Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZESZKOLENIE BIBLIOTECZNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZESZKOLENIE BIBLIOTECZNE"— Zapis prezentacji:

1 PRZESZKOLENIE BIBLIOTECZNE
Biblioteka Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

2 INFORMACJA BIBLIOTECZNA
tel GaduGadu:

3 CZYTELNIA wolny dostęp do półek,
działy: od administracji do zarządzania, pracownia komputerowa z dostępem do Internetu i baz elektronicznych, kącik z nowościami książkowymi, ksero, drukarka.

4 Aby skorzystać z czytelni należy:
zostawić dokument u bibliotekarza, wpisać się do zeszytu odwiedzin, okrycie wierzchnie, torbę i inne przedmioty zostawić w szafce. Ze zbiorów czytelni korzysta się tylko na miejscu.

5 CZYTELNIA CZASOPISM 66 tytułów bieżących i 44 tytuły archiwizowane w Gdańsku, 10 tytułów bieżących w Gdyni, udostępniane na miejscu, wykaz czasopism z linkami na stronie www, abstrakty artykułów w katalogu bibliotecznym.

6 WYPOŻYCZALNIA ponad 33 tysiące książek,
książki wypożycza się na okres: 2 tygodnie – oznaczone żółtym paskiem, 4 tygodnie – oznaczone białym paskiem, 5 lub 9 miesięcy – podręczniki wieloegzemplarzowe. limity książek do wypożyczenia: licencjat (I i II rok) – 5 książek z paskiem + 4 podręczniki wieloegzemplarzowe, III rok licencjatu – 6 książek z paskiem + 3 podręczniki MSU – 6 książek, studia podyplomowe – 5 książek. kary za przekroczenie terminu zwrotu książek: 1 zł za dzień, za każdy przetrzymany egzemplarz.

7 WRZUTNIA BIBLIOTECZNA
Zwrotu książek można dokonać szybko i bez kolejki, a także po godzinach otwarcia, za pomocą WRZUTNI, która znajduje się przy wejściu do Biblioteki.

8 KARTA BIBLIOTECZNA Karta biblioteczna wydawana jest w bibliotece na podstawie legitymacji studenckiej w ciągu 7 dni. Legitymacja elektroniczna służy jako karta biblioteczna.

9 KATALOG OPAC możliwość zamawiania, rezerwowania oraz przedłużania terminu zwrotu książek, dostęp ze dostęp poprzez EXTRANET: zakładka: BIBLIOTEKA > KATALOG BIBLIOTECZNY.

10 SYGNATURA Jeśli czytelnik chce wypożyczyć książkę, powinien sprawdzić w katalogu OPAC czy wybrana pozycja jest dostępna, a następnie spisać jej sygnaturę (np. F-1/10/2).

11 KATALOG OPAC

12 LOGOWANIE NUMER KARTY: numer karty bibliotecznej bez zer na początku lub (dotyczy studentów zapisanych do Biblioteki po ) numer albumu, np. gd4484 HASŁO: 3 pierwsze litery nazwiska, pisane małą literą, bez polskich liter.

13 W celu wyszukania dokumentu w katalogu należy kliknąć na ikonę lub napis: Szukaj wg…

14 WYSZUKIWANIE PROSTE

15 Moduł Wydawnictwo Zwarte, czyli książki
Wydawnictwo Ciągłe/Zbiorowe, czyli czasopisma i artykuły z czasopism

16 Indeks Możliwe jest wyszukiwanie m.in. według: Tytułu,
Osoby, czyli autora lub redaktora Hasła przedmiotowego.

17 WYSZUKIWANIE PROSTE Wystarczy wpisać początek poszukiwanego słowa (min. 3 litery) i zakończyć „*”.

18

19 WYSZUKIWANIE ZAAWANSOWANE
SZUKAJ W SŁOWNIKU zawęża wyszukiwanie, pokazując listę haseł przedmiotowych wraz z określnikami. SZUKAJ OPISU przekierowuje od razu do listy wyszukanych tytułów.

20 SZUKAJ W SŁOWNIKU

21 Po kliknięciu na wybrane Hasło przedmiotowe wyświetli się lista tytułów.

22 Po kliknięciu na konkretny tytuł pokazuje się inwentarz.
Oznaczenie Biblioteki: WSBGD= Biblioteka Główna WSB w Gdańsku

23 Oznacza to, że dana pozycja znajduje się w Bibliotece WEiZ w Gdyni, co można sprawdzić wybierając „Wszystkie” w rozwijanym polu w kolumnie lokalizacji.

