Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EDUKACJI EKOLOGICZNEJ. * Naszym celem było utworzenie przestrzeni w której młodzież z rabczańskich szkół oraz przedstawiciele wpływowych organizacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EDUKACJI EKOLOGICZNEJ. * Naszym celem było utworzenie przestrzeni w której młodzież z rabczańskich szkół oraz przedstawiciele wpływowych organizacji."— Zapis prezentacji:

1

2

3 EDUKACJI EKOLOGICZNEJ. * Naszym celem było utworzenie przestrzeni w której młodzież z rabczańskich szkół oraz przedstawiciele wpływowych organizacji mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami na temat EDUKACJI EKOLOGICZNEJ.

4 * Naszą rolą było moderowanie spotkania, oraz wykorzystywanie aktywnych metod, aby debatujący czuli komfort pracy i dali z siebie jak najwięcej.

5

6

7 * Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju * Urząd Miejski w Rabce-Zdroju * Fundacja Rozwoju Regionu Rabka * Nadleśnictwo * 4 szkoły na terenie gminy Rabka-Zdrój – z kolejnymi nawiązujemy współprace * FACE project TEAM –nieformalna grupa młodzieży * 4 organizacje pozarządowe (społeczno-kulturalne, ekologiczne, łowieckie i wędkarskie) * Media lokalne i ogólnopolskie – serwisy informacyjne i telewizja regionalna.

8 Pierwsza faza projektu Konsultacje w szkołach Druga faza projektu Debata na temat edukacji ekologicznej Realizacja działań

9

10

11

12

13 * Przygotowania rozpoczęliśmy od konsultacji w rabczańskich szkołach. Jak wygląda edukacja ekologiczna? Czy młodzież jest chętna do współpracy w tym temacie? Jakie młodzi widzą ciekawe sposoby na zaangażowanie się w ekologię? * Uzyskaliśmy wyczerpujące odpowiedzi które pozwoliły nam na opracowanie programu debaty.

14 * Debatę zrealizowaliśmy w komfortowym kompleksie konferencyjno-szkoleniowym Pensjonatu Prezydent. * Debatowało 20 osób z różnych środowisk mających wpływ na realizację zadań wpisanych w edukację ekologiczną i szerokopojęty ekorozwój.

15 * Rozpoczęliśmy od nakierowania przybyłych na edukację ekologiczną. Następnie poruszaliśmy każdy z tematów będących problematycznymi w Rabce: * Debata rozpoczęła się wykładem eksperta na temat energii odnawialnej. Poruszonymi tematami były kolektory słoneczne i dofinansowania na nie, kwestia edukacji społecznej o energii odnawialnej, elektrownie wiatrowe na terenie gminy Rabka. Następnie nastąpiła wymiana zdań, w której najwięcej do powiedzenia miała Pani magister inżynier Ewa Przybyło – Burmistrz gminy Rabka, Edward Żurek – Przewodniczący rabczańskiego oddziału Polskiego Klubu Ekologicznego i posiadacz kolektorów słonecznych oraz Pani Zofia Krasicka-Domka która jest koordynatorką projektu edukacja ekologiczna na temat znaczenia energii z źródeł odnawialnych dla zrównoważonego rozwoju i była posłanka. Następnym punktem debaty Ochrona wód. Kluczowymi tematami poruszonymi podczas wykładu z tego zagadnienia było solenie ulic, regulowanie rzek oraz zarybienia i kłusownictwo. Na ten temat najwięcej wypowiedzieć mogli się Panowie Tadeusz Kocjan i Krzysztof Majda – Obecny i były prezes Rabczańskiego koła Wędkarskiego.

16 * Również poruszona została tematyka ochrony lasów oraz drzewostanu gminy Rabka. Wykład poruszał takie kwestie jak Dzikie wysypiska śmieci, problem motocyklistów, nielegalna wycinka drzew i kłusownictwo. Po wykładzie oczywiście nastąpiła dyskusja. Dzięki obecności Pana Krzysztofa Majdy – Prezesa Koła łowieckiego oraz Gminnego leśniczego debatujący mieli pełny obraz stanu lasów naszej gminy, ich problemy. * Ostatnim poruszonym tematem była edukacja ekologiczna. Ekspert poruszył tematy odpowiedniego przeszkolenia osób dokonujących prelekcji do pracy z dziećmi oraz edukację ekologiczną szeroko pojętego społeczeństwa. * Zwieńczeniem debaty była praca w grupach zaproszonych gości. Zostali oni podzieleni na trzy zespoły których zadaniem było obmyślenie akcji wspierających ekologię. Tutaj wykazali się uczniowie. Owoce tych prac zostały zaprezentowane ogółowi debatujących z wykorzystaniem metody kapeluszy myślowych.

17 TED youth * Całość spotkania była prowadzona w konwencji TED youth, dzięki niej w sposób ciekawy przedstawiliśmy debatującym co młodzi uważają na tematy związane z ekologią i co chcą w tym temacie robić. prezi.com, film * W prowadzeniu debaty pomagała nam prezentacja stworzona na platformie prezi.com, oraz film dokumentujący zmiany w Rabczańskim ekosystemie. w grupach * Uczestnicy pracowali w grupach nad danym projektem i prezentowali pracę publicznie. kapeluszy myślowych, * W wymianie zdań zastosowaliśmy metodę kapeluszy myślowych, co umożliwiło spojrzenie na dany problem z różnych perspektyw

18 sprzątania rzek * W maju odbędzie się akcja sprzątania rzek organizowana przez koło wędkarskie. sadzenia drzew * Coroczna akcja sadzenia drzew - opracowany został harmonogram. solenia dróg. * Pani Burmistrz obiecała likwidować obszary solenia dróg. wysypiska śmieci * Aplikacja dzięki której można będzie lokalizować dzikie wysypiska śmieci. * Edukacja ekologiczna * Edukacja ekologiczna w szkołach do której opracowany został program przez dr. Zofię Krasicką – Domkę, jedną z debatujących

19 * Wyniki debaty przesłaliśmy do szkół oficjalnym pismem wraz z prośbą o utworzenie szkolnych zespołów ekologicznych. * Zespoły te opracowały harmonogramy działań które podejmą w ramach wybranego przez siebie przedsięwzięcia. Szkoły wyraziły chęć współpracy i przesłały swoją opinię i sugestie w związku z proponowanymi programami. * Burmistrz Rabki-Zdroju chce wraz z nami zorganizować debatę, która zaangażuje jeszcze więcej społeczności, aby nakreślić strategię edukacji i działań ekologicznych w gminie Rabka-Zdrój.

20

21


Pobierz ppt "EDUKACJI EKOLOGICZNEJ. * Naszym celem było utworzenie przestrzeni w której młodzież z rabczańskich szkół oraz przedstawiciele wpływowych organizacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google