersi leży w okolicy pachy. Zbadaj ponownie ten obszar trzymając ramię swobodnie wzdłuż boku. W takiej pozycji można zbadać inne fragmenty pachy. Wszelkie guzki wykryte w okolicy pachy należy zgłosić specjaliście.

21 Samobadanie piersi 9. Zbadaj brodawki sutkowe:
Przyjrzyj się wydzielinie z brodawek. Niektóre kobiety mogą zaobserwować przeźroczystą lub mleczną wydzielinę z brodawek. Jest to najprawdopodobniej normalne zjawisko. Jeśli wydzielina pojawia się bez uciskania brodawki, utrzymuje się i wydziela się tylko z jednej brodawki, lub jest zabarwiona krwią, należy zgłosić się do specjalisty.

22 Samobadanie piersi Badanie prawej piersi przeprowadzamy lewą dłonią, a lewej piersi prawą dłonią.

23 Samobadanie piersi Dobrze jest także badać się w dwóch pozycjach - na stojąco i na leżąco, Wygodnie jest albo pod prysznicem po namydleniu skóry, albo w wannie, Można też wykonać badanie, leżąc na łóżku z poduszką podłożoną pod plecy, aby lepiej uwypuklić pierś, Pamiętajmy również, że badamy pierś zawsze ręką przeciwną do piersi. Leżąc, rękę od strony piersi badanej powinnyśmy podkładać dodatkowo pod głowę.

24 Samobadanie piersi Aby przeprowadzić samobadanie prawej piersi, połóż się na plecach. Pod prawy bark podłóż poduszkę lub złożony ręcznik. Wysuń ramię zginając łokieć pod kątem 90°. Dzięki takiej pozycji pierś spłaszczy się, co ułatwi CI przeprowadzenie badania.

25 Samobadanie piersi Badanie w pozycji leżącej.

26 Samobadanie piersi Badanie w pozycji leżącej.

27 Samobadanie piersi Tak nie można badać piersi

28 Samobadanie piersi Ból piersi: Ból piersi jest najczęściej powodowany
zaburzeniami hormonalnymi, Może towarzyszyć torbielom piersi.

29 Samobadanie piersi Nie wpadaj w panikę!
Około 80% wykrytych guzków to nie są guzki nowotworowe.

30 Samobadanie piersi Zmiany ogniskowe w piersiach:
Rozluźniony pośladek ma taką konsystencję jak zdrowa pierś, szczególnie u kobiet, które karmiły piersią. Piersi kobiet, które nie karmiły, ma strukturę bardziej niejednorodną, z wyczuwalnymi grudkami tkanki tłuszczowej i gruczołowej. Chrząstka końca nosa, przez swoje złączenie ze skórą, przypomina w dotyku podejrzany, złączony ze skórą guzek piersi.

31 Samobadanie piersi Zmiany ogniskowe w piersiach:
W dolnym rogu dłoni po przeciwnej stronie niż kciuk jest kość grochowata nadgarstka. Jej głębokie ułożenie przypomina w dotyku np. gruczolakowłókniaka. Jeżeli dotkniemy delikatnie gałki ocznej przez zamknięte oko, wyczujemy charakterystyczną budowę. Konsystencja gałki ocznej przypomina w dotyku torbiele piersi. Ruchomość skóry na śródręczu może przypominać nie złączony ze skórą łagodny guzek piersi.

32 DIAGNOSTYKA RAKA PIERSI
Badania obrazowe w diagnostyce raka piersi: 1. Badanie mammograficzne, 2. Badanie ultrasonograficzne, 3. Badanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Niepołomice

33 DIAGNOSTYKA RAKA PIERSI
Badanie mammograficzne: - podstawowa metoda wykrywania raka piersi klinicznie bezobjawowego, - czułość mammografii w wykrywaniu zmian klinicznie bezobjawowych wynosi 75 – 80%, ale swoistość jest znacznie mniejsza. Niepołomice

34 Torbiel obraz mammograficzny
owalne lub okrągłe zagęszczenie o gładkich wyraźnych zarysach, jednolitej gęstości, kształt torbieli zależy od stopnia jej wypełnienia płynem, na podstawie obrazu mammograficznego nie można stwierdzić czy jest to zmiana lita czy torbielowata, Badaniem rozstrzygającym jest ultrasonografia

35 Torbiel obraz ultrasonograficzny
Ograniczenie – ostre i gładkie Kształt – okrągły lub owalny Struktura ech – jednorodna Echogeniczność – bezechowa do hipoechogenicznej Wpływ na wiązkę fali- wzmocnienie

36 Włókniakogruczolak najczęstszy guz sutka u młodych kobiet,
może być jedno lub obustronny (20% przypadków mnogi), jest guzem łagodnym, w rzadkich przypadkach może współistnieć z rakiem, najczęściej z rakiem przedinwazyjnym.

37 Guzek spikularny zmiana najbardziej typowa dla raka piersi,
w badaniu mammograficznym twór o gęstym, nieregularnym centrum otoczony pierścieniem wypustek,

38 Guzek spikularny

39 Guzek spikularny

40 DIAGNOSTYKA RAKA PIERSI
Mikrozawpnienia złośliwe: mniejsze niż 0,5 mm, nieregularne, heterogenne, amorficzne, pleomorficzne, rozgałęziające się , linearne. Niepołomice

41 DIAGNOSTYKA RAKA PIERSI
Badanie ultrasonograficzne piersi: - podstawowa metoda uzupełniająca badanie mammograficzne na różnych etapach diagnostyki raka piersi, - przed laty – pod kontrolą USG różnicowanie zmian litych i torbielowatych, - obecnie- metoda ta w wielu przypadkach pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy. Niepołomice

42 DIAGNOSTYKA RAKA PIERSI
Metoda rezonansu magnetycznego: - wysoka czułość w wykrywaniu oraz różnicowaniu zmian łagodnych i złośliwych, - duże znaczenie w ocenie rozległości procesu nowotworowego, - wykrywanie zmian wieloogniskowych przed zabiegiem oszczędzającym. Niepołomice

43 DIAGNOSTYKA RAKA PIERSI
Wykrywanie raka klinicznie bezobjawowego - badania skryningowe, Podstawową metodą skryningu jest mammografia rentgenowska, Niepołomice

44 DIAGNOSTYKA RAKA PIERSI
Badanie metodą rezonansu magnetycznego: - czułość badania nie zależy od typu budowy gruczołu piersiowego, - badanie wykonujemy przed i po dożylnym podaniu kontrastu, - sekwencje SE T1, T2 – zależne, bez i z saturacją tłuszczu, - projekcje poprzeczne, strzałkowe i wieńcowe, - badanie dynamiczne ( wielofazowe). Niepołomice

45 DIAGNOSTYKA RAKA PIERSI
Wskazania do badania MR gruczołów piersiowych: 1. Pacjentki nosicielki mutacji genu BRCA1, BRCA2, 2. Rodzinny wywiad: wystąpienie jednego i więcej przypadków raka piersi i jajnika krewnych I i II-go stopnia przed 50-tym rokiem życia, 3. Przebyta radioterapia okolicy klatki piersiowej między 10-tym a 30-tym rokiem życia. Niepołomice


Pobierz ppt "Samobadanie piersi."

Podobne prezentacje


Reklamy Google