Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KARTY BANKOWE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KARTY BANKOWE."— Zapis prezentacji:

1 KARTY BANKOWE

2 Karta płatnicza - jak nie pomylić karty debetowej z kredytową?
W dzisiejszych czasach karta płatnicza znajduje się prawie w każdym portfelu. Są i tacy, którzy posiadają ich nawet kilka. Są one nie tylko wygodnym rozwiązaniem np. podczas codziennych zakupów, ale i bezpieczniejszym niż noszenie przy sobie dużej kwoty w gotówce. Dlaczego niekiedy lepiej użyć karty debetowej, a innym razem kredytowej? Na czym polegają różnice w ich działaniu?

3 KARTA PŁATNICZA Karta płatnicza (popularnie zwana plastikiem) jest elektronicznym środkiem płatności pozwalającym na dokonywanie transakcji bezgotówkowych kartą np. w punktach handlowo – usługowych, a także służy do wypłaty gotówki z bankomatu. Do kart płatniczych zaliczamy zarówno karty debetowe, jak i kredytowe, obciążeniowe czy przedpłacone.

4 KARTA DEBETOWA Karty debetowe są dostępne dla każdego posiadacza konta bankowego, a otrzymanie karty debetowej nie niesie ze sobą wymogu posiadania comiesięcznych wpływów na konto. Służy ona zarówno do dokonywania transakcji bezgotówkowych, jak i wypłat gotówki z bankomatu, Niestety - jedynie do wysokości środków zgromadzonych na koncie. Jeśli posiadamy jednak przyznany w banku debet lub tzw. kredyt odnawialny, wtedy możemy skorzystać z większych środków niż te na rachunku.

5 KARTA KREDYTOWA Karta kredytowa umożliwia natomiast posiadaczowi dokonanie transakcji bez posiadania wymaganej ilości pieniędzy na koncie. Dokonując nią transakcji korzysta się z przydzielonego przez bank limitu kredytowego, tym samym zadłużając się w ciężar karty. Wykorzystany limit można spłacić od razu albo w późniejszym terminie, całkowita spłata nie jest bowiem obowiązkowa. Raz w miesiącu należy spłacić jednak przynajmniej część kredytu.

6 KARTA KREDYTOWA Przy kartach kredytowych istnieje tzw. okres bezodsetkowy. Wynosi on maksymalnie dni. Dopiero jeśli klient nie dokona spłaty w trakcie tego okresu, bank zacznie naliczać wysokie odsetki. Część instytucji oferuje także dla swoich klientów różnego rodzaju plany ratalne, pozwalające rozłożyć wykorzystany limit z karty kredytowej na mniejsze raty przy dużo niższym oprocentowaniu niż standardowo na karcie. Przy wypłacie gotówki kartą kredytową z bankomatu odsetki są natomiast często naliczane od razu, a także jest pobierana wysoka prowizja. Taka karta płatnicza nie służy więc do takich operacji, i lepiej unikać wypłat gotówki kartą kredytową.

7 Kiedy lepiej użyć karty kredytowej a kiedy debetowej?
Jeśli nieumiejętnie korzystamy z kart płatniczych, musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Kiedy zależy nam na wypłacie gotówki z bankomatu, wtedy zdecydowanie lepiej jest użyć karty debetowej – środki zostaną pobrane z konta i unikniemy wysokich prowizji. Natomiast kartę kredytową najlepiej używać do transakcji bezgotówkowych - szczególnie jeśli nie posiadamy zbyt wiele własnych środków na koncie osobistym.

8 Kiedy lepiej użyć karty kredytowej a kiedy debetowej?
Wtedy możemy skorzystać z długiego okresu bezodsetkowego albo nawet z rozłożenia zadłużenia na raty (jeśli wykorzystany limit jest wysoki i mamy świadomość, że nie będziemy w stanie spłacić tego jednorazowo). Część banków oferuje również różne programy rabatowe do kart kredytowych, więc nieraz istnieje nawet możliwość zyskania, płacąc nią za różne transakcje, usługi itp.

9 Kiedy lepiej użyć karty kredytowej a kiedy debetowej?
Jak widać, jedna karta płatnicza drugiej nie równa. Należy zawsze zwracać uwagę, jakiej się używa w danym momencie i zastanowić się, czy nie poniesiemy wysokich kosztów związanych z użyciem danej karty w niewłaściwy sposób.

10 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Jan Kowalski


Pobierz ppt "KARTY BANKOWE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google