Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„20-lecie samorządności gminy miejskiej w Tomaszowie Lubelskim”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„20-lecie samorządności gminy miejskiej w Tomaszowie Lubelskim”"— Zapis prezentacji:

1 „20-lecie samorządności gminy miejskiej w Tomaszowie Lubelskim”
Gimnazjum Nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Tomaszowie Lubelskim „20-lecie samorządności gminy miejskiej w Tomaszowie Lubelskim”

2 Miasto Tomaszów Lubelski
Tomaszów Lubelski to miasto i gmina  w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim przy granicy z Ukrainą.  W latach miasto administracyjnie należało do województwa zamojskiego. Leży na Roztoczu Środkowym, nad Sołokiją. Według danych GUS z 30 czerwca 2009, miasto miało mieszkańców.

3 Honorowy Obywatel Miasta
Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu, uchwałą Rady Miasta z dnia  r. został nadany tytuł honorowego Obywatela Miasta Tomaszów Lubelski.

4 Ankieta…

5 Mieszkańcy o gminie… Jakie zmiany w ciągu dwudziestu lat dostrzegł Pan w naszym mieście? Czy w ogóle coś się zmieniło? Pan Zbigniew, lat 50: Oczywiście, Tomaszów, tak jak każde miasto w Polsce, zmienił się i ciągle się zmienia. Pojawiło się więcej punktów usługowych - sklepów, restauracji. Są one także dłużej czynne, ciągle powiększa się też grono tych działających w niedzielę - co dawniej było nie do pomyślenia! Rozwinęła się również komunikacja prywatna - dwadzieścia lat temu przejazd busem do Lublina był zadaniem dużo trudniejszym niż w dzisiejszych czasach. Poprawiła się także czystość miasta - myślę jednak, iż to głównie zasługa naszych czasów, kiedy duży nacisk kładzie się na dbanie o stan środowiska naturalnego.

6 Czy myśli Pani, iż w przeciągu ostatniego dwudziestolecia nasza miejscowość stała się bardziej atrakcyjna turystycznie? Pani Stanisława, lat 60: W przeciągu tych 20 lat w naszym mieście jak i w jego okolicach powstało wiele zajazdów i hoteli. Są tutaj również bary i restauracje gdzie można miło spędzić czas ze starymi znajomymi. Jednak brakuje tutaj imprez rozrywkowych, główną taką atrakcją są dni folkloru każdego lata, jednak z czasem ludzi będzie to coraz bardziej nudziło. Warto byłoby zorganizować ciekawe festiwale muzyczne dla młodzieży czy tez koncert, aby nie musieli oni szukać rozrywek w sąsiednich miejscowościach.

7 Czy łatwiej kupić rzeczy potrzebne do życia, czy też nie
Czy łatwiej kupić rzeczy potrzebne do życia, czy też nie? Czy powstały nowe sklepy albo centra handlowe? Czy jakość życia jest obecnie wyższa czy niższa niż dwadzieścia lat temu? Pan Stanisław, lat 65:Produkty spożywcze, chemiczne itp. są łatwiej dostępne, nie trzeba stać w kolejkach ani kupować na kartki. W tamtym roku wybudowano centrum handlowe, w którym jest mnóstwo sklepów z odzieżą. Moim zdaniem jakość życia nie poprawiła się z tytułu niskich emerytur a wysokich cen, ale żyje się spokojniej niż dwadzieścia lat temu. Pani Krystyna, lat 72: Jest bardzo dużo sklepów, w których jeżeli ma się pieniądze można kupić wszystko, nie spotyka się nigdy braku towarów na półkach. Ludzie kupują to, co jest im potrzebne w danej chwili i mogą kupować ile chcą. Jakość życia jest o wiele wyższa niż kiedyś .

8 Czy w szkołach zaszły jakieś zmiany?
Pan Henryk, lat 63: Z całą pewnością w ciągu ostatnich 20 lat wygląd i wyposażenie szkoły uległy dość znaczącym przemianom. W niemal każdej placówce oświatowej dzieci i młodzież uczęszczają na zajęcia informatyki, mają dostęp do Internetu itp. Ponadto powstaje coraz, więcej klas o profilach europejskich, a także klubów i kółek zainteresowań. Ogólnie oferta edukacyjna jest znacznie bogatsza, a dostęp do świata wiedzy praktycznie niczym nieograniczony. Plusem tego są przede wszystkim większe możliwości edukacyjne i zatarcie granicy między młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich, a młodzieżą z miasta. Pani Krystyna, lat 52: Klasy w dzisiejszych czasach są mniej liczne, co ułatwia nauczanie, kiedyś były klasy bardzo liczne, co utrudniało nauczanie. W szkole pojawiły się komputery oraz Internet, dzieci uczą się różnych języków obcych. Młodzież ma zdecydowanie większe możliwości edukacyjne.

9 Jak zmieniły się urzędy? Czy urzędy są bliżej obywateli, czy też nie?
Pani Joanna, 45 lat: Urzędy są nowocześniej wyposażone. Mogą się między sobą łatwiej komunikować. Moim zdaniem nie zawsze te możliwości wykorzystują. Zwłaszcza, jeżeli za biurkiem siedzi urzędnik z „poprzedniej epoki”. Młodzi ludzie są bardziej komunikatywni, lepiej nawiązują kontakt z interesantem. Są bardziej pomocni. Wykorzystują do pracy nowoczesne media np. Internet, pocztę ową. Młodzi są bardziej kreatywni i mają ciekawe pomysły. Urzędnicy sprzed 20 lat często traktują interesantów, jako „zło konieczne”, a niektórzy zatrzymali się na etapie telefonii analogowej i ręcznej maszyny do pisania.

