Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dodawanie i usuwanie oprogramowania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dodawanie i usuwanie oprogramowania"— Zapis prezentacji:

1 Dodawanie i usuwanie oprogramowania
Mandrivie

2 Spis treści + Wstęp Tryb graficzny
+ Dodawanie i usuwanie oprogramowania + Update systemu + Co robić gdy nie ma pakietu w repozytorium Tryb tekstowy + Co to jest urpmi + Konfiguracja + Użycie + Pytania

3 Dodawanie i usuwanie pakietów
1. W systemach Linuksowych instalacja oprogramowania może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszy to instalacja z tak zwanych źródeł, a drugi z gotowych pakietów (np. RPM, Deb). Jako nowi użytkownicy nie rzucajmy się od razu na kompilację źródeł, to tylko zniechęca. 2. Podstawowym źródłem pakietów są płyty instalacyjne, dodatkowe pakiety można ściągnąć z internetu lub skonfigurować system aby sam pobierał je z wyznaczonych repozytoriów. 3. Repozytoria są to miejsca w których pakiety są składowane i uporządkowane (np. płyty lub specjalne serwery)

4

5

6

7

8

9

10 Update systemu Aktualizacja systemu to bardzo ważna sprawa. Nie powinno się jej lekceważyć. Jeżeli komputer ma dostęp do internetu to powinniśmy robić aktualizacje z zakresu bezpieczeństwa przynajmniej raz w miesiącu (o ile są dostępne).

11

12 Repozytoria Poza płytami możemy skożystać z serwerów na których znajdują się pakiety. Możemy je samodzielnie dodać w trybie graficznym.

13

14

15 Gdy nie ma pakietu Kiedy nie możemy znaleźć pakietu którego potrzebujemy, możemy skorzystać z pakietów RPM dostępnych w internecie. Najlepsze strony:

16

17

18 Tryb tekstowy Pozbądźcie się nieuzasadnionego strachu przed konsolą, to na prawdę nie boli :) Dodawanie pakietów w trybie tekstowym odbywa się za pomocą polecenia urpmi oraz jego pochodnych. Naszym pierwszym krokiem będzie uruchomienie konsoli. Pierwszą rzeczą jaką tam zobaczymy będzie np. ~]$ Ponieważ urpmi jest narzędziem do dodawania oprogramowania, musimy mieć dostęp do konta root`a (administratora). W tym celu wpisujemy komendę su i hasło administratora. Następnie wpisujemy komendę urpmi nazwa_pakietu

19 Konfiguracja Aby w pełni móc się cieszyć dobrodziejstwem urpmi musimy je najpierw skonfigurować. Do tego celu najlepiej jest skorzystać ze strony Strona posiada kreator dzięki któremu wybierzemy sobie serwery z których będziemy ściągać pakiety, a na samym końcu pokaże nam co mamy wkleić do konsoli aby zacząć konfigurację.

20 Użycie Obsługa pakietów z poziomu tekstowego nie kończy się na ich dodawaniu. Komenda urpmi ma kilka ciekawych zastosowań. Wymienię kilka z nich: urpmi.update -a komenda ta odświerza nam repozytorium i pozwala sprawdzić czy nie pojawiły się nowe pakiety urpmf nazwa_pliku dzięki tej komendzie znajdziemy pliki zawierające podaną nazwę urpmq wyświetla zawartość bazy pakietów urpmq -i nazwa_pakietu pozwala nam wyświetlić informację o danym pakiecie urpmq -l nazwa_pakietu wyświetli listę plików które zawiera pakiet urpmi nazwa_pakietu instaluje wybrany pakiet urpme nazwa_pakietu odinstalowuje wybrany pakiet

21 Pytania??? Przygotował: Piotr Rybicki mail: p01ss0n@thecamels.org
JID:


Pobierz ppt "Dodawanie i usuwanie oprogramowania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google