Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żarówka dawniej i dziś.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żarówka dawniej i dziś."— Zapis prezentacji:

1 Żarówka dawniej i dziś

2 Hej jestem żarówka opowiem wam coś o sobie pomogą mi w tym moi znajomi:
Aleksandra Karwowska Jakub Kolonko Adrian Pasiniewicz Klaudia Simon Opiekunem naszego zespołu jest pani : Teresa Michel

3 Żarówka Zapewne każdy z nas widział kiedyś żarówkę, czy zastanawialiście się jak powstawała żarówka? Jakie były jej losy?

4 Odrobina historii…

5 Francuz de Moleyns Jak twierdzą różne źródła, pierwszym odnotowanym w historii wynalazcą żarówki był Francuz de Moleyns. Wymyślił on w 1841 roku lampkę. Jednak ona nie znalazła uznania, bo jego lampka zawierała drucik platynowy, który topił się pod wpływem prądu.

6 Henry Goebel

7 Aleksander Łodygin szklana kula z kawałkiem węgla
Żarówka przez niego wynaleziona to szklana kula z kawałkiem węgla świeciła jednak pół godziny. Została wynaleziona w 1873 roku i w tym czasie była to najjaśniej świecąca żarówka.

8 Wczesnym pionierem żarówki był Josheph Wilson Swan Jego próby
Joseph Wilson Swan Wczesnym pionierem żarówki był Josheph Wilson Swan Jego próby zaczynały się od 1848r. Już od początku on dodawał do swojej konstrukcji żarówki włókno węglowe.

9 Laboratorium Edisona w Menlo Park

10 Thomas Alva Edison Wynalazców żarówek było kilku, ale praktyczną, w pełni użyteczną żarówkę wynalazł zespół badawczy w laboratorium w Menlo Park (USA) pod kierownictwem T.A. Edisona. Jego pierwsza żarówka paliła się tylko 8 minut, ale po kilkumiesięcznych żmudnych pracach udało się im w roku 1879 skonstruować żarówkę z włóknem węglowym świecącą przez kilkadziesiąt godzin, a później przedłużyć czas jej świecenia do ponad 100 godzin. Przy następnych próbach wybrano pewien gatunek japońskiego bambusa, którego zwęglone włókna okazały się najtrwalsze. Umieszczone w szklanej banieczce, z której wypompowano powietrze paliły się przez kilkaset godzin jasnym żółtym światłem.

11

12 Żarówki -Ediswan

13 Irving Langmuir

14 Budowa żarówki konwencjonalnej tradycyjnej
Budowa żarówki: 1 – szklana bańka, 2 – gaz obojętny, 3 – żarnik wolframowy, 4 – drut kontaktowy (do styku doprowadzający), 5 – drut kontaktowy (do gwintowanego trzonka), 6 – podpórka, 7 – słupek, 8 – gwint kontaktowy, 9 – trzonek gwintowany, 10 – krążek izolacji cieplnej 11 – stopa kontaktu elektrycznego-podpórka

15 Żarówki głównego szeregu

16 Żarówki małogabarytowe

17 Żarówka liniowa

18 Żarówka kryptonowa

19 Żarówki kolorowe

20 Żarówka z odbłyśnikiem na kopule

21 Żarówki z odbłyśnikiem na szyjce bańki

22 Żarówka reflektorowa w bańce typu par

23 ŻARÓWKI HALOGENOWE

24 Jakie są zalety i wady żarówek halogenowych
wytwarzają do 33% więcej światła zużywając tyle samo energii elektrycznej , świeca takim samym światłem przez cały okres użytkowania, natomiast żarówka tradycyjna traci do 30% ilości wytwarzanego światła są trwalsze – średnio od 2 do 4 razy od żarówek tradycyjnych wytwarzają bielsze światło, dzięki czemu barwy oświetlanych przedmiotów są bardziej nasycone Wada: niewielka skuteczność i trwałość w porównaniu do świetlówek, czy lamp LED

25 Lampa halogenowa w oprawie z filtrem UV

26 Świetlówki W świetlówce zasada działania jest już inna. Świetlówka wypełniona jest oparami metali, a światło wytwarzane jest dzięki wyładowaniu elektrycznemu na całej długości rury. Dzięki temu świetlówki wydzielają znacznie mniej ciepłą i są przez to bardziej efektywne niż żarówki tradycyjne. Wadą jest miganie światła z częstotliwością zmian napięcia prądu (50 razy na sekundę).

