Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KATALOG BIBLIOTECZNY. Spis treści Katalog OPAC Logowanie Wyszukiwanie Opis książek lub dok. elektronicznych Zamówienia i rezerwacja Prolongata i akcja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KATALOG BIBLIOTECZNY. Spis treści Katalog OPAC Logowanie Wyszukiwanie Opis książek lub dok. elektronicznych Zamówienia i rezerwacja Prolongata i akcja."— Zapis prezentacji:

1 KATALOG BIBLIOTECZNY

2 Spis treści Katalog OPAC Logowanie Wyszukiwanie Opis książek lub dok. elektronicznych Zamówienia i rezerwacja Prolongata i akcja Info Informacje o czytelniku

3 Katalog OPAC Zbiory biblioteki można przeszukiwać poprzez katalog OPAC; Katalog OPAC jest wspólny dla Biblioteki Głównej i Biblioteki Wydziałowej; Zbiory można wyszukiwać według osób, haseł przedmiotowych, słów z tytułu; Wyszukane książki można zamawiać lub rezerwować; Każdy czytelnik posiada indywidualne konto biblioteczne on-line.

4 Katalog OPAC - logowanie KROK 1. Należy wejść na stronę: http://opac.wsb.torun.pl lub odszukać sekcję KATALOGI na stronie domowej Biblioteki: www.wsb.bydgoszcz.pl/biblioteka. KROK 2. Zalogować się: posiadacze karty bibliotecznej wpisują numer karty bibliotecznej i hasło – numer albumu; osoby nieposiadające karty bibliotecznej mogą zalogować się jako anonim wpisując w miejsce numeru karty i hasła 0 ; anonim ma możliwość jedynie przeglądania katalogu wybranej biblioteki.

5 Katalog OPAC - wyszukiwanie KROK 3. Po zalogowaniu się z menu wybrać SZUKAJ WG

6 Katalog OPAC - wyszukiwanie Istnieje możliwość przeszukiwania katalogu wg.: tytułu – np. Logistyka w biznesie autora – wpisujemy nazwisko autora np. Woś hasła przedmiotowego – wpisujemy hasło przedmiotowe określające szeroko nasze poszukiwania (np. podatek) przydatne szczególnie gdy nie znamy autora ani tytułu,

7 Opis książek lub dok. elektronicznych KROK 4.Po wybraniu SZUKAJ z wyświetlonej listy wyników wybieramy interesujący nas tytuł (lub autora, hasło przedmiotowe) i po kliknięciu wybieramy konkretną pozycję. Jeżeli wybierzemy książkę, wówczas na kolejnej stronie ukażą się trzy okna:

8 Katalog OPAC - oznaczenia WsbwB – oznacza, że książka znajduje się w Bibliotece Wydziałowej WsbwT – oznacza, że książka znajduje się w Bibliotece Głównej w Toruniu Należy zwracać uwagę na lokalizację danej pozycji, gdyż czytelnicy biblioteki bydgoskiej nieposiadający konta bibliotecznego w bibliotece toruńskiej nie mogą zamawiać ani rezerwować zbiorów z tej biblioteki (i odwrotnie) Sygnatura informuje o tym w jakim miejscu można odnaleźć książki

9 Opis książek lub dok. elektronicznych SYGNATURA – miejsce książki w danej bibliotece (patrz wyżej) WSBwT (WSB Toruń) lub WSBwB (WSB Bydgoszcz) – w zależności w jakiej bibliotece znajduje się książka; STATUS – informacja, czy książka jest dostępna czy wypożyczona; AKCJA – jeżeli książka jest dostępna, w tej opcji można ją zamówić; jeżeli książka jest wypożyczona, można tu sprawdzić datę zwrotu i ją zarezerwować. DOKUMENTY PRZEZNACZONE DO WYPOŻYCZENIA egzemplarze znajdujące się w Czytelni, można wypożyczać; w oknie tym jest kilka istotnych informacji:

