Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie trać czasu na marnotrawstwo

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie trać czasu na marnotrawstwo"— Zapis prezentacji:

1 Nie trać czasu na marnotrawstwo
Krótki przewodnik po zmarnowanym czasie w Twojej pracy

2 Marnotrawstwo Sprawdź, czy marnujesz czas i pieniądze w firmie na jeden z siedmiu sposobów Siedem źródeł marnotrawstwa zdefiniował inżynier Taiichi Ohno, który w latach pięćdziesiątych XX w. starał się podźwignąć jakość i wielkość produkcji w zakładach Toyoty. Tysiące przedsiębiorstw na całym świecie udowodniło, że warto się pochylić nad poniższymi aspektami.

3 Nadprodukcja Marnotrawstwo
– Niepotrzebne wykorzystanie pełnej wydajności maszyn także wtedy, gdy zamówienia są niższe. Może zawodzi system planowania produkcji? A może przezbrojenie maszyn trwa zbyt długo, dlatego produkujesz więcej za jednym razem?

4 Oczekiwanie Marnotrawstwo
- Dlaczego czekasz? Czy na poprzednim stanowisku pracują za wolno? A może oczekujesz na akceptację dokumentów przez pracownika drugiego działu? Czy tym razem wózkowy nie wyrabia się z dowożeniem detali na stanowisko?

5 Zbędny transport Marnotrawstwo
– Niepotrzebny transport materiałów, to niepotrzebna strata czasu. Może już czas przyjrzeć się dlaczego części są przewożone z jednego końca zakładu na drugi?

6 Nadprocesowość Marnotrawstwo
- Czy na pewno wszystkie etapy produkcji dodają wartość dla klienta? Czy może za niektóre operacje nikt nie chciałby zapłacić? Być może w prosty sposób można je wyeliminować? Czas się temu przyjrzeć.

7 Zbędny ruch Marnotrawstwo
- Czy któryś z pracowników skarżył się na ból pleców? A może pod koniec zmiany czują się jakby startowali w półmaratonie? Warto zobaczyć, jak wygląda organizacja stanowisk, przybliżyć narzędzia lub ustawić wyższe stojaki na detale.

8 Awarie i wady Marnotrawstwo
- Produkowane części nie są zgodne z projektem? Musisz je wykonać raz jeszcze, naprawiać i kontrolować ich stan? To strata czasu. Lepiej sprawdzić, dlaczego maszyna się psuje, zlecić jej konserwację zanim jeszcze awaria nie wystąpiła ponownie. Sprawdź również stanowiska pracy. Odpowiedz sobie dlaczego operator pomylił się i jak temu zapobiec?

9 Marnotrawstwo Zapasy - Zapasy w magazynie centralnym oraz między stanowiskami, to uwięzione pieniądze. Kiedy poradzisz sobie z pozostałymi źródłami marnotrawstwa, krok po kroku zredukujesz zapasy. Dzięki uwolnionym środkom przeprowadzisz nowe inwestycje.

10 Jak usunąć marnotrawstwo w zakładzie?
W ramach Lean Manufacturing / Management możesz wykorzystać szereg narzędzi, które pomogą w redukcji wymienionych typów marnotrawstwa. Najprostszym z nich będzie przejście przez zakład i posłuchanie swoich pracowników – oni z pewnością chcieliby uprościć swoją pracę. Aby poznać wnikliwie proces produkcji oraz uwidocznić miejsca, w których tracimy najwięcej czasu i pieniędzy, niezbędne będzie wykonanie Mapy Strumienia Wartości (VSM). W organizacji pracy maszyn pomoże np. TPM, a pracę na stanowiskach 5S, organizację detali Heijunka Box, produkcji wadliwych produktów zapobiegnie Jidoka, a pomyłkom Poka-Yoke. Szybciej przezbroisz maszyny dzięki SMED, a zapasy zredukujesz dzięki Just in Time.


Pobierz ppt "Nie trać czasu na marnotrawstwo"

Podobne prezentacje


Reklamy Google