24 Oznaczenie Biblioteki: BWEZG=Biblioteka Wydziału Ekonomii i Zarządzania w GDYNI

25 WSBGD=Biblioteka WSB w Gdańsku BWEZG=Biblioteka WEiZ w Gdyni
Gdynia

26 Jeden egzemplarz każdego tytułu jest zawsze dostępny do korzystania na miejscu, w Czytelni. Pozostałe egzemplarze mogą mieć różny status: Dostępna, Zamówiona, Wypożyczona. Jeżeli książka, której szukamy jest dostępna, podajemy bibliotekarzowi jej SYGNATURĘ lub klikamy na akcję ZAMÓW. Zamówiona książka czeka na odbiór w bibliotece przez 3 dni.

27 Jeśli wszystkie egzemplarze danej książki są niedostępne, możliwe jest ich zarezerwowanie. Należy kliknąć na ZAREZERWUJ, a następnie REZERWUJ oraz OK. Klikając na info. możemy dowiedzieć się, jaki jest termin zwrotu wypożyczonego egzemplarza.

28 Po kliknięciu ZAREZERWUJ pokazuje się ile innych osób zarezerwowało daną książkę – kolejka oczekujących na poszczególne powracające egzemplarze. Zarezerwowany tytuł nie może być przedłużony przez innego czytelnika. Po powrocie do biblioteki książka będzie czekać na odbiór przez 7 dni, czytelnik zostanie o tym powiadomiony em.

29 WYSZUKIWANIE artykułów z czasopism

30 Na opis artykułu składa się wykaz haseł przedmiotowych oraz krótki abstrakt na temat jego treści. Aby odnaleźć periodyk, należy spisać tytuł czasopisma, rok, numer i strony, na których znajduje się artykuł (z nie podlinkowanego opisu).

31 W przypadku Zeszytów Naukowych, Prac Naukowych, Roczników Naukowych należy z poziomu artykułu wejść w podkreślone oznaczenie numeru (ZN, RN, T, Nr) i sprawdzić sygnaturę.

32

33 W zakładce Informacje o czytelniku znajdują się szczegóły na temat danych osobowych i konta bibliotecznego czytelnika (książki wypożyczone oraz terminy ich zwrotu, książki zamówione i zarezerwowane ).

34 W celu przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonych książek, należy wejść na zakładkę PROLONGATY, a następnie kliknąć na PROLONGUJ. Dozwolonych jest 5 prolongat wypożyczonego dokumentu, pod warunkiem, że nie jest on zarezerwowany, termin jego zwrotu nie został przekroczony lub czytelnik nie ma nieuregulowanych kar za przetrzymanie. Jeżeli nie można przedłużyć danej pozycji, kliknięcie na INFO. wyjaśni dlaczego.

35 PRZEDŁUŻANIE TERMINU ZWROTU KSIĄŻEK
osobiście w bibliotece, telefonicznie ( ), poprzez komunikator GaduGadu: , em na adres: w katalogu OPAC.

36 E-mail (Zmiana e-maila)
Na adres automatycznie wysyłane są powiadomienia: przypominające o zbliżającym się terminie zwrotu książek, informujące o możliwości odbioru zarezerwowanej pozycji. Prosimy o sprawdzanie i uaktualnianie adresu mailowego w INFORMACJACH O CZYTELNIKU w zakładce Zmiana a.

37 Komputerowe bazy danych dostępne w czytelni:
Legalis: System Informacji Prawnej, Biblioteka Infor Lex, ProQuest ABI/Inform Complete: anglojęzyczna baza czasopism pełnotekstowych, W ramach Wirtualnej Biblioteki Nauki: EBSCO, ScienceDirect, SCOPUS, SpringerLink, ISI Web of Knowledge, Wiley Online Library.

38 Akty Prawne Orzecznictwo Wyjaśnienia urzędowe Wzory pism Książki i Czasopisma wydawnictwa CH Beck Słowniki i tłumaczenia aktów prawnych Monitor Prawno-Gospodarczy (Monitor Polski B)

39

40

41 ABI/INFORM Dataline: biznesowe, ekonomiczne, lokalne oraz regionalne publikacje
ABI/INFORM Global: zakres biznesowy, finansowy i ekonomiczny – dzienniki, profile firm, w tym Wall Street Journal ABI/INFORM Trade & Industry: zakres biznesowy, ekonomiczny, handlowy i przemysłowy – periodyki

42

43 www.wsb.pl/gdansk/studenci/biblioteka/zasoby  Bazy i katalogi
Dostęp do baz z komputerów na terenie Uczelni. Możliwość dostępu zdalnego do bazy Proquest ABI/Inform po utworzeniu indywidualnego konta Moja Sesja.

44 ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI


Pobierz ppt "PRZESZKOLENIE BIBLIOTECZNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google