Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Amnesty International

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Amnesty International"— Zapis prezentacji:

1 Amnesty International

2 MENU Od początku Ogólnie o organizacji Amnesty International Geneza
Maraton Pisania Listów Wizja Amnesty International Pierwsza Pilna Akcja Pióra Nadziei Nagrody Krytyka Koncerty Metody Działania

3 Amnesty International
To międzynarodowa organizacja pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom fundamentalnych praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie. Finansuje swą działalność głównie ze składek członkowskich i datków indywidualnych osób. Jej zasadą jest: pełna niezależność polityczna i finansowa oraz maksymalny obiektywizm.

4 Geneza Początki Amnesty International sięgają listopada 1960, kiedy brytyjski prawnik, Peter Benenson przeczytał w prasie o dwóch portugalskich studentkach skazanych na 7 lat więzienia za wzniesienie toastu za wolność. 28 maja 1961 w londyńskim tygodniku The Observer pojawił się jego artykuł pt. Zapomniani więźniowie, wzywający do solidarnego działania w obronie więźniów sumienia (osób więzionych za wyrażanie swoich poglądów, które nie stosowały przemocy, ani nie nawoływały do nienawiści) oraz sprzeciwu wobec ustawicznego łamania praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez rządy wielu państw.

5 Liczba Listów napisanych w Polsce
Maraton Pisania Listów Szczególną formą Pilnej Akcji jest Maraton Pisania Listów, który odbywa się corocznie w najbliższy weekend Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, obchodzonego 10 grudnia. W ciągu dwóch dni listy w obronie prześladowanych pisane są bez przerwy. Akcja zapoczątkowana została w 2001 roku. Rok Liczba Listów napisanych w Polsce 2006 21897 2007 41864 2008 78639 2009 108026 2010 135305 2011 145195 2012 182957

6 Wizja Wizją Amnesty International jest świat, w którym wszystkie prawa spisane w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach były przestrzegane w stosunku do jednostki ludzkiej. Aby zrealizować tę wizję, misją Amnesty International jest prowadzenie badań i działań na rzecz zapobiegania i zaprzestania naruszeń prawa do fizycznej i psychicznej integralności, wolności sumienia i wyrażania się oraz wolności od dyskryminacji, w kontekście promocji wszystkich praw człowieka

7 Pierwsza Pilna Akcja 19 marca 1973 AI wydała swoją pierwszą Pilną Akcję w sprawie brazylijskiego profesora Luiza Basilio Rossi, aresztowanego ze względów politycznych. Profesor przyznał, że pomoc AI miała dla niego ogromne znaczenie: Wiedziałem, że moja sprawa zyskała duży rozgłos. Wiedziałem również, że dzięki temu nie mogli mnie już zabić.

8 Pióra Nadziei Pióro Nadziei to nagroda przyznawana od 2002 roku przez Amnesty International Polska za najlepszy tekst poświęcony prawom człowieka. W ubiegłych latach w jury zasiadali znani dziennikarze (m.in. Konstanty Gebert, Piotr Zaremba, Ewa Siedlecka, Joanna Podgórska, Krystyna Kurczab-Redlich) oraz ludzie nauki i kultury (m.in. były Rzecznik Praw Obywatelskich Andrzej Zoll czy Roman Kuźniar). Autorką wręczanej laureatom statuetki – pióra otoczonego drutem kolczastym. Rok Laureat Tytuł pracy Tematyka 2002 Andrzej Goszczyński Mały świadek Sytuacja dzieci zeznających w polskich sądach 2003 Krystyna Kuczab-Redlich Demokracja z krwi i kości Sytuacja społeczno-polityczna w Czeczenii 2004 Natalia Bloch Nie jesteśmy Buddami Studium tybetańskiego ruchu na uchodźstwie 2006 Maria Kruczkowska Świat bez kobiet Prawa kobiet w Indiach i Chinach 2007 Tomasz Kwaśniewski Gej i lesbijka uczą dzieci twoje Doświadczenia nauczycieli-homoseksualistów w Polsce 2008 Jacek Żakowski Kajdany Dalajlamy Możliwość wpływu społeczności międzynarodowej na sytuację praw człowieka w Chinach 2009 Bartek Dobroch cykl Górale dla Tybetu Tybetańska diaspora w Indiach i Nepalu[17] 2010 Agnieszka Fiedorowicz Kochajcie donosicieli, kochajcie do jasnej cholery! Działalność whistleblowerów Joanna Podgórska Daleko od szosy Problemy ubóstwa, praw człowieka oraz praw kobiet[18]

9 Nagrody W listopadzie 1977 w Oslo Amnesty International otrzymało Pokojową nagrodę Nobla za wkład w umacnianie podstaw wolności, sprawiedliwości a tym samym pokoju na całym świecie. Rok później organizacja odebrała Nagrodę Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych za szczególny wkład w ochronę praw człowieka, a w 2001 The Revolution Awards 2001 za najlepsze wykorzystanie internetu w obronie praw człowieka. W 1994 MTV doceniając jej wkład w rozwój praw człowieka uhonorowała tę organizację nagrodą Free Your Mind.

10 Krytyka Krytyka Amnesty International dotyczy przesadnych pensji zarządu, niedostatków w ochronie pracowników poza centralą organizacji, jednoczenia sił z organizacjami o wątpliwych dokonaniach w sprawach ochrony praw człowieka, stronniczość ideologiczną dotyczącą polityki wobec krajów spoza wpływów Zachodu i ocenę polityki Amnesty International w sprawie aborcji.

11 Koncerty W 1976 odbył się pierwszy koncert charytatywny pt. Secret Policeman’s Ball z Johnem Cleese’em i grupą Monty Pythona. Kolejne miały miejsce w latach: 1977, 1978, 1981 i Wzięli w nich udział m.in. Peter Gabriel, Duran Duran, Mark Knopfler, Eric Clapton i Phil Collins. W 1986 amerykańska sekcja AI zorganizowała wielki rockowy koncert pt. Spisek na rzecz Nadziei, w którym udział wzięli m.in. Sting, U2, Bryan Adams, Peter Gabriel, Lou Reed, The Neville Brothers. W 1988 rozpoczęła się trasa koncertowa pod hasłem Prawa Człowieka Teraz!, obejmująca 18 miast w 15 krajach. Uczestniczyli w niej m.in. Sting oraz Bruce Springsteen.

12 Metody Działania Wysyłanie kilkuosobowych grup badaczy dla oceny sytuacji poszczególnych represjonowanych osób i ew. pomocy tym osobom na miejscu. Zasadą jest tutaj wysyłanie osób z innego kraju niż kraj, w którym dochodzi do represji. Amnesty International nie przyjmuje i nie wymaga od swoich członków informacji na temat własnego kraju, aby nie być posądzonym o szpiegostwo. Organizowanie dużych ogólnoświatowych akcji medialnych nakierowanych na jeden konkretny problem, w jednym konkretnym kraju, który wydaje się mieć szczególne znaczenie w danym momencie. Organizowanie ogólnoświatowych kampanii medialnych dotyczących jednego ogólnego problemu, np. w obronie praw uchodźców lub przeciw torturom. Tworzenie i publikowanie dorocznych raportów ze stanu przestrzegania praw człowieka na całym świecie (zwykle ukazują się one pod koniec maja).


Pobierz ppt "Amnesty International"

Podobne prezentacje


Reklamy Google