Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Galwanometr woltomierz i amperomierz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Galwanometr woltomierz i amperomierz"— Zapis prezentacji:

1 Galwanometr woltomierz i amperomierz
by Dagmara Pankowska&Agnieszka Mrozińska 2a

2 Galwanometr to... Bardzo czuły miernik magnetoelektryczny. Służy on do mierzenia niewielkich wartości natężenia prądu elektrycznego (wykrywa nawet tysięczne części ampera), może też służyć do sygnalizacji stanu równowagi mostka elektrycznego.

3 Wygląd

4 Rodzaje Magnetoelektryczne Strunowe Wibracyjne Pętlicowe
Z ruchomym magnesem Termoelektryczne Statyczne Balistyczne Pełzne Tangensowe

5 Magnetyczny Lekka cewka porusza się w wyniku momentu skręcającego powstałego na skutek oddziaływania płynącego przez nią prądu elektrycznego z polem magnetycznym magnesu trwałego, wewnątrz którego cewka ta jest umieszczona.

6 Strunowy W 1903 roku został wynaleziony galwanometr strunowy, mierzący słabe prądy podskórne. Einthoven przystosował to urządzenie do badania pracy serca, tak aby tworzyło jej graficzny zapis, który nazwał elektrokardiogramem. W 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

7 Wibracyjny

8 Statyczny

9 Tangensowy Zbudowany w formie ustawionego pionowo przewodu w kształcie koła z umieszczoną wewnątrz igłą magnetyczną; tangens kąta odchylenia igły pod wpływem prądu przepływającego przez przewodnik jest proporcjonalny do natężenia tego prądu.

10 Balistyczny Balistyczny służy do pomiaru krótkich impulsów prądowych (Balistyczny pomiar).

11 Podział wg konstrukcji:
Ze względu na konstrukcję wyróżnia się galwanometry: wskazówkowe, lusterkowe (najdokładniejsze) ze wskaźnikiem świetlnym. Istnieją galwanometry do pomiaru prądów stałych lub zmiennych. Współczesne galwanometry prądu zmiennego często posiadają wzmacniacze elektroniczne wzmacniające badane prądy i miliamperomierze mierzące je.

12 Budowa

13 Amperomierz Przyrząd do pomiaru natężenia prądu elektrycznego. W przypadku prądu stałego lub wolnozmiennego mierzy wartość chwilową natężenia, zaś przy pomiarach prądu przemiennego - wartość skuteczną (rzadziej średnią).

14

15 Rodzaje amperomierzy Pomiaru natężenia prądu dokonuje się poprzez oddziaływanie przewodnika z prądem i pola magnetycznego budując następujące rodzaje amperomierzy: magnetoelektryczny elektromagnetyczny elektrodynamiczny indukcyjny

16 Informacje o amperomierzu
Amperomierz jest włączany szeregowo w obwód elektryczny. Amperomierze mierząc prąd zmienny w zależności od typu amperomierza mierzą wartość średnią prądu (magnetoelektryczny) lub wartość skuteczną (elektrodynamiczne, elektromagnetyczne, indukcyjne, cieple i termoelektryczne).

17 Woltomierz Przyrząd pomiarowy za pomocą którego mierzy się napięcie elektryczne (jednostka napięcia wolt). Jest włączany równolegle do obwodu elektrycznego.

18

19 Woltomierz magnetoelektromagnetyczny
Woltomierz magnetoelektryczny służy do pomiaru napięć stałych. Po zastosowaniu układu prostowniczego może mierzyć również napięcia przemienne. Zasada działania tego woltomierza polega na oddziaływaniu pola magnetycznego, wytworzonego przez prąd płynący przez cewkę, nawiniętą na część ruchomą miernika, na stałe pole magnetyczne w którym znajduje się cewka.

20 Woltomierz elektromagnetyczny
Woltomierz elektromagnetyczny służy do pomiaru napięć przemiennych. Ze względu na prostą budowę, a przez to niskie koszty produkcji, jest to najczęściej stosowany typ miernika, zwłaszcza w pomiarach technicznych. Działa na zasadzie oddziaływania pola elektromagnetycznego nieruchomej cewki na rdzeń ferromagnetyczny stanowiący ruchomą część ustroju pomiarowego.

21 Woltomierz elektrodynamiczny
Woltomierz elektrodynamiczny ma zastosowanie przy pomiarach napięć stałych i przemiennych. Ma bardziej złożoną budowę niż woltomierz magnetoelektryczny i elektromagnetyczny, przez co jest droższy i najrzadziej stosowany. Posiada dwie cewki, ruchomą i nieruchomą, które połączone są szeregowo. Moment pomiarowy powstaje na skutek wzajemnego oddziaływania dwóch cewek (stałej i ruchomej) przez które przepływa prąd.

22 Woltomierz elektrostatyczny
Woltomierz elektrostatyczny stosuje się najczęściej jako miernik laboratoryjny do pomiaru wysokich napięć. Może on mierzyć napięcia o szerokim zakresie częstotliwości i nadaje się do pomiarów napięcia stałego i przemiennego. Jest mało wrażliwy na odkształcenia sinusoidy napięcia przemiennego. Zasada działania polega na wzajemnym oddziaływaniu ładunków elektrostatycznych zgromadzonych na elektrodach ustroju pomiarowego miernika.


Pobierz ppt "Galwanometr woltomierz i amperomierz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google