Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Samobadanie to zapobieganie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Samobadanie to zapobieganie"— Zapis prezentacji:

1 Samobadanie to zapobieganie

2 Aby mieć zdrowe piersi:
Poznaj swoje piersi i naucz się je badać. Już od dwudziestego roku życia regularnie, co miesiąc (najlepiej między 7 a 10 dniem cyklu, liczonym od pierwszego dnia miesiączki). Jeśli jesteś kobietą karmiącą lub już nie miesiączkujesz, wykonuj regularne samobadanie piersi np. pierwszego dnia każdego miesiąca. Jeśli wykryjesz jakąś zmianę w swojej piersi, zgłoś się do lekarza. Nie każdy guzek jest nowotworem złośliwym - rakiem, ale każdy wymaga oceny lekarskiej

3 Jak badać piersi? Raz w miesiącu zrób to dla siebie!
Nie bój się i zbadaj piersi.

4 Przed Lustrem Unieś ręce do góry, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry? Czy skóra nie marszczy się i nie ciągnie? To samo skontroluj opierając dłonie mocno na biodrach. Ściśnij brodawkę. Zobacz czy nie wydziela się z niej płyn.

5 Po Kąpieli Połóż się. Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią. Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych.

6 Pod Prysznicem Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. Sprawdź, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka.

7 Zaufaj Dłoniom Gdy zauważysz coś niepokojącego, idź natychmiast do lekarza. 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same lub ich partnerzy. Nie każdy guzek jest rakiem. Nawet gdy sama nie widzisz niepokojących zmian, kontroluj piersi u lekarza. Po ukończeniu 35 roku życia zrób mammografię. Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny, a guz można usunąć zachowując pierś.


Pobierz ppt "Samobadanie to zapobieganie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google