Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Maria Skłodowska– Curie Nie umiała być sławną – E. Curie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Maria Skłodowska– Curie Nie umiała być sławną – E. Curie."— Zapis prezentacji:

1 Maria Skłodowska– Curie Nie umiała być sławną – E. Curie

2 Maria urodziła się 7 listopada 1867r. w Warszawie. Maria od urodzenia miała trzy cenione przez nauczycieli przymioty charakteryzujące umysły wybitne: pamięć, zdolność koncentracji i głód wiedzy.

3 Jako pierwsza kobieta w historii w 1891r. Zdała wstępny egzamin na wydział fizyki i chemii na Sorbonie. 1893r. - licencjat z fizyki 1894r. - licencjat z matematyki

4 1894 roku poznała Piotra Curie. W 1897r. na świat przyszła pierwsza córka Marii - Irène. 1898r. - odkrycie przez Marie i Piotra polonu oraz radu.

5 Praca nad rozdzieleniem rudy uranowej na pojedyncze związki chemiczne oraz poszukiwanie związku wysoko radioaktywnego wraz z André-Louisem Debierne. Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń.

6 W 1903r. otrzymała jako pierwsza kobieta w historii stopień doktora fizyki.

7 1903r. - Nagroda Nobla wraz z Piotrem i Henrim Becquerelem za odkrycie i badanie zjawiska promieniotwórczości naturalnej. Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia. 1906r. - śmierć męża oraz otrzymanie katedry wraz z laboratorium na Sorbonie.

8 Po śmierci męża została pierwszą kobietą profesorem Sorbony. W 1911r. Zabrakło jej zaledwie 2 głosów, aby stała się członkiem Académie française.

9 1911r. - druga Nagroda Nobla z dziedziny chemii za wydzielenie czystego radu. 1914r. - założenie prywatnego Instytutu Radowego, w którym prowadzono badania z dziedziny chemii, fizyki i medycyny.

10 Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie. I wojna światowa – kierowała wojskową komórką medyczną, Organizowała polowe stacje rentgenograficzne

11 USA 1921r. podczas spotkania z prezydentem Warrenem Hardingiem odebrała z jego rąk gram radu dla Instytutu.

12 W 1932r. Z pomocą prezydenta RP Ignacego Mościckiego założyła Instytut Radowy w Warszawie i podarowała gram radu na rozpoczęcie działalności. Rad nie powinien wzbogacić nikogo. Należy do wszystkich ludzi.

13 Maria została uhonorowana odznaczeniem Legii Honorowej oraz doktoratami honorowymi m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.

14 Jedno z jej ostatnich zdań brzmiało: Czy to jest z radu czy z mezotoru? - zapytała 4 lipca 1934 roku, mieszając ostatnią herbatę w życiu. Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 roku w alpejskiej klinice Sancellemoz w Passy na białaczkę.

15 Noblistka w paryskim Panteonie 20 kwietnia 1995 r. szczątki Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża zostały przeniesione do paryskiego Panteonu.

16 Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym. W 2009 roku brytyjski magazyn "New Scientist" uznał polską uczoną za największą kobietę naukowca wszechczasów. Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć

17 Bibliografia: Wykonanie: pl.wikipedia.org pl.wikiquote.org radiology.rsna.org wiadomosci.gazeta.pl supermozg.gazeta.pl chemeducator.org Maria Skłodowska-Curie "Autobiografia i Wspomnienia o Piotrze Curie"Dom Wydawniczo- Promocyjny GAL,Warszawa 2004 Iwona Kwarta Sylwia Hawryłko Patrycja Hawryłko z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Słupsku.


Pobierz ppt "Maria Skłodowska– Curie Nie umiała być sławną – E. Curie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google