Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co jest potrzebne do instalacji? Płyty CD z wersją instalacyjną (dystrybucją) Czysta dyskietka, Miejsce na dysku, zależnie od wersji i ilości oprogramowania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co jest potrzebne do instalacji? Płyty CD z wersją instalacyjną (dystrybucją) Czysta dyskietka, Miejsce na dysku, zależnie od wersji i ilości oprogramowania."— Zapis prezentacji:

1 Co jest potrzebne do instalacji? Płyty CD z wersją instalacyjną (dystrybucją) Czysta dyskietka, Miejsce na dysku, zależnie od wersji i ilości oprogramowania (1,4 MB do 2 GB) Informacje o sprzęcie Trochę wytrwałości i minimum wiedzy - 1 -

2 Zbieranie informacji - 2 - Zanim rozpoczniesz instalację Linuksa, zbierz informacje na temat aktualnej konfiguracji Twojego komputera. Zakładam, że korzystasz z Windows – wówczas najłatwiej będzie zebrać te informacje, odczytując je z aktualnych ustawień Windows (za chwilę opowiem dokładniej, jak to zrobić). Innymi źródłami informacji mogą być: papierowa dokumentacja bądź instrukcje, które otrzymałeś razem z komputerem; sam komputer (część elementów zawiera stosowne opisy, jednak do ich odczytania konieczne może być rozkręcenie komputera); producent komputera; producent konkretnego elementu, np. karty sieciowej.

3 Właściwości komputera: - 3 - WIN 89WIN 2000/XP

4 Co powinieneś wiedzieć? - 4 - Powinieneś być przygotowany do udzielenia odpowiedzi na pytania o konfigurację Twojego komputera. Dlatego warto ją sobie zanotować. W szczególności zapisz sobie: model wykorzystywanej myszki oraz numer portu, do którego jest ona podłączona, model kontrolera(ów) dysku twardego, a w przypadku dysków SCSI również jego producenta i parametry, model napędu CD-ROM, producenta i model monitora oraz, jeśli to tylko możliwe, częstotliwości odchylania poziomego i pionowego, producenta i model karty graficznej, jej chipset oraz ilość pamięci RAM, producenta i model karty sieciowej.

5 UWAGI i wskazówki - 5 - Red Hat Linux 7.1 wraz z graficznym środowiskiem Gnome i potrzebnymi do pracy aplikacjami wymaga minimum 32 MB pamięci RAM oraz ponad 1 GB miejsca na dysku twardym (choć do uruchomienia konfiguracji minimalnej wystarczy już 300 MB miejsca na dysku i 8 MB pamięci RAM). Uwaga! Procedura instalacji Linuxa może całkowicie zniszczyć zawarte na dysku twardym dane Windows własnym systemem plików Linuksa. W związku z tym wszystkie zawarte na dysku dane oraz programy zostaną utracone bez możliwości ich odtworzenia. Uwaga! Dokonujesz instalacji na własną odpowiedzialność! (http://www.redhat.com/). Możesz jednak wykupić wsparcie techniczne inżynierów firmy Red Hat dzwoniąc pod amerykański numer 1-888-733 42 81.

6 Dyskietka startowa - 6 - Nowsze komputery pozwalają na na start bezpośrednio z płyty CD ROM, dzięki czemu nie trzeba wykonywać dyskietki startowej (możesz to sprawdzić w dokumentacji swojego komputera). W takim przypadku system Linux można uruchomić i zainstalować bezpośrednio z płyty CD ROM, umieszczając ją w napędzie i uruchamiając ponownie komputer. Program RawWrite pod windą Aby przygotować dyskietkę startową Linuksa pod Linuksem, wystarczy na nią skopiować plik z jej obrazem.

7 Startujemy - 7 - Aby uruchomić program instalacyjny 1. Wyłącz komputer (wkładając wcześniej do napędu CD-ROM płytę instalacyjną Linuksa). 2. Jeśli utworzyłeś dyskietkę startową Linuksa, włóż ją do stacji i uruchom komputer. Po chwili pojawi się powitanie. Naciśnij Enter, aby zaakceptować domyślne parametry. Rozpocznie się program instalacyjny. Pierwszym krokiem programu instalacyjnego jest ustalenie języka, w którym będzie przebiegać instalacja. Następnie należy określić typ wykorzystywanej klawiatury.

