Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyjaśnienie pojęć 1. Okultyzm (wiedza tajemna i jej praktyka): Magia – dążenie do zapanowania nad tajemnymi siłami w celu czynienia zła lub zapewnieniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyjaśnienie pojęć 1. Okultyzm (wiedza tajemna i jej praktyka): Magia – dążenie do zapanowania nad tajemnymi siłami w celu czynienia zła lub zapewnieniu."— Zapis prezentacji:

1

2 Wyjaśnienie pojęć 1. Okultyzm (wiedza tajemna i jej praktyka): Magia – dążenie do zapanowania nad tajemnymi siłami w celu czynienia zła lub zapewnieniu szczęścia, Spirytyzm – nawiązywanie kontaktu z duchami zmarłych, duchami przewodnikami, Ezoteryzm– dążenie do poznania tajemnej wiedzy, Medycyna okultystyczna – sposoby leczenia przez kontakt z tajemnymi siłami, energiami, 2. Satanizm – oddawanie czci szatanowi. 3. New Age – ruch kulturowy, w którym człowiek dąży do zbawienia siebie przez własne siły, ubóstwia siebie, stawi siebie w centrum, propaguje duchowy narcyzm.

3 Magia, czary Magia to system wierzeń i poglądów wynikających z przekonania, że człowiek może zdobyć władzę na przyrodą, losem przy pomocy duchów, demonów, energii, Magia jest powiązana ze spirytyzmem, Magia dzieli się na czarną (szkodzenie innym) i białą (zyskanie sobie przychylności), czerwoną (zdobycie miłości), Magia sięga do innych „mocy” niż Bóg, dlatego jest zawsze grzechem ciężkim, prowadzi do zniszczenia życia religijnego, Czary to umiejętność czynienia „cudów” za pomocą szatana w granicach, na jakie zezwolił Bóg, Biblia zakazuje uprawiania magii (Dz 8, 9-22; Dz 13, 9, Ga 5, 19-21) Kościół zdecydowanie odrzuca magię (zob. KKK 2117). Papież Sykstus V (XVI w.): „Czarownicy zawierają przymierze ze śmiercią i pakt z piekłem”.

4 Zabobon, przekleństwa, urok, gusła
Zabobon: drzewka szczęścia, czarny kot, spluwanie przez próg, wieszanie podkowy, Przekleństwo to życzenie komuś zła, którego źródłem jest zły duch. Największa jego moc jest wtedy, gdy zachodzi związek krwi między osobami, Urok – zaczarowanie kogoś wzrokiem, Gusła – wykonuje się przedmiot, który ofiarowuje się szatanowi i podaje osobie, której się chce zaszkodzić lub robi się figurkę czy bierze się zdjęcie osoby i nakłuwa szpilkami.

5 Fetyszyzm: amulety, talizmany
Fetyszyzm upatruje "boską" siłę w przedmiotach, czci świat przedmiotowy, materialny. Fetyszyzm jest powiązany z fatalizmem, bo przeważnie używa talizmanów i amuletów, przez które działają siły czy energie kosmiczne. Talizmany to przedmioty mające przynosić szczęście, amulety mają chronić przed złem. Mają rzekomo ukrytą duchową siłę, będącą na usługach posiadacza amuletu, Amulety ofiarowuje się demonom, w trakcie magicznych rytuałów. Noszenie amuletów to zabobon, Amulety komunikują osobę z duchową istotą, która za nim się kryje, Najczęściej spotykane amulety: pierścień Atlantów, oko Horusa, krzyż egipski, pentagram, skarabeusz, Kościół zabrania noszenia amuletów (zob. KKK 2117).

