Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor : Karol Mzyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor : Karol Mzyk."— Zapis prezentacji:

1 Autor : Karol Mzyk

2 Coraz częściej decydujemy się na zakup żarówek energooszczędnych z uwagi na ich proekologiczny charakter. Zużywają one znacznie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Ponadto tyle samo oszczędzamy pieniędzy. Warto jednak pamiętać, że żarówki energooszczędne to odpad niebezpieczny zawierający między innymi rtęć. Dlatego nie wolno wyrzucać ich do śmieci. Grozi za to kara grzywny do 5000 złotych.

3

4 Korzyści związane ze stosowania świetlówek kompaktowych:
bardzo mała emisja ciepła. Świetlówki nagrzewają się dużo mniej niż zwykłe żarówki, w których temperatura sięga 2200°C. trwałość. Świetlówki świecą do 10 razy dłużej niż zwykłe żarówki. Nie warto kupować nie markowych tanich świetlówek, ponieważ ich trwałość oraz głośność pracy pozostawia wiele do życzenia. Należy zainwestować w markowe żarówki kompaktowe, które mają gwarancję działania nawet do 15 lat. Pomimo wyższej ceny są bardziej opłacalne. Aż 90% zużytej świetlówki nadaje się do recyclingu i wyprodukowania nowej świetlówki.

5 Świetlówki kompaktowe:

6 O czym powinniśmy pamiętać?
Świetlówki zawierają rtęć. Szkodliwy wpływ rtęci odbija się na ośrodkowym układzie nerwowym, a działanie jest bardzo trwałe, ponieważ związki rtęci łączą się z enzymami. Stany chorobowe związane z toksycznym działaniem tego pierwiastka to bezsenność, zawroty głowy, zmęczenie, stany depresyjne, osłabienie pamięci, koordynacji ruchów, ostrości wzroku i słuchu, labilność emocjonalna, drżenie rąk. Rtęć powoduje uszkodzenie nerek, nadciśnienie, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych. Z uwagi na rtęć zużytych świetlówek nie można wyrzucać do śmietnika z innymi odpadami ! Zużytą świetlówkę należy oddać w każdym sklepie lub hurtowni, przy zakupie nowej lub do lokalnych punktów zbierania elektro-śmieci. Należy jeszcze wspomnieć o trwałości żarówek energooszczędnych. Częste włączanie i wyłączanie świetlówki kompaktowej może mieć wpływ na jej żywotność. Dlatego warto wyłączyć lampę, jeżeli nie będzie ona używana przez następne 15 minut. W przypadku typowych żarówek energooszczędnych zwiększone zużycie prądu przy włączaniu światła praktycznie nie występuje.

7

8 Co należy zrobić gdy stłuczemy świetlówkę?
Do sprzątania nie używaj domowego odkurzacza! Zamiast tego załóż grube gumowe rękawiczki i ostrożnie zbierz potłuczone fragmenty. Wytrzyj miejsce, gdzie stłukła się świetlówka. Pomieszczenie należy następnie dobrze przewietrzyć, tak aby usunąć niebezpieczne opary rtęci. Zebrane resztki świetlówki, rękawiczki i ręczniki papierowe należy umieścić w szczelnym worku plastikowym, zakleić go taśmą i przekazać do punktu zbierania. W razie wątpliwości warto zadzwonić na bezpłatną infolinię czynną od poniedziałku do soboty od 9 do 17. Numer infolinii: Infolinię prowadzi ElektroEko - Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

9

10 Dla ciekawych

11 Z czego składa się świetlówka?

12 Co to są świetlówki? Świetlówki są niskoprężnymi lampami wyładowczymi. Emitują światło w wyniku wyładowań w oparach rtęci, nie wydzielając przy tym dodatkowego ciepła. Poza świetlówkami prostymi (tzw. liniowymi lampami fluorescencyjnymi) istnieją świetlówki kołowe, U-kształtne oraz świetlówki kompaktowe (tzw. żarówki energooszczędne), które są coraz bardziej powszechnie użytkowane w gospodarstwach domowych ponieważ mogą być montowane w oprawy tradycyjnych żarówek. Pierwsza świetlówka stworzona została w 1935 roku przez General Electric, a w 1939 została ona publicznie zaprezentowana na wystawie w Nowym Jorku.

13 Źródła internetowe: - zdjęcia świetlówek


Pobierz ppt "Autor : Karol Mzyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google