8 Typ instalacji - 8 - Dostępne są cztery tryby instalacji: stacja robocza, serwer, laptop oraz instalacja indywidualna; można również uaktualnić zainstalowany system.

9 Co z dyskiem Twardym ?

10 Podział na partycje - 10 - Program Disk Druid pozwala na samodzielne określenie układu partycji na dysku twardym. fdisk Więcej informacji w pliku: dysk twardy pod linuksadysk twardy pod linuksa

11 Konfiguracja sieci - 11 - Podczas instalacji systemu możesz skonfigurować Linux do pracy w sieci. Poprawne skonfigurowanie zapory gniowej może znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa systemu.

12 Strefa czasowa i języki - 12 -

13 Hasło administratora i użytkownicy - 13 - Teraz należy wprowadzić hasło administratora, określanego często mianem roota (rysunek 1.17). Hasło administratora musi mieć przynajmniej sześć znaków. Daje ono pełny dostęp do całego systemu, dlatego powinieneś dbać o to, by go nie zapomnieć i nie udostępniać osobom postronnym. Poniżej znajdują się pola pozwalające na utworzenie konta zwykłego użytkownika – wprowadź odpowiadający Ci identyfikator i hasło, a następnie wybierz przycisk Add. Z utworzonego w ten sposób konta powinieneś korzystać w codziennej pracy, nie wymagającej uprawnień administratora.

14 Konfiguracja grafiki ! - 14 - Do prawidłowej pracy środowiska graficznego konieczne jest skonfigurowanie karty graficznej.

15 PO RESTARCIE - 15 - Zupełnie pierwszy raz... Zakładając, że wybrałeś podczas instalacji automatyczne uruchamianie środowiska Xwindow, po ponownym uruchomieniu komputera powinieneś zobaczyć ekran startowy Red Hat (w wersji obsługiwanej przez środowisko KDE lub Gnome, zależnie od tego, które z nich wybrałeś przy instalacji). Zaloguj się do systemu jako root, podając hasło wprowadzone w kroku 17. Gratulacje! Właśnie zainstalowałeś swój Linux! Praca z systemem Linux z prawami administratora (root) zasadniczo nie jest najlepszym pomysłem. Praca z uprawnieniami zwykłego użytkownika (takie konto założyłeś podczas instalacji systemu) uniemożliwia w zasadzie uszkodzenie systemu w jakikolwiek sposób. Dlatego do codziennej pracy należy wykorzystywać zwykłe konto, logując się na konto użytkownika root (administratora) tylko wówczas, gdy trzeba przeprowadzić jakieś prace administracyjne, na przykład zainstalować nowe oprogramowanie.

16 Podstawowe polecenie - 16 - 1. Powinieneś chronić swoje konto hasłem. Jeśli chcesz zmienić hasło, które podałeś przy instalacji systemu (takie zmiany podnoszą poziom bezpieczeństwa), wykorzystaj polecenie passwd, wprowadzając jako administrator polecenie: passwd konto. 2. Zostanie wyświetlone zapytanie o nowe hasło: New UNIX password: 3. Wprowadź hasło, a następnie w odpowiedzi na prośbę o jego weryfikację: Retype New UNIX password: wprowadź je ponownie. Powinien się pojawić następujący komunikat: passwd: all authentication tokens updated successfully Zauważ, że ze względów bezpieczeństwa wprowadzane hasło nie jest wyświetlane na ekranie.

17 Jak położyć spać linuksa - 17 - Aby uruchomić system ponownie W otwartym oknie terminala wystarczy wpisać: shutdown –r now lub reboot Aby wyłączyć system W oknie terminala wpisz: shutdown –h now lub halt System rozpocznie procedurę zamykania. Gdy zobaczysz na ekranie komunikat Power Down, to znaczy, że możesz bezpiecznie wyłączyć komputer.


Pobierz ppt "Co jest potrzebne do instalacji? Płyty CD z wersją instalacyjną (dystrybucją) Czysta dyskietka, Miejsce na dysku, zależnie od wersji i ilości oprogramowania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google