Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. S. PETÖFI W OSTRÓDZIE. SAMORZĄD – DZIAŁANIE MOJE, TWOJE, NASZE… SZKOLNY KLUB MŁODEGO OBYWATELA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. S. PETÖFI W OSTRÓDZIE. SAMORZĄD – DZIAŁANIE MOJE, TWOJE, NASZE… SZKOLNY KLUB MŁODEGO OBYWATELA."— Zapis prezentacji:

1 ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. S. PETÖFI W OSTRÓDZIE. SAMORZĄD – DZIAŁANIE MOJE, TWOJE, NASZE… SZKOLNY KLUB MŁODEGO OBYWATELA

2 W ramach realizacji programu CEO 20 lat wspólnie w naszej szkole odbyły się zajęcia poświęcone idei samorządności. Na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie oraz lekcjach wychowawczych zrealizowano następujące tematy: Rządźmy się sami – gmina, powiat, województwo. Samorząd – przestrzeń dla aktywnych obywateli. Jednostki samorządu terytorialnego i ich kompetencje.

3 Po zakończonych zajęciach uczniowie odpowiadali na pytanie: Czego dowiedzieliśmy się o kompetencjach i działaniu samorządu terytorialnego?

4 Do tej pory nie miałem pojęcia kto, gmina czy powiat, odpowiada za stan drogi w mojej wsi. Teraz już wiem i będę dzwonił, jeśli znowu pojawią się dziury w asfalcie. W przyszłości chciałbym otworzyć firmę i wydobywać torf, ale właśnie dowiedziałem się, że za to trzeba płacić. Nie mam oczywiście nic przeciwko temu, ale widzę, że pewne rzeczy muszę jeszcze przemyśleć. CZEGO DOWIEDZIELIŚMY SIĘ O KOMPETENCJACH I DZIAŁANIU SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO? UCZNIOWIE KLASY III TH

5 Zawsze takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie. Jan Zamoyski

6 Teraz już wiem, że na stronie internetowej Powiatu Ostródzkiego znajdę różne stowarzyszenia i fundacje. Czasami człowiek szuka pomocy w rożnych sprawach i nie wie, do kogo się zwrócić. Moja sąsiadka potrzebowała na przykład opieki dla pieska gdy wyjeżdżała do sanatorium i w końcu trzech sąsiadów na zmianę musiało się nim zaopiekować. Na szczęście zresztą, bo kobieta już chciała zrezygnować z wyjazdu, a jest naprawdę mocno schorowana. CZEGO DOWIEDZIELIŚMY SIĘ O KOMPETENCJACH I DZIAŁANIU SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO? UCZEŃ KLASY IV THTB

7 Jest tylko jeden sposób nauki – poprzez działanie Paulo Coelho

8 Dobrze, że mamy samorządy, bo mają one możliwość pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej. Sama osobiście uczestniczyłam w zajęciach językowych finansowanych z takich środków. Brawo – tak trzymać! Ostatnio rozkleiły mi się buty. Przy reklamacji straciłam masę czasu i nerwów, bo o klienta dba się tylko przy zakupie. Właściwie nic nie załatwiłam, bo człowiek nie zawsze orientuje się w prawie. Teraz już wiem, że jest Rzecznik Praw Konsumenta. Mam nadzieję, że nie zostanę bez pomocy. CZEGO DOWIEDZIELIŚMY SIĘ O KOMPETENCJACH I DZIAŁANIU SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO? UCZNIOWIE KLASY III F

9 Żeby dokonać wielkich rzeczy, musimy nie tylko działać, nie tylko planować, ale także wierzyć. Anatol France

10 Do tej pory w ogóle nie kojarzyłem wydawania dowodów rejestracyjnych z powiatem. Myślałem, że zajmuje się tym policja… Bardzo lubię zwierzęta. Marzy mi się, żeby w Ostródzie powstał ogród zoologiczny, w którym mogłabym w przyszłości pracować. Dowiedziałam się, że za ZOO odpowiadają władze wojewódzkie. W sumie to szkoda, bo przy dużym Olsztynie to chyba raczej nie mamy szans na taką inwestycję… CZEGO DOWIEDZIELIŚMY SIĘ O KOMPETENCJACH I DZIAŁANIU SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO? UCZNIOWIE KLASY IVB

11 Nic tak nie zadziwia ludzi, jak zdrowy rozsądek i proste działanie. Ralph Waldo Emerson

12 Po lekcjach o samorządzie doszłam do wniosku, że z gminą związujemy się na całe życie - od narodzin do śmierci. To gmina wydaje przecież akty urodzenia, akty zgonu. Nawet po śmierci gmina zapewnia porządek na cmentarzu, na którym pochowają nas bliscy. Dowiedziałem się, że powiat odpowiada za usuwanie niebezpiecznych odpadów. Pójdę do sąsiada i powiem mu o tym, bo zrzucił rakotwórczy eternit z dachu na podwórze i nic z tym dalej nie robi! Może nie wie, co i jak? CZEGO DOWIEDZIELIŚMY SIĘ O KOMPETENCJACH I DZIAŁANIU SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO? UCZNIOWIE KLASY IV F

13 20 kwietnia 2010 roku odbyła się, zainicjowana przez Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Młodego Obywatela, debata pod hasłem: Jakie działania szkolne i lokalne są warte zrealizowania przez samorząd uczniowski – nasze pomysły i dobre praktyki?

14 SZKOLNA DEBATA O SAMORZĄDZIE UCZNIOWSKIM.

15 W debacie wzięło udział 60 uczniów, którzy reprezentowali poszczególne klasy.

16 SZKOLNA DEBATA O SAMORZĄDZIE UCZNIOWSKIM.

17 Uczniowie pracowali w 10 grupach roboczych i próbowali odpowiedzieć na następujące pytania: Za co lubimy naszą szkołę, co nam się w niej podoba? Co nam się nie podoba w szkole i jak można to zmienić? W jaki sposób zachęcić koleżanki i kolegów do wspólnego działania? Do jakich działań oraz w jaki sposób można pozyskać dorosłych sojuszników (dyrekcję szkoły, nauczycieli, radę rodziców, osoby z zewnątrz)? Czy nasze pomysły wymagają nakładów finansowych i rzeczowych? Gdzie możemy szukać takiego wsparcia?

18 SZKOLNA DEBATA O SAMORZĄDZIE UCZNIOWSKIM.

19

20 Każdy zespół zaprezentował wyniki swojej pracy, wywołując kolejne, gorące tematy do dyskusji. Przygotowano bank pomysłów do realizacji na najbliższe miesiące, a nawet lata.

21 SZKOLNA DEBATA O SAMORZĄDZIE UCZNIOWSKIM.

22

23 Uczniowie naszej szkoły prowadzili także badania wśród mieszkańców Powiatu Ostródzkiego. Badaniami objęto około 100 mieszkańców, najczęściej członków rodzin. Do analizy zakwalifikowano 80 ankiet.

24 BADANIA.

25

26

27

28 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ.


Pobierz ppt "ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. S. PETÖFI W OSTRÓDZIE. SAMORZĄD – DZIAŁANIE MOJE, TWOJE, NASZE… SZKOLNY KLUB MŁODEGO OBYWATELA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google