Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 Wykorzystanie komputera i Internetu na zajęciach pracowni elektrycznej i elektronicznej Opracował: mgr inż. Adam Borysiuk nauczyciel mianowany Zespołu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 Wykorzystanie komputera i Internetu na zajęciach pracowni elektrycznej i elektronicznej Opracował: mgr inż. Adam Borysiuk nauczyciel mianowany Zespołu."— Zapis prezentacji:

1

2 1 Wykorzystanie komputera i Internetu na zajęciach pracowni elektrycznej i elektronicznej Opracował: mgr inż. Adam Borysiuk nauczyciel mianowany Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Copyright 1996-99 © Dale Carnegie & Associates, Inc.

3 2 Jak wyglądają zajęcia pracowni elektrycznej i elektronicznej? Zajęcia praktyczno-teoretyczne. Odbywają się w specjalnej pracowni. Uczniowie montują układy pomiarowe, wykonują pomiary i opracowują wyniki w postaci sprawozdania. Po każdej serii ćwiczeń – zajęcia kontrolne.

4 3 Jak komputer i Internet pomogą na zajęciach pracowni? Wirtualne ćwiczenia. Mierniki współpracujące z komputerem. Układy sterowane z komputera. Wirtualne katalogi elementów elektronicznych. Pomocne programy, np. Kalkulator wartości rezystancji. Komputer sprawdzający wiedzę ucznia i oceniający. Programy do opracowywania wyników pomiarów.

5 4 Zalety wirtualnych ćwiczeń na pracowni –konstruowanie schematów układów elektronicznych na ekranie komputera, –symulację działania zaprojektowanych układów, –pomiary parametrów układu przy pomocy wirtualnych przyrządów pomiarowych, –drukowanie schematu układu.

6 5 Wady wirtualnych ćwiczeń na pracowni –symulacje komputerowe są idealne - prawidłowy zaprojektowany układ zawsze będzie działał - w rzeczywistości jest różnie, –uczeń nie ma możliwości manualnych ćwiczeń przy łączeniu układów i obsłudze mierników, –uczeń nie uczy się odpowiedzialności – nic nie może spalić na komputerze.

7 6 Electronics Workbench

8 7 AmiLab

9 8 Crocodile Clips

10 9 Pcschematic ELautomation

11 10 Symulacje działania maszyn http://www.zamkor.pl/programy fizyka liceum/silnik_elektr/silnik_elektr.htm

12 11 Symulacje obwodów elektrycznych http://www.zamkor.pl/programy%20fizyka%20l iceum/prawoohma/prawoohma.htm

13 12 Mierniki współpracujące z komputerem Multimetr łączy się z komputerem za pomocą szeregowego złącza typu RS-232C. Konieczne jest tu oprogramowanie, które umożliwia wyświetlanie aktualnego wyniku pomiaru na monitorze komputera. Komputer systematyzuje pobrane wyniki w postaci komparatora lub wykresu graficznego.

14 13 Układy sterowane z komputera. Urządzenia i maszyny elektryczne bywają sterowane komputerem. Zestaw laboratoryjny współpracujący z komputerem niemieckiej firmy Lukas-Nülle. Należy to ćwiczyć w ramach pracowni elektrycznej i elektronicznej.

15 14 Wirtualne katalogi elementów elektronicznych W czasie pomiarów laboratoryjnych na zajęciach pracowni elektrycznej i elektronicznej często zachodzi potrzeba szybkiego uzyskania danych znamionowych konkretnego elementu elektronicznego. Sieć Internet pomaga w tym. Istnieją programy, które stanowią bogatą bazę danych o elementach elektronicznych. Jedną z takich aplikacji jest Katalog półprzewodników wersja 3.0.

16 15 Kalkulator wartości rezystancji Istnieje system zapisu wartości rezystancji na rezystorze zrealizowany za pomocą barwnych pasków. Niewprawione osoby mają kłopot, bez korzystania z tablic, odczytać wartość rezystancji rezystora oznaczonego kodem paskowym. Ułatwia to umieszczony w Internecie kalkulator przeliczający kod paskowy na wartość liczbową i odwrotnie. Po wybraniu barw, które rozwijają się po kliknięciu myszką, automatycznie otrzymamy wynik. http://www.serwis- tv.com/opornik.html

17 16 Testery wiedzy uczniów Do sprawdzenia wiedzy ucznia może nam przyjść z pomocą komputer. Program StmGenerator testów jest godny polecenia ponieważ: pytania i dystraktory odpowiedzi mogą to być plikami nawet filmowymi), można określać skalę ocen i progi punktów na poszczególne oceny, można stosować ograniczenia czasowe, można wyświetlać komentarze, można zabezpieczenie testu hasłem, może określić liczbę poprawnych odpowiedzi,

18 17 Komputer przy opracowaniu wyników pomiarów W sprawozdaniu z wykonania ćwiczenia umieszcza się: wiadomości wstępne, czyli podstawowe informacje o badanym urządzeniu, metodach pomiarowych itp. – mogą być znalezione w Internecie, schematy elektryczne – ławo je sporządzić w programach prezentowanych na poprzednich slajdach, tabele pomiarowe i wykresy charakterystyk sporządzane na podstawie tabel z wynikami pomiarów – można je wykonać w edytorze tekstu lub arkuszu kalkulacyjnym.

19 18 Wniosek Komputer i Internet stanowią olbrzymią pomoc w prowadzeniu zajęć pracowni elektrycznej i elektronicznej. Ich stosowanie jednak nie może być priorytetem. Niech pozostaną one tylko jako narzędzia pomocne w osiąganiu celów nauczanego przedmiotu.


Pobierz ppt "1 Wykorzystanie komputera i Internetu na zajęciach pracowni elektrycznej i elektronicznej Opracował: mgr inż. Adam Borysiuk nauczyciel mianowany Zespołu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google