Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Linux – darmowy system komputerowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Linux – darmowy system komputerowy"— Zapis prezentacji:

1 Linux – darmowy system komputerowy
Ubuntu Linux jest gotowym systemem biurkowym. Autorzy dystrybucji wybrali z olbrzymich zasobów Debiana ich zdaniem najlepsze i najstabilniejsze oprogramowanie niezbędne do pełnego wykorzystania komputera. Pozwala to na uruchomienie i efektywne wykorzystanie systemu bezpośrednio po instalacji. Jednocześnie, poprzez pozostawienie dostępu do pakietów debianowych, każdy może dostosować system do własnych potrzeb i upodobań.

2 Po zakończeniu instalacji mamy do użytku m.in.:
Gnome 2.20 Firefox GIMP 2.4 OpenOffice 2.3 Oraz wszystkie zainstalowane domyślnie urządzenia jak drukarki,skanery, monitory, modemy internetowe.

3 Skąd wziąć Ubuntu? Ubuntu można ściągnąć i z jednego z licznych mirrorów: można zamówić bezpłatne płytki w firmie Canonical- shipit, można przegrać płytkę od kolegi - nie obowiązują tu żadne ograniczenia w kopiowaniu, a także kupić na jednej z licznych aukcji internetowych. Z radością możemy zarekomendować "polską" odmianę Ubuntu.

4 Ubuntu to stare afrykańskie słowo oznaczające „człowieczeństwo dla wszystkich”

5 Wśród wielu zalet Ubuntu można wymienić:
łatwość obsługi bezpieczeństwo (brak wirusów)‏ atrakcyjne środowisko graficzne jest całkowicie po polsku wsparcie dla multimediów (filmy, muzyka, aparaty fotograficzne, pen-drive)‏ brak komercyjnych rozwiązań (np. reklam na gadu-gadu)‏ obsługa programów dedykowanych dla Windows (wine)‏ wiele programów dostarczanych wraz z systemem możliwość zmiany wyglądu i funkcjonalności wsparcie idei wolnego oprogramowania automatyczne aktualizacje do nowszej wersji darmowy

6

7 Ubuntu LiveCD Istnieje możliwość przetestowania Ubuntu bez jego instalacji dzięki LiveCD. Po wystartowaniu systemu z płyty dostępna jest jego kompletna wersja wraz ze środowiskiem graficznym oraz aplikacjami takimi jak pakiet biurowy OpenOffice.org lub Gimp w polskich wersjach językowych. Możesz także zainstalować Ubuntu na twardym dysku jako drugi system operacyjny, nie tracąc żadnych danych. Tym sposobem możesz mieć nawet kilka systemów na jednym dysku, a przy starcie komputera wybierać który chcesz uruchomić.

8 Wymagania systemowe Minimalne wymagania systemowe to:
Procesor: 400 MHz (dla środowiska graficznego GNOME), 200 MHz (dla trybu tekstowego)‏ Pamięć RAM: 256 MB Dysk twardy: 2 GB Zalecane minimalne wymagania sprzętowe to: Procesor: 600 MHz Dysk twardy: 5 GB

9 Proces instalacji Ubuntu
Proces instalacji Ubuntu jest w pełni zautomatyzowany i przebiega w środowisku graficznym. Aby zainstalować Ubuntu należy wystartować LiveCD. Proces ładowania LiveCD zwykle trwa dość długo, ale po uruchomieniu na pulpicie dostępna jest ikona „Instaluj” i dalszy etap instalacji przebiega w trybie okienkowym przy użyciu myszy.

10 Proces instalacji w skrócie
Proces instalacji w skrócie Wkładamy płytę instalacyjną Ubuntu do napędu. Po uruchomieniu z płyty pojawi się ekran powitalny instalatora Ubuntu Linux. Jeżeli chcesz przeprowadzić standardową instalację Ubuntu dla domu i biura, naciśnij ENTER. W przypadku, gdy komputer ma służyć jako serwer, wpisz "server" i naciśnij ENTER. Następnie wybierasz język np. polski i naciskasz ENTER. Musisz poczekać, aż załadują się dodatkowe składniki instalatora. Wprowadź nazwę swojego komputera (np. swoje imię) i naciśnij ENTER. Wybierz jedną z dwóch opcji dotyczących formatowania dysku. Jeżeli na komputerze przechowujesz jakieś dane lub inny system operacyjny, wybierz drugi sposób. Jeżeli wybrałeś drugi sposób, musisz mieć trzy wolne partycje (ewentualnie dwie) i wybrać spośród nich partycje: / (tutaj zostanie zainstalowany system)‏ /home (partycja domowa, nie musisz jej tworzyć jeżeli chcesz przechowywać swoje pliki na partycji /)‏ swap (będzie służyła jako pamięć wirtualna, zalecana wielkość x2 RAM)‏ Potwierdź zmiany na partycjach wybierając opcję "Tak" i naciskając ENTER. Poczekaj, aż podstawowe pakiety systemu zostaną zainstalowane. Instalator zapyta Cię, czy jesteś w strefie czasowej Europe/Warsaw (strefa czasowa Warszawy, czyli GMT+1). Jeśli nie mieszkasz w Polsce, wybierz Nie i wybierz swoją strefę czasową. Jeżeli mieszkasz w Polsce, po prostu naciśnij ENTER. Wpisz nazwę nowego użytkownika. Będziesz z niej korzystać przy logowaniu do systemu. Wpisz hasło użytkownika. Poczekaj, aż zostaną zainstalowane pakiety. Po zainstalowaniu pakietów wyciągnij płytkę i naciśnij ENTER. Po restarcie komputera ukaże Ci się ekran powitalny Ubuntu.


Pobierz ppt "Linux – darmowy system komputerowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google