6 Ezoteryzm Ezoteryzm dotyczy wyjątkowości osób lub wspólnot kultywujących wiedzę tajemną, Głosi się dostęp nielicznych do ukrytej wiedzy (np. gnoza) i władzy (np. magia), Zwykle do tej wiedzy dochodzi się przez praktyki inicjacyjne, Rozwija się dziś kult Lucyfera obiecujący oświecenie, zdobycie wiedzy i władzy nad ludźmi, Z ezoteryzmem powiązana jest masoneria, New Age dąży do przemiany świadomości i rozwoju tajemnych nauk.

7 Wróżbiarstwo Dziś spotykamy często: gabinety wróżbiarskie, porady wróżbiarskie i horoskopy, publikacje książkowe i artykuły w czasopismach np. „Wróżka”, Wróżbiarstwo jest nie tylko bezbożnym grzechem idolatrii, jest duchowym oszustwem, którego ostatecznym celem jest odwodzenie ludzi od drogi zbawienia, negacja wolności człowieka i Boga, Wróżbiarstwo uprawia się za duże pieniądze. Żadne działanie duchowe czynione wprost za pieniądze nie pochodzi od Boga. Formy wróżbiarstwa: karty Tarota lub anielskie, chodzenie do wróżki, smsy, Internet, wróżenie z ręki, horoskopy, numerologia, metoda Silvy, Numerologia opiera się na przekonaniu, że świat jest zbudowany na mocy liczb (mają one status boski), Św. Tomasz z Akwinu: „Wszelkie wróżenie posługuje się jakąś mocą szatańską do poznania przyszłych wydarzeń”.

8 Jasnowidztwo, przepowiednie
Jasnowidzenie jest rodzajem paranormalnej zdolności widzących coś bez udziału zmysłów, Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się Opatrzności, Kościół uczy ostrożności w podchodzeniu do różnego rodzaju przepowiedni i jasnowidzeń, Zasadniczym kryterium prawdziwości przepowiedni jest ich źródło, czy pochodzą od Boga, który przemawia przez "proroków lub innych świętych". Niezdrowa ciekawość, niewytłumaczona dobrem zbawczym, jest oznaką niedojrzałości odbiorcy, poszukują z niepokojem rozwiązania zagadki przyszłości.

9 Astrologia Astrologia to teoria pseudonaukowa wg której istnieje tajemniczy wpływ gwiazd na losy ludzi, Uprawiano ją w różnych kulturach i starych cywilizacjach, Miała wpływ na nazistowskie Niemcy, Opiera się na intuicji astrologa, który robi dla danej osoby kosmogram, Twierdzi się, że planety wysyłają jakieś fluidy (bez pokrycia naukowego), Astrologia jest zabobonem, neguje wolność człowieka i deformuje obraz Boga, W 1995 r. astrolog został zarejestrowany jako zawód w Polsce, Astrologia jest zakazana przez Kościół (zob. KKK 2116).

10 Spirytyzm, wywoływanie duchów
Spirytyzm to seanse polegające na wywoływaniu duchów zmarłych, by od nich uzyskać tajemną wiedzę, Żaden człowiek nie ma władzy nad zmarłymi, którzy są teraz w ręku Boga, Spirytyzm prowadzi do otwierania furtki na świat duchowy – to demony przychodzą i wchodzą w dialog z medium, Channeling: otwieranie swej psychiki duchom ”przewodnikom”, Wywoływanie duchów kończy się często stanem dręczenia a nawet opętania. Spirytyzm jest zakazany przez Kościół (zob. KKK 2117)

11 Reiki Praktyka okultystyczna przedstawiana jako naturalna technika uzdrowicielska, terapeutyczna, Zdolności zdobywa się przez proces wtajemniczenia, Reiki oznacza Kosmiczną Energię Siły życiowej, Ma wprowadzać ludzi na wyższy poziom świadomości i sprawiać jedność wśród ludzi, Istnieje związek Reiki z jogą, z tantrycznym buddyzmem i hinduizmem. Istotną rolę odgrywają czakry – centra energetyczne rozmieszczone w ciele, człowieka, Reiki nie zawiera wiary w Boga Stwórcę, nie ma tam pojęcia grzechu i zbawienia, Reiki prowadzi do ubóstwienia człowieka, który nie potrzebuje Boga Zbawcy.

