Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowska Curie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowska Curie"— Zapis prezentacji:

1 Maria Skłodowska Curie
Biezacy rok 2011 to Rok Marii Skłodowskiej-Curie w Polsce oraz Miedzynarodowy Rok Chemii.

2 Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie
Urodziła się 7 listopada 1867 roku w  Warszawie. W 1891 roku wyjechała do Paryża i zaczęła studiować na Sorbonie fizykę i chemię. Jako pierwsza studiująca te dyscypliny kobieta. Wraz z mężem odkryła w lipcu 1898 roku wysoce radioaktywny pierwiastek, który na cześć ojczyzny Marii małżonkowie nazwali polonem.

3 POLON Jest to promieniotwórczy pierwiastek chemiczny VI grupy głównej układu okresowego. Liczba atomowa 84, masa atomowa 208,98. Znanych jest 28 izotopów polonu, z których najtrwalszy ma czas połowicznego rozpadu 102 lata. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Polski. Polon jest srebrzystoszarym metalem o żółtym odcieniu i metalicznym połysku. Dobrze przewodzi prąd elektryczny. Tworzy dwie odmiany alotropowe.

4 Budowa atomu Polonu P-protony N-neutrony

5 Po dalszych eksperymentach, parę miesięcy później odkryli jeszcze bardziej radioaktywny pierwiastek - rad. W  1903 roku Maria Skłodowska Curie uzyskała doktorat nauk fizycznych za „Badania nad substancjami promieniotwórczymi" oraz wyróżniona została nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki wraz z Piotrem Curie i Henrykiem Becquerelem.

6 RAD Promieniotwórczy pierwiastek chemiczny z II grupy głównej układu okresowego ( metali ziem alkalicznych). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa radius oznaczającego promień. Liczba atomowa 88, masa atomowa 226,03. Rad posiada 25 izotopów , najtrwalszy z nich jest izotop 226, który ma czas połowicznego rozpadu 1600 lat. Jest to ciało stałe o srebrno-szarym kolorze metalicznym.

7 Budowa atomu Radu P-protony N-neutrony

8 Maria Skłodowska-Curie - jako pierwszy i jedyny uczony otrzymała dwukrotnie Nagrodę Nobla w dwóch dyscyplinach. Do 1962 roku Maria Skłodowska - Curie byłą jedynym dwukrotnym laureatem Nagrody Nobla r. -  Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki wraz z mężem Piotrem i Henrykiem Becquerelem za "badania nad zjawiskiem promieniotwórczości". 1911 r. - Nagroda Nobla w dziedzinie chemii za wyodrębnienie czystych preparatów radu oraz otrzymanie radu w stanie czystym.

9 Jedyne na świecie biograficzne Muzeum Marii Skłodowskiej Curie znajduje się przy ul. Freta 16 w Warszawie, mieści się w zabytkowej kamienicy z XVIII wieku, w której w 1867 roku uczona przyszła na świat.

10 Można tu zobaczyć jej prywatne rzeczy np
Można tu zobaczyć jej prywatne rzeczy np.: pierwszy podręcznik z chemii, płaszcz w którym chodziła, kapelusz i rower.

11 Biografia Marii Skłodowskiej Curie, napisana przez jej córkę Ewę jest najczęściej czytaną na świecie biografią, a w Japonii - obowiązującą lekturą szkolną.

12 W czasie Pierwszej Wojny Światowej organizowała specjalne ambulanse do prześwietlania rannych. Z własnej inicjatywy zdobywa 20 samochodów - ruchome pogotowie z aparatami Roentgena. Jako jedna z pierwszych kobiet robi prawo jazdy na ciężarowy samochód. Jej pogotowie znał cały front, a francuscy żołnierze zwali "małymi Curie".


Pobierz ppt "Maria Skłodowska Curie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google