Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UZALEŻNIENIA CYWILIZACYJNE DZIECI I MŁODZIEŻY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UZALEŻNIENIA CYWILIZACYJNE DZIECI I MŁODZIEŻY"— Zapis prezentacji:

1 UZALEŻNIENIA CYWILIZACYJNE DZIECI I MŁODZIEŻY
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Szwecji

2 Błyskawiczne tempo zmian cywilizacyjnych
kiedyś dziś •Telefon stacjonarny – „wykręć numer” •Wielka książka telefoniczna •Listy, kartki pocztowe, TELEGRAMY, PRZEKAZY PIENIĘŻNE •Kartka i pióro, potem długopis •Maszyna do pisania, „pisz przez kalkę” •Aparat fotograficzny •Patefon, gramofon •Płyty „czarne” •Pocztówki dźwiękowe •Taśma i kaseta magnetofonowa •Telefon komórkowy •Internet •Poczta elektroniczna •Sms-y, mms-y •Komputer •Pendrive •Foto w komórce •Płyta CD •IPod •MP3 •…

3 Bajka kiedyś to nie samo co bajka dziś
Kiedyś Dziś

4 Gry kiedyś

5 Gry dziś

6 Co to jest uzależnienie?
nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. obejmuje ono także (...) inne wypadki, kiedy ludzie czują się zmuszeni angażować się w ryzykowne, "wymykające się spod kontroli" zachowania (…)

7 Czas wolny mojego dziecka TORT CZASU
SPORT SŁUCHANIE MUZYKI CZYTANIE GRANIE NA KOMPUTERZE

8 Siecioholizm- uzależnienie od ekranu
Uzależnienie od Internetu: Gry, Czatowanie, Hazard, Zakupy, Surfowanie po Sieci, Portale społecznościowe, Pornografia internetowa.

9 Trochę statystyk Częstość korzystania z Internetu
Źrodło: Megapanel PBI/Gemius, XI 2009, n=16 497

10 Norma czasu przed komputerem
Według pedagoga Andrei Braun optymalny czas to: • dla dzieci w wieku przedszkolnym: maksymalnie 30 minut • dla dzieci w wieku szkolnym: maksymalnie 1 godzina • dla dzieci od 12. roku życia: około 1,5 godziny

11 Ankieta na temat upubliczniania informacji o innych w sieci

12 Przyczyny uzależnienia od mediów
ucieczka od codzienności, problemy dziecka w kontaktach interpersonalnych, atrakcyjność form, łatwy dostęp i popularność mediów.

13 Symptomy uzależnienia
spędzanie przy komputerze coraz większej ilości czasu kosztem innych zainteresowań, zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i szkolnych z powodu aktywności w Internecie, pojawianie się konfliktów rodzinnych związanych z komputerem, kłamanie na temat ilości czasu spędzanego w Internecie, podejmowanie nieudanych prób ograniczenia aktywności w trybie online, reagowanie rozdrażnieniem lub nawet agresją, gdy korzystanie z komputera jest utrudnione lub niemożliwe.

14 Skutki uzależnienia Skutki psychologiczne: agresja,
unikanie osobistych kontaktów, zaburzenia struktur poznawczych, Skutki społeczne: zaburzenie więzi z rówieśnikami i rodziną, kłopoty szkolne, Skutki zdrowotne: przemęczenie, zawroty i bóle głowy, kłopoty ze wzrokiem, kręgosłupem i nadgarstkami.

15 Skutki nadmiernego spędzania czasu przed multimediami
Na skutek długiego kontaktu z monitorami dzisiejsza młodzież dużo słabiej rozwinęła kompetencję społeczną. Coraz więcej osób ma problemy z empatią, nie potrafi poprawnie odczytywać i interpretować uczuć innych ludzi. Ma to związek z neuronami lustrzanymi, które mogą się rozwijać jedynie poprzez kontakty z innymi ludźmi w świecie realnym.

16 Profilaktyka ustalenie zasad korzystania z Internetu (kiedy?, jak długo?), rozmowa z dzieckiem o swoich odczuciach i obawach, zachęcanie dziecka do spędzania czasu wolnego w sposób aktywny, konsekwencja w egzekwowaniu ustalonych zasad, umieszczenie komputera w powszechnie dostępnym miejscu w domu, uświadomienie dziecku zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z mediów elektronicznych.

17 Zagrożenia w Sieci cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty,
szkodliwe treści, nieuprawniony dostęp do danych (cyberprzestępstwa).

18 Ciągłe i zamierzone nękanie za pomocą SMS-ów, telefonów czy e-maili.
Stalking Ciągłe i zamierzone nękanie za pomocą SMS-ów, telefonów czy i.

19 Art. 190a Kodeksu Karnego § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozba­wienia wolności do lat 3. § 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

20 29% zgłasza, że ktoś w Sieci podawał się za nie wbrew ich woli.
Co drugi młody człowiek (52%) miał do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub poprzez telefon komórkowy; 47% dzieci doświadczyło wulgarnego wyzywania; 21%, poniżania, ośmieszania i upokarzania; 16% straszenia i szantażowana. 29% zgłasza, że ktoś w Sieci podawał się za nie wbrew ich woli. Ponad połowa (57%) osób w wieku była przynajmniej raz obiektem zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli. 14% dzieci zgłasza przypadki rozpowszechniania za pośrednictwem Internetu lub GSM kompromitujących je materiałów. Akty cyberprzemocy często powodują u ofiar irytację, lęk i zawstydzenie. Źródło: dzieckowsieci.pl

21 Ważne adresy i telefony
tel dyzurnet.pl

22 OCHRONA RODZICIELSKA darmowe programy
Beniamin to program ograniczający wyświetlanie materiałów dostępnych w Internecie. Może blokować dostęp do stron WWW o niepożądanej treści, na przykład o tematyce erotycznej. Umożliwia również ograniczenie funkcjonalności komputera - możemy zablokować uruchamianie komunikatorów internetowych lub na przykład funkcję ściągania plików. Program jest darmowy dla użytkowników niekomercyjnych. JuniorWatch to narzędzie przeznaczone dla rodziców, dające możliwość monitorowania do jakich celów ich dzieci wykorzystują komputer. Program ten umożliwia między innymi zdalne przeglądanie historii przeglądarek, zawartości schowka systemowego oraz przechwytywanie treści wprowadzanych za pomocą klawiatury. Za jego pomocą można także przechwycić zawartość ekranu oraz zrobić zdjęcie kamerą podłączoną do komputera. JuniorWatch wyposażony jest także w Family Shield – barierę ochronną, której zadanie polega na blokowaniu treści umieszczonych w Internecie, a przeznaczonych wyłącznie dla dorosłych. Pakiet JuniorWatch składa się z klienta instalowanego na chronionym komputerze oraz panelu dostępnego na stronie producenta.

23 Bezpieczne strony

24 Jak chronić dziecko przed niebezpiecznymi kontaktami w sieci

25 Dziękuję za uwagę MONIKA Bekker-goska cdn w pile


Pobierz ppt "UZALEŻNIENIA CYWILIZACYJNE DZIECI I MŁODZIEŻY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google