Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Technik organizacji usług gastronomicznych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Technik organizacji usług gastronomicznych"— Zapis prezentacji:

1 Technik organizacji usług gastronomicznych

2 Kilka słów na temat kierunku
Kończąc kierunek będę odpowiedzialny za planowanie produkcji oraz odpowiedni asortyment potraw. Poznam tajniki prowadzenia stołówek, restauracji. Będę wiedział jak zorganizować różnorakie przyjęcia okolicznościowe, wesela, bale, a także bankiety firmowe. Ważną rzeczą, której się nauczę będzie prowadzenie dokumentacji. Zapoznam się z obowiązującymi przepisami, wymogami sanitarnymi, abym w przyszłości mógł fachowo i odpowiedzialnie prowadzić placówkę gastronomiczną.

3 Czas trwania nauki i możliwości zawodowe
Nauka na kierunku technik organizacji usług gastronomicznych trwa 4 lata. Po ukończeniu nauki wraz otrzymaniem dyplomu technika otwiera się przede mną wiele możliwości pracy m. in. w: -firmach cateringowych, -restauracjach, barach, pubach, -hotelach, schroniskach, firmach gastronomicznych, -oraz praca na własną rękę – własna działalność.

4 Przedmioty przygotowujące
do zawodu

5 Przedmioty zawodowe przewidziane w 4-letnim toku nauczania:
-ekonomika, -obsługa konsumenta, -zasady żywienia, -podstawy psychologii, -marketing, -rachunkowość, -przedsiębiorczość, -technika pracy biurowej, -technologia gastronomiczna, -język angielski zawodowy.

6 w pierwszym roku nauczania:
Przedmioty zawodowe w pierwszym roku nauczania:

7 Program obejmuje zagadnienia z zakresu m.in.
Ekonomika w gastronomii Ten przedmiot pomoże poznać współczesne tendencje w żywieniu, posiąść wiedzę o produktach i usługach turystycznych oraz zaznajomić ucznia z zasadami rachunkowości i finansów rządzącymi rynkiem hotelarsko-gastronomicznym. Program obejmuje zagadnienia z zakresu m.in. ekonomiki i zarządzania w przedsiębiorstwach gastronomicznych, hotelarskich i turystycznych, marketingu, diagnozowania ekonomicznego, technologii gastronomicznych, towaroznawstwa, funkcjonowania turystyki i gastronomii na świecie.

8 Obsługa konsumenta Przedmiot ma za zadanie zapoznanie z nowoczesnymi metodami obsługi konsumenta, poprzez zaznajomienie ucznia zarówno z funkcjonowaniem zakładów żywienia zbiorowego jak i obowiązującymi standardami w podejściu do gości hotelowych, klientów restauracji barów szybkiej obsługi. Uczeń poznaje także tematy związane z estetyką przygotowania sali konsumenckiej oraz podawania i serwowania potraw wchodzących w skład wszystkich posiłków. Nabywa umiejętności prawidłowego przygotowania i nakrycia zastawy stołowej do każdego posiłku, prawidłowego wykonania czynności związanych z obsługą konsumenta (podawanie odpowiednich potraw z lewej bądź prawej strony), serwowania potraw z półmisków, przygotowania przyjęcia okolicznościowego i obsługę jego uczestników.

9 Zasady żywienia Przedmiot ten przygotowuje do:
prawidłowego organizowania stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp w gastronomii, - kierowania zespołem pracowników odpowiedzialnych za poszczególne stanowiska pracy, - stosowania zasad higieny produkcji, osobistej, korzystania z norm i receptur gastronomicznych, - sporządzania potraw i napojów, - układania i oceny jadłospisów, - sporządzania kalkulacji cen, - planowania i organizacji imprez, okolicznościowych takich jak bankiety, wesela itp.

10 Technologia gastronomiczna
Uczeń zdobędzie wiedzę na temat prawidłowego doboru środków żywnościowych, technik i procesów stosowanych przy produkcji potraw oraz zmian fizykochemicznymi i biologicznych zachodzących w surowcach podczas ich przetwarzania, a decydujących o wartości odżywczej wyrobów kulinarnych.

11 Język angielski zawodowy
 Ogólnym celem programu jest harmonijny i wszechstronny rozwój uczniów tak aby osiągnęli umiejętności językowe zapewniające im sprawną komunikację w języku angielskim w od niesieniu do przyszłej pracy zawodowej w gastronomii, a także nabycie wiedzy i umiejętności językowych które będą pomocne w szeroko rozumianym życiu zawodowym i prywatnym. Ramami tworzenia tego programu są treści jakie są zawarte modułowym programie nauczania dla technikum gastronomicznego a które odnoszą się do zakresu opanowania języka obcego.

12 Praktyki odbywane przez uczniów technikum:
HotelSofitel Victoria Hotel Mariott Hotel Jan III Sobieski Dom Polonii Plymouth

13 Hotel Mariott Warszawa, Al. Jerozolimskie 65/79,

14 Hotel Jan III Sobieski Warszawa, Plac Artura Zawiszy 1,

15 Hotel Sofitel Victoria
Warszawa ul. Królewska 11,

16 Dom Polonii Pułtusk Zamek, ul. Szkolna 11

17 Plymouth

18  Zespół Szkół Nr 1 im Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie uczestniczy w projekcie:
Organizacja usług gastronomicznych w Wielkiej Brytanii „To tytuł naszego Projektu, który w konkursie projektów mobilności uzyskał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną i został zatwierdzony do realizacji. Projekt ten realizuje zasadnicze cele Programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie” w zakresie komponentu wymiany i staże. Celem projektu jest między innymi wspieranie kształcenia i doskonalenia zawodowego mające zwiększyć szansę na zatrudnienie oraz uczestnictwo w Europejskim Rynku Pracy.

19 Prezentację wykonał: Bartłomiej Jackowski uczeń kl. I TG


Pobierz ppt "Technik organizacji usług gastronomicznych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google