12 Medycyna niekonwencjonalna
Należy pytać przy różnych jej praktykach: co medycyna akademicka mówi na ten temat? Zdrowo myślący człowiek udaje się do lekarzy, którzy ukończyli studia akademickie i znają anatomię człowieka, Wielu oszustów chce zarobić na cierpieniu i naiwności ludzi chorych, Oddawanie swego zdrowia a nawet życia w ręce ignorantów jest niebezpieczne, Nie wiadomo jakie jest źródło mocy, energii, która prowadzi do uzdrowienia.

13 Bioenergoterapia Nie da się jednoznacznie powiedzieć czy bioenergoterapia jest wykorzystaniem sił naturalnych czy nadprzyrodzonych, Jest skuteczna ale jest nieznana przyczyna (kto działa?), Bioenergoterapeuta, jest swojego rodzaju mobilizatorem i dawcą bioenergii dla klienta z zakłóconą harmonią psychobiologiczną, Bioenergoterapia to przekazywanie jakiejś energii (mana, parana, ki, kundalini), Istota tej energii na obecnym etapie nauki jest nieznana, Stawia się w jej centrum jakieś bezosobowe siły,

14 Bioenergoterapia Bioenergia wg jej zwolenników posiada własną inteligencję, jest wszechobecna, przenika wszystko, Wielu bioenergoterapeutów to szarlatani, oszuści, Po nawróceniu bioenergoterapeuci tracą swe zdolności, Istnieje możliwość uzdrowienia demonicznego, Znany uzdrowiciel Harris współpracował z duchami i uprawiał medytacje Wschodu, Kaszpirowski cytował fragmenty z czarnej magii, Jest niebezpieczeństwo zaprzestania leczenia w szpitalu i poszukiwania uzdrowicieli, Są świadectwa osób, które zdrowiały fizycznie, ale zaczęły chorować psychicznie czy duchowo.

15 Homeopatia Teoria jest zbudowana na hipotezach,
Samuel Hahnemann, twórca homeopatii, był głęboko zaangażowany w mistycyzm, hinduizm i okultyzm, Homeopaci wierzą, że "podobne leczy się podobnym". Za punkt wyjściowy lekarstwa służy im niewielka ilość tego, co zdrowego wywołuje daną chorobę. Mieszają to z 10-krotnie większą ilością substancji neutralnej – rozpuszczalnika. Potrząsają tym. Biorą cząstkę tej mieszanki mieszają ją z 10-krotnie większą ilością rozpuszczalnika. Proces ten powtarzają wielokrotnie, Homeopaci mówią o energetyzowaniu leku, Głosi się hipotezę o jakiejś pamięci wody, Leki homeopatyczne mają skutki uboczne, Większość homeopatów to okultyści, zajmujący się m.in. wahadełkiem, Naczelna Rada Lekarska w Polsce negatywnie ocenia zjawisko stosowania homeopaitii ( )

16 Akupunktura, akupresura
Akupresura to masaż wybranych punktów ciała, Skuteczność akupresury jest na poziomie efektu placebo, Wg akupresury zabiegi otwierają kanały energetyczne uaktywniające energię ki (jest to tylko hipoteza), Jej podstawą jest światopogląd okultystyczny, Akupunktura to wkłuwanie igieł w punkty ciała (podobne zastrzeżenia jak do akupresury).

17 Radiestezja i wahadełka
Różdżka i wahadełko spełniają takie same cele jak medium w seansach spirytystycznych, Moją korzenie w religiach pogańskich, Wahadełka są związane z bioenergoterapią, są dla wielu przedmiotem kultu, Wahadełko służy do komunikowania się z duchową energia, aby uzyskać potrzebne informacje lub jest narzędziem do przekazywania energii, Nie istnieje w przyrodzie żadne promieniowanie, które poruszałoby wahadełkiem, Różdżkarze często korzystają z tekstów okultystycznych i ezoterycznych, Święte Oficjum w 1942 r. zabroniło duchownym korzystanie z radiestezji.

