Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W ramach wprowadzania metody projektu jako procesu uczenia się, uczennice klasy 2B przygotowały prezentację: Cztery strony świata, w której przedstawiają

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W ramach wprowadzania metody projektu jako procesu uczenia się, uczennice klasy 2B przygotowały prezentację: Cztery strony świata, w której przedstawiają"— Zapis prezentacji:

1 W ramach wprowadzania metody projektu jako procesu uczenia się, uczennice klasy 2B przygotowały prezentację: Cztery strony świata, w której przedstawiają tradycje i obyczaje świąteczne w wybranych państwach z różnych kontynentów. W realizacji projektu uczestniczyły: Beata Mamzer, Alicja Lubecka, Patrycja Sak, Monika Majewicz, Joanna Kuźniewska, Paulina Mroczek, Natalia Krauze, Agata Jakubowska Opiekun projektu: mgr Izabela Skwarna Celem tej prezentacji było również podzielenie się wybraną wiedzą z innymi uczniami w czasie szkolnych warsztatów, które pomogły nam udoskonalić prezentację i zachęcić innych do pracy nad swoimi projektami. prezentacja zakończyła się quizem.

2 PROJEKT: Cztery strony świata

3 Cały świat świętuje Boże Narodzenie, ale każdy kraj w nieco inny sposób.

4 Meksyk W Meksyku uroczystości Bożonarodzeniowe zaczynają się dziewięć dni wcześniej. Każdej nocy odbywa się procesja, która ma przypominać poszukiwanie przez Maryję i Józefa betlejemskiej gospody. Na przedzie procesji idzie dwoje ludzi, którzy wyobrażają Maryję i Józefa. Wierni, chodząc od domu do domu, śpiewają radosne pieśni. Ostatniego dnia w jednym z domów otwierają się drzwi i gościnni gospodarze zapraszają pielgrzymów do środka. W tym okresie odwiedza się znajomych wymieniając przy tym prezentami.

5 Najwięcej radości mają wtedy dzieci. Specjalnie dla nich wiesza się przy suficie kolorowe kubeczki napełnione piaskiem lub mąką, a wśród nich jeden z niespodzianką. Dzieci odgadują, w którym kubeczku ukryty jest prezent.

6 Grecja Podobnie jak w pozostałe dni w roku, Grecy wieczór wigilijny najchętniej spędzają poza domem, spotykając się z przyjaciółmi w barach, klubach i restauracjach. Domowa wieczerza wigilijna spożywana jest o bardzo późnej porze. Najważniejszym daniem jest faszerowany indyk, z pikantnym, ryżowo - mięsnym nadzieniem.

7 Boże Narodzenie trwa tutaj chyba najdłużej na świecie, bo aż 12 dni. Grecy dwukrotnie w tym czasie obdarowują się nawzajem nieprawdopodobną liczbą prezentów: w wieczór wigilijny i w noc sylwestrową, przynosi je święty Bazyli

8 Indonezja Boże Narodzenie jest oznaką radości i czegoś nowego, lepszego. Wszyscy cieszą się, że będą nowe kolędy, tańce i ubrania. Wszystko to po to, aby wg tradycji, dostojnego gościa – Jezusa, przywitać jak najlepiej. Jednakże w domu nie ma choinek (w niektórych rejonach choinki w ogóle nie rosną), zastępują je inne drzewka.

9 Pasterka odprawiana jest wieczorem, pod koniec której, wódz ubrany w tradycyjny strój, z kogutem i alkoholem palmowym wita Jezusa w tamtejszym języku. Następnie przenosi się Pana Jezusa do żłóbka, a po mszy ludzie odwiedzają się nawzajem i przekazują sobie siłę turahmi – po arabsku tzw. znak pokoju Chrystusa.

10 Argentyna Tutaj święta Bożego Narodzenia obchodzone są bardzo hucznie. Przy ogromnym stole zastawionym jedzeniem, mieszkańcy wraz rodziną, znajomymi i sąsiadami bawią się i żartują. Głównym i najważniejszym daniem jest pieczony prosiak, a dopiero o północy zaczyna się konsumowanie słodyczy, zabawa i tańce do samego rana. W tych harcach uczestniczą również dzieci. Tego dnia nie ma zwyczaju obdarowywania się prezentami, jest to praktykowane w dniu Trzech Króli – 6 stycznia.

11 Rosja Podczas Świąt Bożego Narodzenia Rosjanie mają urokliwy zwyczaj zapalania świec w oknach i ognisk na ulicach. Według tradycji mają na celu rozgrzanie narodzonego Dzieciątka w mroźną, zimową noc. Do domów, w których zapalono świece, pukają dzieci z papierowymi gwiazdami i lampionami, aby złożyć domownikom życzenia, odśpiewać kolędy lub odegrać przedstawienie teatralne.

12 Dziadek Mróz Dzieci w Rosji prezenty dostają od Dziadka Mroza, męża Staruchy Zimy. Ma on długą brodę, nosi długi czerwony lub błękitny kożuch przepasany sznurem. Mieszka wraz z żoną i wnuczką Śnieżynką w miejscowości Wielkij Ustiung w północnej części Rosji.

13 Egipt Wierni Kościoła koptyjskiego obchodzą święto Bożego Narodzenia 7 stycznia (Boże narodzenie według kalendarza juliańskiego) i dokładnie na 45 dni przed tym dniem, rozpoczynają Oni przygotowania do obchodów, poprzez rozpoczęcie postu. 6 grudnia od godziny 20.00 do 24.00 odprawiane są w Kościołach koptyjskich specjalne msze świąteczne, po których całe rodziny udają się na tradycyjne kolacje, podczas których wyznawcy spożywają tradycyjną potrawę - fatta (ryż z chlebem, grzankami, octem i czosnkiem).

14 Następnego ranka pojawiają się pod choinkami puste opakowania od prezentów, a same prezenty rozdawane są dopiero w Nowy Rok. 7 stycznia w Kościołach odprawiane są specjalne Msze świąteczne, po których odbywa się kolacja i zakończenie postu.

15 Dziękujemy! Za obejrzenie naszej prezentacji Data prezentacji: 20.12.2010

16 Niektóre pytania z naszego quizu: Co oznacza określenie siła turahmi po arabsku? Ile dni trwają święta w Grecji? Co jest głównym świątecznym daniem w Argentynie? Jak w Indonezji wita się Jezusa? Kiedy Egipcjanie obdarowują się prezentami?

17

18 Quiz Nagrodami za dobre odpowiedzi były cukierki

19

20


Pobierz ppt "W ramach wprowadzania metody projektu jako procesu uczenia się, uczennice klasy 2B przygotowały prezentację: Cztery strony świata, w której przedstawiają"

Podobne prezentacje


Reklamy Google