27 Korzyści ze stosowania świetlówek kompaktowych
Energooszczędność i ekologiczność Bezpieczeństwo Bardzo mała emisja ciepła Trwałość Recykling

28 Świetlówka z obudową kulistą

29 Świetlówka z rurą kołową

30 Świetlówka z reflektorem

31 Rodzaje świetlówek

32 Elektrośmieci Elektrośmieci – to zepsute sprzęty elektroniczne które zasilane są przez prąd. Przykładem elektro śmieci są żarówki w których znajdują się szkodliwe substancje dla człowieka.

33 Elektrośmieci w Lublinie: Oddaj lodówkę, dostaniesz żarówkę

34 CO NALEŻY ZROBIĆ GDY STŁUCZEMY ŚWIETLÓWKĘ?
Do sprzątania nie używaj domowego odkurzacza. Zamiast tego załóż grube gumowe rękawiczki i ostrożnie zbierz potłuczone fragmenty. Wytrzyj miejsce, gdzie stłukła się świetlówka, jednorazowymi wilgotnymi ręcznikami papierowymi, aby usunąć resztki szkła i luminoforu. Pomieszczenie należy następnie bardzo dobrze przewietrzyć, tak aby usunąć niebezpieczne opary rtęci. Zebrane resztki świetlówki, rękawiczki i ręczniki papierowe należy umieścić w szczelnym worku plastikowym, zakleić go taśmą i przekazać do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych.

35

36 Żarówki LEDowe Najnowszym rodzajem zamiennika żarówek są lampy składające się z kilkudziesięciu diod LED. W diodach światło wytwarzane jest w półprzewodnikach, co sprawia, że lampy tego typu cechuje bardzo wysoka skuteczność. Najmocniejsze lampy - o mocy 3,5 W stanowią odpowiednik 60W żarówek.

37 Żarówka LED

38 Gdzie stosuje się Ledy ? Można je znaleźć w coraz większej liczbie urządzeń powszechnego użytku. W naszych komórkach podświetlają nam klawiaturę oraz pełnia role flesza dla wbudowanego aparatu cyfrowego. W netbookach, niektórych laptopach i telewizorach podświetlają wyświetlacz LCD. Coraz częściej spotykamy je w samochodach reflektorach i światłach tylnych. Diody LED są również źródłem światła w latarkach lampkach rowerowych oraz czołowych, dekoracyjnym oświetleniu, a nawet w sygnalizatorach drogowych. No i oczywiście nadal królują, służąc jako wszelkiego rodzaju kontrolki w sprzęcie elektronicznym

39 W komórkach

40 W samochodach

41 W telewizorach

42 Porównanie żarówki zwykłej i energooszczędnej świetlówki i LED
cena Długość świecenia Strumień światła Czas świecenia Cena prądu Koszt Żarówka zwykła 4oW 1,7 zł 1000h 410 lm 2ooh 1 miesiąc 1 kWh = 0,44 zł 3,52 zł Żarówka energo - oszczędna 9W 13 zł 10000h 405 lm 0,79 zł Żarówka LED 5W 20 zł 50000h 370 lm 0,44 zł

43

44

45 Minimalna moc żarówek których sprzedaży zakazano
Data Minimalna moc żarówek których sprzedaży zakazano 1 września 2009 r. 100 watów + wszystkie rodzaje żarówek matowych 1 września 2010 r. 75 watów 1 września 2011 r. 60 watów 1 września 2012 r. 25 watów

46 Wycofywanie żarówek tradycyjnych przez unię europejską
UE postanowiła wycofać ze sprzedaży tradycyjne żarówki i zastąpić je bardziej ekologicznymi odpowiednikami. Obecnie energochłonne żarówki są stopniowo wycofywane z rynku europejskiego Świetlówka

47 Opakowanie i bezpieczeństwo

48 Jak myślicie ile żarówek znajduje się w naszej szkole???

49 265

50 Kształty żarówek

51

52

53 Myślę że was Zaciekawiłam Do zobaczenia.


Pobierz ppt "Żarówka dawniej i dziś."

Podobne prezentacje


Reklamy Google