10 Czy powstały nowe drogi i ścieżki rowerowe?
Pan Stanisław, lat 65: Dwa lata temu do użytku została oddana nowa ścieżka rowerowa Tomaszów-Susiec myślę, że powinno powstać jeszcze kilka takich dróżek rowerowych. Pani Krystyna, lat 72: Nowe drogi powstały, lecz jeżeli chodzi o ścieżki rowerowe to w samym Tomaszowie ich nie ma. Powstało wiele nowych ładniejszych chodników.

11 Czy jest u nas bezpieczniej niż 20 lat temu
Czy jest u nas bezpieczniej niż 20 lat temu? Czy straż miejska i policja dbają o porządek? Pan Wojciech, lat 48: Na ulicach widać służby mundurowe, więc z założenia powinno być bezpieczniej, ale nie odważyłbym się przejść w nocy przez park. Pan Bolesław, lat 64: Policja i straż miejska patrolują miasto, więc chyba tak. Pani Krystyna, lat 52: Policja i straż miejska dbają o porządek jednak mimo to w naszym mieście nie jest bezpiecznie, kiedyś było bezpieczniej. Nie jest, co prawda jeszcze tak źle jak w większych miastach.

12 Jak zmieniła się estetyka miasta
Jak zmieniła się estetyka miasta? Czy przeprowadzono remonty kamienic stworzono skwery? Pani Joanna, 45 lat: Uważam, że nasze miasto jest utrzymane w czystości. Przynajmniej w jego centrum jest dość czysto, zielono i kwieciście w czasie wiosennym i letnim. Rynek wiele by zyskał gdyby zniknął z niego „handlowiec” pozostałość z epoki komunizmu i powstał nowy budynek podobny do tego, w którym znajduje się obecnie sklep „ROSSMAN”.

13 Jak działa transport publiczny?
Czy obecnie informacja o kursach autobusów jest lepsza? Czy środki komunikacji są czystsze, bardziej punktualne-czy tez nie? Pani Krystyna, lat 52: Transport publiczny został wyparty przez transport prywatny. Państwowa Komunikacja Samochodowa zmniejszyła ilości kursów, już coraz trudniej jest się dostać do miasta autobusem, szczególnie w soboty, niedziele i święta. Informacje o kursach są takie same jak kiedyś, czyli dobre. Czystość zależy od osób, które jeżdżą autobusami, niektóre autobusy są w dobrym stanie jednak niektóre są wręcz w opłakanym. Jeżeli chodzi o punktualność to latem jest ona zachowana, gorzej bywa z nią zimą z powodu trudnych warunków panujących na drogach.

14 Jakie zmiany gospodarcze zaszły
w naszej miejscowości? Czy bezrobocie zwiększyło się czy spadło? Pan Stanisław, lat 65:Na pewno powstały nowe przedsiębiorstwa, poprawiono system zarządzania drogami(połatano dziury w drogach, wybrukowano i oczyszczono pobocza).Jeżeli ktoś chce pracować to znajdzie pracę, ale co do bezrobocia to zwiększyło się ono z powodu kryzysu. Pan Zbigniew, 61 lat: Oprócz trzech Biedronek i Stokrotki, nic w naszym mieście nie powstało, a największy zakład WSK, który zatrudniał ludzi, zmniejszył się do 60 osób. W latach ’93 - ’96 bezrobocie było duże, potem spadło, a teraz znów się zwiększa.

15 A czy tomaszowianie traktują "po ludzku" środowisko? Czy jego jakość
w ciągu dwudziestu lat poprawiła się? Pan Zbigniew, lat 50: Myślę, że tak. Przede wszystkim wprowadzono wiele pojemników na śmieci. Ciągle jednak za mało - koło mojego bloku nie znajduje się bowiem żaden. Wzrosła także świadomość ekologiczna obywateli, którzy te śmieci segregują. Na poprawę wpłynęło także pojawienie się oczyszczalni ścieków. Zwiększyła się też liczba ekologicznych kotłowni gazowych, które wyparły te mniej ekologiczne - węglowe. Na kominach zaczęto zakładać także specjalne filtry. Duży problem stanowi problem braku wysypiska śmieci dla tak dużego miasta jak Tomaszów. Warto także zadbać o kwestię zwierzęcych odchodów, leżących na trawnikach pod blokami. Niektórzy ludzie je sprzątają, co dwadzieścia lat temu byłoby nie do pomyślenia - dzisiejszy ekolog zostałby chyba w tamtych czasach zabity śmiechem. Wciąż jednak robią to tylko nieliczni. Myślę jednak, że sytuacje będzie zmierzać ku lepszemu.

16 Poznając Urząd Miasta…

17 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji.
Uczestnicy projektu: Justyna Bielak Karolina Bielecka Katarzyna Czop Paulina Dubiel Anna Herda Aleksandra Hałasa Aleksandra Kania Justyna Kięczkowska Ewelina Madej Beata Malinowska Hanna Okoń Angelika Pankiewicz Joanna Piwko Karolina Ścirka Opiekun: p.Sylwia Jasina Dziękujemy za obejrzenie prezentacji.


Pobierz ppt "„20-lecie samorządności gminy miejskiej w Tomaszowie Lubelskim”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google