18 Feng-shui, odpromienniki
Teoria wschodnia głosi, że powinno się żyć w harmonii dwóch energii yin i yang, Feng-shui bada rzekomą współzależność energii życiowej chi z lokalizacją mieszkania, Mówi się o oczyszczeniu mieszkania ze złej energii, Stosuje się rytuały, medytacje, wiesza dzwonki i inne przedmioty, Jest to ideologia bez żadnej podstawy naukowej, Odpromienniki rzekomo eliminują złe promieniowanie, pełnią rolę fetyszów i talizmanów wiążących z jakimś światem duchowym.

19 Otwieranie czakramów Praca z czakrami jest to metoda wywodząca się z pradawnej tradycji indyjskiej. Korzystają z niej osoby praktykujące jogę, techniki oddechowe, Czakra to miejsce w ciele, gdzie spotyka się wiele kanałów energetycznych. Według filozofii jogi w ciele człowieka mieści się 7 czakr. Działają one jak stacje nadawczo- odbiorcze, Pojęcie energii krążącej w ciele i wchodzącej w interakcję ze światem znajdziemy w terapiach relaksujących i systemach uzdrawiania z całego świata (chi, ki, prana), Huna, system Reiki, wschodnie sztuki walki, joga i Tai-chi opierają się w swym założeniu na istnieniu nieuchwytnej dla oka energii, która ma wpływ na całe nasze życie. Jak pracować z czakrami: otaczać się kolorami, nosić przy sobie kamienie szlachetne, korzystać z technik oddechowych, wizualizacji oraz pracy z głosem.

20 Joga Joga jest praktyką duchową prowadzącą do osiągnięcia oświecenia,
W jodze występują: medytacje, mantry, ćwiczenia fizyczne i oddechowe, Hatha-joga widzi wyzwolenie jako przekształcenia ciała ludzkiego w boskie lub fizyczne doskonalenie, Joga prowadzi do samouwielbienia, ubóstwienia siebie, lub ubóstwienia magii, Celem jogi jest wyjście poza świat zmysłowy, Joga prowadzi do inicjacji duchowej, Joga pozostaje w sprzeczności z chrześcijaństwem.

21 Sztuki walki: aikido, karate, taekwondo
Azjatyckie sztuki walki są „ruchowymi formami ekspresji filozofii Wschodu“. Mają korzenie religijne: nie da się oderwać ich od religijnego, duchowego wymiaru, Ćwiczenia fizyczne są środkiem do uchwycenia kontaktu z jakąś zewnętrzną wobec człowieka mocą (ki) oraz, w miarę postępów adepta, manipulowania nią. Warunkiem jest osiągnięcie specyficznego stanu umysłu, Zespołu poglądów oraz przekonań składających się na ideologię sztuk walki nie da się pogodzić ze światopoglądem chrześcijańskim, Od sztuk walki należy oddzielić sporty walki. W tych ostatnich mamy do czynienia jedynie z ćwiczeniami fizycznymi, bez technik oddechowych oraz medytacyjnych.

22 New Age a chrześcijaństwo
Nowy ruch: nowa religia, ruch społeczny, kultura alternatywna, Cztery filary: podbudowa naukowa, religie Wschodu, nowa psychologia i astrologia, Bóg - nieosobowa energia przenikająca wszystko; Duch Święty - energia, którą można się posługiwać w sposób kreatywny lub psychiczny, Jezus Chrystus - jeden z mistrzów New Age, żywy przykład, czym może stać się jednostka, gdy dozna iluminacji i zda sobie sprawę, że jest bogiem, Człowiek - jest w swej istocie dobry i boski; posiada w sobie wszystko, czego mu potrzeba w doczesności i w wieczności, Zbawienie - rozwój mocy psychicznych i wyższych stanów świadomości; dochodzi się do tego przez poznanie samego siebie i także wykorzystanie technik New Age, by w rezultacie  uświadomić sobie własną boskość.