10 DOKUMENTY PRZEZNACZONE DO KORZYSTANIA NA MIEJSCU- egzemplarze znajdujące się w Czytelni, nie można ich zamawiać ani rezerwować. Opis książek lub dok. elektronicznych Rodzaje sygnatur w bibliotece V A POD – książka znajduje się na półce w Czytelni w dziale V, poddziale A; Wyp. – książka znajduje się w Wypożyczalni (jest to podręcznik); Dz.W. – dokument elektroniczny, o podanie którego należy poprosić bibliotekarza; SP – książka przeznaczona tylko dla słuchaczy studiów podyplomowych, znajduje się w Wypożyczalni; Lek. – pozycja przeznaczona tylko dla lektorów.

11 Zamówienia i rezerwacja ZAMÓWIENIE – dokonywane jest z konta bibliotecznego – dotyczy książek dostępnych do wypożyczenia w danym momencie w bibliotece; REZERWACJA - dokonywane jest z konta bibliotecznego – dotyczy książek wypożyczonych przez innego czytelnika.

12 Prolongata i akcja info PROLONGATA – przedłużenie terminu zwrotu wypożyczonych książek. Warunki dokonania samodzielnej prolongaty: nie może być przekroczony termin zwrotu książek; książka nie może być zarezerwowana przez innego czytelnika; nie można mieć zaległości finansowych obciążających konto biblioteczne. Limit prolongat: 5 (w tym możliwość 3-krotnego samodzielnego przedłużenia terminu zwrotu z konta bibliotecznego); Akcja INFO umożliwia uzyskanie dodatkowych informacji (np. termin zwrotu, jeśli książka jest wypożyczona; termin ważności realizowanego zamówienia, w przypadku zamówionej książki).

13 Informacje o czytelniku Z menu należy wybrać INFORMACJE OCZYTELNIKU, a następnie wpisać hasło. Dane osobowe; Dokumenty wypożyczone – tu można sprawdzić datę zwrotu książki; Dokumenty udostępnione – książki pożyczone na krótki termin – 1-2 godziny.

14 Informacje o czytelniku Zamówione dokumenty: przed wysłaniem zamówienia – tu mogę wysłać zamówienie, jeżeli wcześniej tego nie zrobiłem, bądź z niego zrezygnować; w trakcie realizacji – informacja o wysłanym zamówieniu, które jeszcze nie zostało zrealizowane przez bibliotekę; zrealizowane – te zamówienia zostały zrealizowane przez bibliotekę, to znaczy, że bibliotekarz odłożył zamówioną książkę, po którą trzeba się zgłosić w ciągu 3 dni do wypożyczalni.

15 Informacje o czytelniku Rezerwacja – tu widnieją tytuły zarezerwowanych książek, w opcji AKCJA można sprawdzić datę zwrotu; o zwrocie książki zostaję zawiadomiony e-mailem, wówczas w ciągu 3 dni powinienem się zgłosić po książkę do wypożyczalni; Prolongaty – tu dokonuje się prolongaty wypożyczonych książek; prolongaty z konta bibliotecznego on-line można dokonać trzykrotnie, pod warunkiem braku zaległości na koncie (tzn. uregulowane zaległości finansowe i terminy zwrotu wypożyczonych książek); ponadto można dokonać jeszcze dwóch prolongat osobiście, telefonicznie lub mailem;

16 Informacje o czytelniku Historia czytelnika – zawiera wszystkie informacje dotyczące zapisu, wypożyczeń, rezerwacji, zamówień itp.; Kary i opłaty – tu znajdują się informacje o opłatach uregulowanych i zaległych; Zmiana hasła; Zmiana e-maila; Ustawienia – tu można poszerzyć opis bibliograficzny wyszukiwanych dokumentów. Po zakończeniu pracy z katalogiem należy pamiętać o wylogowaniu się.

17


Pobierz ppt "KATALOG BIBLIOTECZNY. Spis treści Katalog OPAC Logowanie Wyszukiwanie Opis książek lub dok. elektronicznych Zamówienia i rezerwacja Prolongata i akcja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google