Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sensor (czujnik) to urządzenie dostarczające informacji o pojawieniu się określonego bodźca, przekroczeniu pewnej wartości progowej lub o wartości rejestrowanej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sensor (czujnik) to urządzenie dostarczające informacji o pojawieniu się określonego bodźca, przekroczeniu pewnej wartości progowej lub o wartości rejestrowanej."— Zapis prezentacji:

1

2 Sensor (czujnik) to urządzenie dostarczające informacji o pojawieniu się określonego bodźca, przekroczeniu pewnej wartości progowej lub o wartości rejestrowanej wielkości fizycznej.

3 Układ czujnika składa się z: czujnika, przetwornika oraz często układu kondycjonowania sygnału i telemetrycznego. Najczęściej spotykanymi czujnikami są czujniki dostarczające informację w jednej z wielkości elektrycznych, takich jak: napięcie, natężenie prądu, opór elektryczny. Wynika to z faktu, że prąd elektryczny to sygnał, który łatwo wzmocnić, przesłać na duże odległości, poddać dalszemu przetwarzaniu przy użyciu technik cyfrowych i komputerów, a także zachować.

4 Wyróżniamy trzy rodzaje sensorów: Pojemnościowy Indukcyjny Optyczny

5 Czujnik pojemnościowy Układy wskazujące

6 Czujnik indukcyjny Głowice firmy Mahr Głowice firmy Mitutoyo

7 Przykład zastosowania dwóch czujników do jednoczesnego pomiaru dwóch średnic wałka wielostopniowego Minisystem pomiarowych Tesatronic TT firmy TESA z czujnikami indukcyjnymi

8 Czujnik optyczny

9 Sensory pojemnościowe mają dwa typy: Cylindryczny Prostokątny

10 Przykładowe czujniki pojemnościowe cylindryczne

11 Sensory pojemnościowe posiadają szerokie zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia. Są wykorzystywane w rozmaity sposób: do sygnalizowania przekroczenia określonego poziomu materiału sypkiego lub cieczy Rysunek 1. Sensory pojemnościowe mierzące zawartość cieczy w rurkach.

12 do wykrywania wszelkiego rodzaju obiektów do budowy ekranów dotykowych(pojemnościowych), które są powszechnie wykorzystywane w palmtopach, palmofonach, coraz częściej w telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych- laptopach, kioskach informacyjnych, kasach komunikacji miejskiej oraz używanych głównie w przemyśle panelach sterujących.

13 Rysunek 2. Sensor pojemnościowy w ekranach dotykowych.

14 Rysunek 3. Automat biletowy ZTM w Gdańsku wykorzystujący sensor pojemnościowy

15 Rysunek 4. Kiosk informacyjny z ekranem dotykowym

16 do ochrony przed intruzami: w biometrycznych sposobach identyfikacji – odcisków palców Rysunek 5. Działanie sensora pojemnościowego w identyfikacji biometrycznej.


Pobierz ppt "Sensor (czujnik) to urządzenie dostarczające informacji o pojawieniu się określonego bodźca, przekroczeniu pewnej wartości progowej lub o wartości rejestrowanej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google