Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy sól jest zdrowa?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy sól jest zdrowa?."— Zapis prezentacji:

1 Czy sól jest zdrowa?

2 Historia soli Kiedyś pozyskiwano sól ze źródeł naturalnych, np. zbierano tę, która osiadała na skałach przy brzegu morza po wyparowaniu wody. Później nauczono się przyspieszać ten proces: podgrzewano solankę, dzięki czemu uzyskiwano sól szybko i w dużych ilościach. Handel tą substancją kwitł, przynosząc duże zyski. W Polsce w okolicach Wieliczki warzono tak sól już 3 tys. lat przed naszą erą. Prawdopodobnie przez przypadek odkryto w tej samej okolicy sól kamienną i rozpoczęto eksploatację jej złóż.

3 Dlaczego ludzki organizm potrzebuje soli?
Stabilizuje nieregularne bicie serca i reguluje ciśnienie krwi - w połączeniu z wodą        Pozwala na odkwaszanie komórek ciała, zwłaszcza komórek mózgu        Stabilizuje poziomy cukru we krwi, co ma szczególne znaczenie dla cukrzyków ·        Jest niezbędna do wytwarzania energii hydroelektrycznej w komórkach ciała ·        Jest niezbędna do wchłaniania składników odżywczych w jelitach ·        Czyści zatoki z kataru i przekrwienia ·        Jest silnym środkiem przeciwalergicznym ·        Może zapobiegać skurczom mięśni    

4 Rafinowana sól szkodzi zdrowiu
Najtańsza sól biała rafinowana zawiera niemal czysty chlorek sodu, a więc jest to związek dwóch zaledwie pierwiastków (chloru i sodu). Jest to związek niezbyt szczęśliwy, ponieważ gdy jest przyjmowany w nadmiarze sprzyja zapadalności na niemiłe choroby. Wszystkie badania na temat szkodliwości soli dotyczyły białej soli kuchennej rafinowanej, a nie soli prawdziwej, tej pełnej mikroelementów. Chlorek sodu to po prostu tandetna podróbka prawdziwej soli, bardzo lubiana przez producentów przetworzonej żywności (podobnie jak biały cukier czy ocet spirytusowy) – jest bowiem śmiesznie tania i dlatego powszechnie dodawana do przemysłowo produkowanych produktów noszących mylącą nazwę „spożywczych”: wędliny, sery, przekąski, słodycze, keczupy, sosy, dania gotowe, zupki w proszku itp. Takich rzeczy nie kupujemy.

5 Jaką sól najlepiej wybrać ?
Ile soli potrzebujesz? Za najcenniejszą uważana jest sól morska, bogata w minerały, a przede wszystkim w jod, bez którego nie może prawidłowo pracować tarczyca. Jedna z najsłynniejszych odmian tej soli pochodzi z Camarque nad Morzem Śródziemny. Dzienna zalecana przez WHO dawka soli to 5 g (płaska łyżeczka). Sól złej jakości często bez umiaru dodają do swoich wyrobów producenci chleba, serów, wędlin. Obniżył się zatem nasz próg wrażliwości na smak słony.

6 Choroby spowodowane przez nadużywanie soli rafinowanej:
Choroby układu krążenia Nadciśnienie Zwiększone ryzyko rozwoju raka żołądka Zwiększa ryzyko udaru mózgu Prowadzi do zwiększenia masy lewej komory serca i włóknienia mięśnia serca Rozwój nadwagi i otyłości Niekorzystne oddziaływanie na funkcjonowanie płuc (przy astmie czy zapaleniu oskrzeli)

7 Sól w zależności od rodzaju może być zdrowa i zalecana
Sól w zależności od rodzaju może być zdrowa i zalecana. Powinniśmy po prostu ograniczać jej stosowanie w codziennej diecie. Natalia Cech Klasa 1 LO


Pobierz ppt "Czy sól jest zdrowa?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google