Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOMINANTA Człowiek - najlepsza inwestycja. MIARY I WSKAŹNIKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOMINANTA Człowiek - najlepsza inwestycja. MIARY I WSKAŹNIKI."— Zapis prezentacji:

1 DOMINANTA Człowiek - najlepsza inwestycja

2 MIARY I WSKAŹNIKI

3 Pojęcie dominanty Inaczej – wartość modalna, moda. To jedna z miar tendencji centralnej. Jest to wartość, która w zbiorowości powtarza się najczęściej. Dominantę oznaczamy symbolem Do.

4 Pojęcie mody wyjaśnię Ci przy pomocy krótkiej historyjki: Właściciel firmy krawieckiej chce się dowiedzieć z iloma kieszeniami ma szyć spodnie, by cieszyły się jak największą popularnością. W tym celu spytał pewną liczbę ludzi, ile kieszeni powinny mieć ich wymarzone spodnie. Dalej

5 Uzyskane od jedenastu osób odpowiedzi uporządkował według wielkości: 0,1,1,2,2,2,4,4,4,4,8. Czy średnia (2,9 kieszeni) jest wartością, którą powinien się kierować właściciel firmy? Raczej wątpliwe. Trudno uszyć spodnie z 2,9 kieszeniami, a jeśli zdecyduje się na 3, to może się zdarzyć, że nie znajdzie na nie nabywcy! Przecież nikt z pytanych nie marzył o 3 kieszeniach.

6 Krawiec zrobiłby najrozsądniej, wybierając najczęściej spotykaną wśród odpowiedzi liczbę kieszeni. Przyjrzyjmy się jeszcze raz odpowiedziom uczestników sondy: 0,1,1,2,2,2,4,4,4,4,8. Najpopularniejszą liczbą kieszeni jest 4. Ta wielkość, która występuje wśród danych największą liczbę razy nazywa się modą albo dominantą.

7 Może się zdarzyć, że na liście danych znajdzie się nie jedna, a kilka danych o takich samych, największych częstościach występowania. Wtedy każdą z nich nazywa się dominantą ( modą). Zestaw danych może mieć zatem kilka dominant.

8 WZÓR W przypadku szeregów rozdzielczych z przedziałami klasowymi wartość dominanty szacujemy na podstawie wzoru interpolacyjnego:

9 ZNACZENIE SYMBOLI xo - oznacza dolną wartość przedziału dominanty. no - oznacza liczebność przedziału dominanty. n-1 - oznacza liczebność przedziału poprzedzającego przedział dominanty. Czyli po prostu liczebność przedziału poprzedniego. n+1 - jak się zapewne domyślasz oznacza liczebność przedziału następującego po przedziale w którym znajduje się dominanta. Czyli liczebność przedziału następnego. co - oznacza rozpiętość (szerokość) przedziału dominanty.

10 Warunki jakie musi spełnić szereg rozdzielczy z przedziałami klasowymi, aby wyznaczyć w nim dominantę: Musi występować jeden przedział z wyraźnie dominującą w stosunku do pozostałych liczebnością. Przedział klasowy w którym znajduje się dominanta oraz dwa przedziały z nią sąsiadujące muszą mieć jednakową rozpiętość. Szereg nie może być skrajnie asymetryczny z otwartym przedziałem dominującym (ostatnim lub pierwszym w szeregu).

11 METODA GRAFICZNA Wyznaczania dominanty sprowadza się do wykreślenia histogramu liczebności trzech przedziałów klasowych, tj. przedziału w którym znajduje się dominanta oraz przedziałów z nią sąsiadujących. Z góry podstawy najwyższego prostokąta wykreślamy dwie przekątne łączące się z najbliżej położonymi punktami górnych podstaw sąsiednich prostokątów, po czym z punktu przecięcia się przekątnych wykreślamy prostopadłą do osi odciętych. Prostopadła ta wyznacza na osi odciętych wartość dominanty.

12 METODA GRAFICZNA WYZNACZANIA DOMINANTY Wykres 1. DoDo nini xixi

13 Zadanie 1. Na podstawie danych zamieszczonych w tabeli oblicz dominantę i podaj jej interpretację.

14 ZASTOSOWANIE DOMINANTY Badania socjologiczne Badania marketingowe badania rynku itd.

15 DZIĘKUJE ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "DOMINANTA Człowiek - najlepsza inwestycja. MIARY I WSKAŹNIKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google