Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kucharz Obecnie zawód ten przeżywa renesans. Zawsze dobry kucharz stanowi magnes przyciągający klientów do zakładu gastronomicznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kucharz Obecnie zawód ten przeżywa renesans. Zawsze dobry kucharz stanowi magnes przyciągający klientów do zakładu gastronomicznego."— Zapis prezentacji:

1 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kucharz Obecnie zawód ten przeżywa renesans. Zawsze dobry kucharz stanowi magnes przyciągający klientów do zakładu gastronomicznego. Znakomicie wyszkolony kucharz potrafi z gotowania uczynić prawdziwą sztukę.

2 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kucharz Kucharz sporządza różnego rodzaju potrawy, ciasta, napoje i desery z zastosowaniem narzędzi, maszyn i urządzeń w zakładach gastronomicznych i przedsiębiorstwach zajmujących się przygotowywaniem i produkcją wyrobów i półproduktów kulinarnych. Planuje i organizuje pracę w kuchni.

3 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kucharz Praca: w hotelach, restauracjach i innych publicznych miejscach żywienia, jak też na statkach, w pociągach pasażerskich i domach prywatnych.

4 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Sprzedawca Cykl kształcenia w zawodzie sprzedawca trwa 2 lata na podbudowie gimnazjum. Wszystkie przedmioty (ogólne i zawodowe) odbywają się w szkole, natomiast praktyka zawodowa ma miejsce poza szkołą. Po ukończeniu nauki czeka Cię egzamin zawodowy czeladniczy (poza szkołą) lub na pracownika wykwalifikowanego (w szkole lub zakładzie pracy) przy zewnętrznej komisji.

5 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Sprzedawca PO UKOŃCZENIU SZKOŁY BĘDZIESZ POTRAFIŁ(A): organizować, zaopatrywać i przyjmować dostawy towarów, sprawdzać towary pod względem jakościowym i ilościowym, przygotowywać produkty do sprzedaży, informować nabywcę o walorach towaru, sprawnie realizować zamówienia, przygotowywać oferty sprzedaży, sporządzać faktury za towar.

6 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Sprzedawca ABSOLWENCI MOGĄ ZNALEŹĆ INTERESUJĄCĄ PRACĘ : jako sprzedawcy, akwizytorzy, kierownicy sklepów, w punktach sprzedaży drobnodetalicznej (kioski, targowiska), w punktach sprzedaży detalicznej (sklepy, hipermarkety), w punktach sprzedaży hurtowej (hurtownie).

7 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Rolnik Kiedyś zawód rolnika był automatycznie przekazywany z ojca na syna. Dzisiaj to raczej kwestia świadomego wyboru. Od kilku lat rośnie popularność zawodu rolnika wśród osób nie posiadających takiej tradycji w rodzinie, często pochodzących z dużych miast. Świadczy to nie tyle o relatywnej atrakcyjności tego zawodu, co o dużych możliwościach rozwoju i perspektywach na przyszłość.

8 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Rolnik Absolwent zostanie przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej i zwierzęcej, prowadzenia i obsługi pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej, prowadzenia sprzedaży produktów rolnych i zwierząt gospodarskich, obliczania opłacalności produkcji rolniczej, Uzyskuje prawo jazdy kat. T (ciągnik).

9 Zasadnicza Szkoła Zawodowa Rolnik Absolwenci kierunku będą potrafili stworzyć i samodzielnie prowadzić własne gospodarstwo.


Pobierz ppt "Zasadnicza Szkoła Zawodowa Kucharz Obecnie zawód ten przeżywa renesans. Zawsze dobry kucharz stanowi magnes przyciągający klientów do zakładu gastronomicznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google