23 Parapsychologia To pseudonauka zajmując się badaniem nadzwyczajnych zjawisk, Człowiek dochodzi do zjawisk nadprzyrodzonych za pomocą technik, rytuałów, treningów, Zjawiska paranormalne mają kontekst inicjacji (np. joga, medytacja, trans) Parapsychologia jest próbą unaukowienia okultyzmu, Parapsychologia zakłada jakiś światopogląd (okultyzm, duchy energie, panteizm), Parapsychologia walczy z chrześcijaństwem i Kościołem.

24 Techniki umysłowe Występują w terapiach, szkolnictwie, pedagogice (kinezjologia edukacyjna, NLP, metoda Silvy, terapia Hellingera), Metody: medytacje, wizualizacje, techniki oddechowe, mantry, Krytyka: brak obiektywizmu, gnostyckie myślenie, ubóstwienie mózgu, wschodni światopogląd, Mogą być wejściem w świat duchowy, przez magiczny rytuał lub wzywanie „duchów”.

25 Pozytywne myślenie Propagowane przez New Age.
Wiara w moc słowa i nieskończonych możliwości człowieka, Wg p.m. prawdą staje się coś dzięki czemu czujemy się lepiej, Myślenie to przechodzi w religię sukcesu, bogactwa, szczęścia, P.m preferuje myślenie magiczne, Sprzyja tłumieniu prawdziwych uczuć, Założeniem p.m. jest przekonanie, że myśl to energia, W p.m. następuje ubóstwienie mózgu, Złem nie jest grzech ale negatywne myślenie.

26 Neopogaństwo, bałwochwalstwo
Neopogaństwo to usiłowanie wskrzeszenia dawnych religii (rozszerza się w Europie): tradycje celtyckie, religie słowiańskie czy germańskie, kult Ziemi, Ludzie modlą się do Matki Ziemi, do słońca, sami udzielają sobie błogosławieństwa przez rytuały, W neopogaństwie człowiek staje się bogiem, Neopogaństwo atakuje porządek chrześcijański, Bałwochwalstwo - polega na ubóstwianiu tego, co nie jest Bogiem. Ma ono miejsce wtedy, gdy człowiek czci i wielbi stworzenie zamiast Boga, bez względu na to, czy chodzi o innych bogów czy o demony (na przykład satanizm), o władzę, przyjemność, rasę, przodków, państwo, pieniądze itd.

27 Satanizm Ma początki w XVII w. we Francji (czarne msze),
Rozwój satanizmu w XX w. (Crowley, La Vey) Ma 5 poziomów aż do zabijania ludzi, Szatan chce zniszczyć Boski porządek świata i człowieka, Sataniści nie uznają norm moralnych. Dla nich liczy się zaspokajanie swych żądz, propagowanie zła, nienawiść do Boga i Kościoła, Sataniści dopuszczają się: profanacji cmentarzy, niszczenia krzyży, profanacji Najśw. Sakramentu, zabijania zwierząt a nawet ludzi, Szatan ma na usługach ludzi i grupy osób, np. Kościół Szatana, Niebezpieczna jest fascynacja wśród dzieci i młodzieży tematem szatana, Wejścia w kontakt z szatanem; muzyka, cyrograf, pakty, zwracanie się o pomoc, noszenie symboli, Biblia szatana.

28 Muzyka satanistyczna W tekście piosenki występują zwroty do szatana, wzywanie go, wychwalanie, do czynienia zła, Prof. psychiatrii Morabito odkrył, że kryzys w życiu młodych ludzi rozpoczął się w chwili, gdy regularnie zaczęli uczęszczać na dyskoteki i na okrągło słuchać ciężkiej muzyki rockowej, która zawiera treści satanistyczne, Treści, które przekazują utwory satanistyczne, prowadzą do zniszczenia autonomii osoby i zniewolenia jej przez siły zła. Młodzież często jest nieświadoma tego, że twórcami muzyki techno są sataniści i że wiele zespołów śpiewa satanistyczne teksty, Satanizm występuje w: muzyce rockowej, heavy metal, black metal, death metal.

29 Techno Jest rodzajem muzyki tanecznej generowanej wyłącznie za pomocą automatów i maszyn, Jest biznesem (sieć klubów) i sposobem spędzania czasu. Jest rodzajem subkultury, z ideologią (hedonizm i nastawienie na konsumpcję, akceptacja nowoczesnych technologii oraz głoszona skrajna tolerancja, Wyrosło na doświadczeniach twórców adresujących swe dokonania głównie do ludzkiej podświadomości, Wyprowadza organizm na skraj fizjologii, co u osób poddanych techno nadstymulacji powoduje spustoszenia somatyczne i psychiczne, uzależnienia oraz rozbicie naturalnej bariery chroniącej człowieka przed rzeczywistością nadzmysłową, Z subkulturą techno związane jest również propagowanie ideologii magicznej, okultystycznej i satanistycznej, Systematyczna technostymulacja może w konsekwencji prowadzić do dysfunkcji centralnego układu nerwowego.

30 Demoniczne gry komputerowe
Jest wiele gier propagujących satanizm czy okultyzm. Ukazują świat zaklęć, symboli satanistycznych, Grający wchodzą w rolę demonów, magów, potworów, którzy czynią zło, Przedstawiają światopogląd niezgodny z chrześcijaństwem, Czasem wprost prowadzą do oddania czci szatanowi (np. podpisanie cyrografu), W wielu grach dobro i zło to równorzędne siły, Gry wprowadzając dzieci w mroczny świat zła, Gry mogą stać się zachętą dla dzieci do przyszłego korzystania z okultyzmu, czy wchodzenia w satanizm.

31 Biblia zakazuje okultyzmu
„Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by (...) uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. (...) tobie nie pozwala na to Pan, Bóg twój” (Pwt 18, 10-14). „Nie będziecie się zwracać do wywołujących duchy, ani do wróżbitów. Nie będziecie zasięgać ich rady, aby nie splugawić się przez nich. Ja jestem Pan, Bóg wasz" (Kpł 19,31) „Niechaj się stawią by cię ocalić, owi opisywacze nieba, którzy badają gwiazdy, przepowiadają na każdy miesiąc, co ma się z tobą wydarzyć. Oto będą jak źdźbła słomiane, ogień ich spali. Nie uratują własnego życia z mocy płomieni" (Iz 47,13-14)

32 Nauka Kościoła o okultyzmie
Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość. Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem połączonym z miłującą bojaźnią - które należą się jedynie Bogu. (KKK 2116)

33 Nauka Kościoła o okultyzmie
Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim – nawet w celu zapewnienia mu zdrowia – są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności. Praktyki te należy potępić tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy im intencja zaszkodzenia drugiemu człowiekowi lub uciekanie się do interwencji demonów. Jest również naganne noszenie amuletów. Spirytyzm często pociąga za sobą praktyki wróżbiarskie lub magiczne. Dlatego Kościół upomina wiernych, by wystrzegali się ich. Uciekanie się do tak zwanych tradycyjnych praktyk medycznych nie usprawiedliwia ani wzywania złych mocy, ani wykorzystywania łatwowierności drugiego człowieka. (KKK 2117)

34 Jezus ZWYCIĘŻYŁ ! Opracował Ks. Marcin Kozyra SDB
Grafika: Agnieszka Jaz


Pobierz ppt "Wyjaśnienie pojęć 1. Okultyzm (wiedza tajemna i jej praktyka): Magia – dążenie do zapanowania nad tajemnymi siłami w celu czynienia zła lub zapewnieniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google